Ubezpieczyciele mogą przejąć rynek sprzedaży abonamentów zdrowotnych

„Komisja Nadzoru Finansowego spodziewa się, że już niedługo sąd II instancji rozstrzygnie sprawę legalności oferowania abonamentów na leczenie przez Śląską Opiekę Medyczną. W maju ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Katowicach uznał, że ta firma, oferując obietnicę leczenia w zamian za okresowe opłaty, prowadziła działalność ubezpieczeniową bez zezwolenia […]. Andrzej Sośnierz, obecnie prezes NFZ, który kierował spółką w tym czasie, odwołał się od tej decyzji, jednak na razie nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia. A może mieć ono istotne znaczenie dla całego rynku firm oferujących usługi medyczne i jednocześnie sprzedających abonamenty.” – pisze GP.

„Gdyby KNF zaczął masowo informować prokuraturę o naruszaniu ustawy o działalności ubezpieczeniowej, oznaczałoby to spore korzyści dla towarzystw ubezpieczeniowych. Firmy abonamentowe miałyby dwa wyjścia. Albo musiałyby zaprzestać sprzedaży swoich abonamentów, które według szacunków przyniosą im w tym roku ponad 1 mld zł przychodów i pójść na współpracę z ubezpieczycielami. Alternatywą jest założenie swojego towarzystwa. Na razie na taki krok zdecydował się Medicover.” – informuje dziennik.

„- Spółkę ubezpieczeniową o nazwie Medicover Forsakrings AB zarejestrowaliśmy w Szwecji już w listopadzie 2006 r. Polska będzie pierwszym rynkiem, do którego Medicover skieruje swoje produkty ubezpieczeniowe” – mówi Bartosz Maciejewski, rzecznik Medicover. „Firma będzie działała w Polsce jako oddział szwedzkiej spółki, na co KNF zgodził się już w styczniu tego roku. Ponieważ zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej oddział musi zacząć działalność w ciągu 12 miesięcy od uzyskania zezwolenia, pierwsza polisa musi być wystawiona najpóźniej w styczniu 2008 r. Jednak na razie firma nie zdradza, kiedy ruszy ze sprzedażą.” – czytamy.

Więcej szczegółów w „Gazecie Prawnej”.