Visa w żadnym razie nie składa jednak broni. To, że do kolejnych banków wchodzi MasterCard było raczej nie kwestią czy ale raczej kiedy. Pamiętajmy, że obie organizacje ostro walczą nie tylko o serce klientów, ale również i banków. Dlatego przeprowadzane są za ich pieniądze różnego rodzaju konkursy dla pracowników banków, organizacje partycypują w promocjach, etc. Dla banku wygodniej jest zatem współpracować z dwoma organizacjami – tak, żeby musiały się bardziej starać o jego względy. Dochodzą do tego kwestie wizerunkowe i praktyczne – jeśli MasterCard robi konkurs dla klientów, a nie ma tam loga jakiegoś banku – to jest to realna strata – nawet jeśli i tak większość klientów ma np. Visa Electron. Takie zmiany mają jednak i praktyczne skutki. Jakiś czas temu próżno było szukać w naszym osobistym portfelu KK z logiem MasterCarda. Obecnie to już chyba ponad połowa. To również o czymś świadczy.
Nie ma się co jednak spodziewać, że Visa odda łatwo pola. Więcej – można się spodziewać jakiejś ofensywy. Tak właśnie można odczytywać wprowadzenie w BZ WBK karty z funkcją zbliżeniową payWave. Co jednak najważniejsze, będzie to najzwyklejsza karta debetowa dołączana do zwykłego konta osobistego! Czyli żaden niewygodny w użyciu pre-paid, czyli też karta kredytowa (cały czas polujemy na MasterCarda PayPass w BZ WBK – jak dotąd bez powodzenia – trochę za dużo papierkologii). Już za dosłownie kilkanaście dni będzie można wyrobić sobie w tym banku kartę Visa Electron, którą jednocześnie będzie można zapłacić poprzez przyłożenie do czytnika. Ma to swoje zalety. Przy każdej tradycyjnej transakcji w czytniku chipowym, która jest autoryzowana zawsze on-line, będzie się automatycznie zerowany stan licznika transakcji zbliżeniowych. W praktyce pozwoli to na zawarcie transakcji na małą kwotę offlinowo – czyli znacząco szybciej niż normalnie! A właśnie o to chodzi w przypadku kart bezstykowych. Działa to w sytuacji, kiedy poza transakcjami beztykowymi robimy również zwykłe operacje, na wyższe kwoty. Karty Visa z technologią payWave to karty w standardzie EMV, a co za tym idzie wszystkie transakcje „stykowe” są zabezpieczone PINem. Dzięki procesorowi konfigurowanemu przez bank, możliwe jest przeprowadzenie transakcji bezstykowych bez PINu, czyli off-linowo. Tak ma właśnie być w przypadku nowych kart BZ WBK, a zatem inaczej niż w przypadku PayPassa, gdzie obecnie wszystkie transakcje są przeprowadzone co prawda bez PINu, ale zawsze on-line. To niestety czasami wydłuża całą procedurę płatności.
Na koniec mała łyżka dziegciu dla osób, które już zacierają ręce, że zaraz sobie wyrobią taką kartę do konta. Niestety na początek będzie ona dostępna jedynie w ramach rachunku