Wakacje – czas na spełnienie marzeń o domu?

Według badań serwisu szybko.pl, 82% Polaków, którzy podejmują decyzję o zakupie nieruchomości, deklaruje, że najchętniej zamieszkałoby we własnym domu. Niestety, głównie z powodów finansowych, nie realizujemy tego marzenia. Część osób wpada jednak na pomysł wynajęcia domu tylko na okres wakacji. W ten sposób sprawdzają, czy będzie to rzeczywiście idealne miejsce zamieszkania.

Miejscem poszukiwań wakacyjnego lokum jest najczęściej Internet. Mimo że serwisów nieruchomości polskim Internecie jest kilkaset, to specjalistycznych, poświęconych domom wakacyjnym i zbierającym oferty z całej Polski, jest niewiele. Na podstawie ofert z dedykowanego wakacjom serwisu nieruchomości www.szybkowakacje.pl, www.interhome.pl, www.e-noclegi.pl oraz portali regionalnych powstało zestawienie kosztów wynajmu domów wakacyjnych i letniskowych w Polsce.

W zestawieniu podane zostały koszty minimalne i maksymalne wynajmu domów w 14 rejonach oraz koszty średnie. Średni koszt wynajmu domu w Polsce, na jedną dobę wynosi 296 złotych. Zdecydowanie drożej jest na Podhalu – 400 złotych za dobę, Mazowszu – 380 złotych i Warmii i Mazurach – 370 złotych za dobę. Zdecydowanie taniej jest Roztoczu, w Świętokrzyskim a nawet nad morzem. Jeśli zechcemy wybrać się na Pomorze zachodnie – w tych rejonach koszt wynajęcia domu jest o około 100 złotych niższy w porównaniu ze średnią dla całej Polski.

Rozbieżności miedzy najtańszym a najdroższymi ofertami są bardzo duże. Najtańszy dom można wynająć już za 90 złotych za dobę na Podlasiu czy Roztoczu, a jedna z najdroższych ofert na Podhalu wymaga wyłożenia dziesięciokrotnie wyższej sumy. Różnice między cenami minimalnymi a maksymalnymi wynikają przede wszystkim ze zróżnicowania standardu oferty. Wśród najtańszych ofert dominują niewielkie 4-6 osobowe domki z podstawowym wyposażeniem, które można użytkować jedynie w sezonie letnim (np.: typu Brda). Natomiast najdroższe oferty to duże, całoroczne domy, z kilkoma łazienkami, pełnym wyposażeniem AGD i RTV, klimatyzacją lub możliwością dogrzania budynku, a czasami nawet z własnymi basenami.

Kolejnymi czynnikami wpływającymi na zróżnicowanie cen jest oczywiście lokalizacja. Najdrożej jest na obleganych w czasie wakacji regionach Pomorza wschodniego, Podhala, Warmii i Mazur. Mimo oferty bogatej, w porównaniu z innymi częściami Polski, zapotrzebowanie jest tak duże, że ceny utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. Dodatkowym elementem, windującym ceny w tych lokalizacjach, jest wspominany już wysoki standard domów, które powstawały tam masowo w ciągu kilku ostatnich lat.

REALIZOWAĆ MARZENIA CZY WYNAJMOWAĆ?

Czy rzeczywiście dom jest realizacją marzeń i pasuje do naszego stylu życia, można przekonać się w stosunkowo krótkim czasie korzystając chociażby z opcji wynajmu. Warto również dokonać prostej kalkulacji i porównać wydatki związane z budową domu wakacyjnego z kosztami wynajmu takiego domu.

Ile wydamy na budowę domu wakacyjnego? Kalkulacja kosztów dla najpopularniejszych turystycznych rejonów.

Budowa domu z bali o powierzchni użytkowej 126 m. kw. i jego wykończenie to według jednej z firm oferujących tego typu usługi (www.logs.com.pl) koszt rzędu 320 000 złotych (około 2550 za metr kwadratowy).

Reasumując, aby zostać właścicielem domu letniskowego, trzeba wydać

Takie  wydatki to równowartość 935 dni wynajmu na Mazurach, 1000 dni na Podhalu i 1105 na Pomorzu czyli dwa tygodnie na Mazurach lub Warmii przez 66 lat, 2 tygodnie na Podhalu przez 71 lat i 2 tygodnie na Pomorzu przez prawie 79 lat. Z czysto ekonomicznego rozrachunku wynika, iż w ciągu życia przeciętny Polak nie jest w stanie wydać na koszty zakwaterowania w trakcie wakacji kwoty, którą musi zainwestować w budowę domu. W wielu kwestiach kierujemy się jednak bardziej sercem niż rozumem i własny dom nad jeziorem, morzem lub w górach pozostaje celem wielu Polaków.

Źródło: Expander