Warszawa ósma w globalnym rankingu i druga w Europie

Wyniki badania dostarczają cennych danych o 65 miastach mających największy wpływ na rozwój ponad 30 rynków wschodzących. Miasta są bowiem uznawane za główne czynniki mające wpływ na krajową gospodarkę, co oznacza, że badanie jest ważnym barometrem zmian globalnych trendów w ekonomii i potencjału wzrostu w czasie.

„Znając obecne uwarunkowania ekonomiczne, MasterCard stara się dostarczać cenne dane, które pomagają naszym klientom dostrzec możliwości na nowych rynkach. Badanie Emerging Markets Index właśnie takich informacji dostarcza.” – mówi Walt Macnee, prezes ds. rynków globalnych, MasterCard Worldwide. „Oceniając 65 miast reprezentujących rynki wschodzące i ich rosnącą rolę w światowym handlu, Index oferuje firmom mapę rozwoju handlu.”

Według Indexu, Warszawa znalazła się na 8 miejscu 65 miast o największym wpływie na wzrost ekonomiczny i rozwój rynków uznawanych za wschodzące. Stolica Polski wyprzedza między innymi takie metropolie jak: Bangkok (miejsce 9), Johannesburg (miejsce 11) i Buenos Aires (miejsce 13). Miasto zdobyło wysokie oceny w następujących kategoriach: ryzyko i bezpieczeństwo (miejsce 2), jakość życia miejskiego (miejsce 2), środowiska ekonomicznego i handlowego (miejsce 9).

„Bardzo się cieszę, że Warszawa zajęła tak wysokie miejsce w rankingu. To ważne, aby teraz Warszawa dostrzegła swój potencjał i potrafiła wykorzystać niezaprzeczalne atuty do przyciągania kapitału inwestorów, którzy pomogą w dalszym dynamicznym rozwoju. Jako Warszawiak jestem dumny, że moje miasto, wyróżnia się w tym zestawieniu i jest postrzegane jako istotny ośrodek mający wpływ na gospodarkę w regionie.”- mówi Paweł Rychliński, dyrektor generalny Przedstawicielstwa MasterCard Europe w Polsce.

„Globalizacja jest elementem dzisiejszej ekonomicznej rzeczywistości – kapitał, talent, technologia i nawet własności intelektualne mogą przenikać niezauważalnie poprzez granice i narody” – dodaje profesor William Lever, członek zespołu badawczego Emerging Markets Index. „Najbardziej obiecującymi rynkami w Europie są najwięksi wśród nowych członków Unii Europejskiej: Turcja, która chce się przyłączyć do Unii oraz Rosja, bogata w ropę naftową i gaz. Przewagą wschodnioeuropejskich miast jest jakość życia ich mieszkańców, łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, a w przypadku Moskwy, różnorodność oferowanych w niej usług i połączenia lotnicze.”

Index stworzony przez zespół 9 niezależnych ekspertów w dziedzinie ekonomii, socjologii i studiów urbanistycznych, jest częścią programu MasterCard Worldwide Centers of Commerce™ – globalnej inicjatywy, której celem jest badanie roli, jaką odgrywają miasta w łączeniu rynków i handlu na całym świecie.

Pełna wersja raportu jest dostępna na: www.mastercardworldwide.com/insights.

Dodatkowe informacje:

Europa

Budapeszt uplasował się na 3 miejscu. Miasto numer jeden w Indeksie w kategorii jakości życia oraz ryzyka i bezpieczeństwa, znalazło się również w pierwszej dziesiątce w kategorii uwarunkowań ekonomicznych i handlowych oraz biznesowych.

Rosja jest najlepiej reprezentowanym krajem z czterema miastami w Indexie. Moskwa uzyskała 14 miejsce w ogólnym rankingu, znalazła się w pierwszej piątce miast ocenianych w kategoriach związanych z ilością pasażerów lotniczych, objętością ładunku i innymi czynnikami transportu, jak również wartością rynku finansowego.

Z wysoką oceną za rynek finansowy i jakość życia, również Istambuł znajduje się w światowej czołówce miast w kategorii transportu, dającego wzrastająćemu społeczeństwu łatwy geograficznie dostęp do wielu innych rynków rozwijających się. W ogólnym rankingu zajmuje 15 miejsce.

Azja, Bliski Wschód i Afryka
Chińskie miasta dominują w Indeksie. Chiny wyprzedzają inne kraje w Indeksie, 15 chińskich miast znalazło się pierwszej 30, a 4 z nich znalazło się w pierwszej 10 rankingu: Szanghaj (miejsce 1), Pekin (miejsce 2), Guangzhou (miejsce 6) i Shenzhen (miejsce 10). Miasta te zawdzięczają swoją wysoką pozycję w pierwszej dziesiątce światowych liderów Indeksu, korzystnym uwarunkowaniom handlowym, wzrostowi gospodarczemu i dostępnej łączności oraz transportu dla biznesu. Zajęły również pierwsze dziesięć miejsc w kategorii szkolnictwa i informatyzacji. Okazało się, ze chińska gospodarka miała duży wpływ na ocenę chińskich miast, a w szczególności Szanghaju, jako ważnego centrum światowego handlu.

Otwarty rynek Indii wyprzedzany jedynie przez Chiny. Poza Mumbai, miastem numer jeden w kategorii rynków finansowych, 8 miast indyjskich trafiło do Indeksu – tylko Chiny wyprzedają Indie w ilości miast umieszczonych w Indeksie.

Wysokie oceny w kategoriach ryzyka i bezpieczeństwa oraz łączności plasuje miasta takie jak Chennai, światowe centrum produkcji filmów i samochodów, wysoko w rankingu.
Republika Południowej Afryki – brama do kontynentu afrykańskiego. Największa ilość miast w rankingu spoza strefy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) pokazuje rosnącą otwartość całej Afryki na zachodnie produkty, usługi oraz firmy. Jest to miejsce, w którym można oczekiwać coraz większych szans na rozwój i nowe inwestycje.

Ameryka Południowa i Karaiby

Stabilne i bezpieczne Santiago przoduje w regionie. Wysokie oceny w kategoriach ekonomicznej stabilności, uwarunkowań biznesowych i jakości życia miejskiego, plasują Santiago na 5 miejscu w ogólnym rankingu i na 1 miejscu w rankingu regionalnym.

Bogata w zasoby, Brazylia jest liderem w krajach Ameryki Południowej. 5 miast z tego szybko rozwijającego się kraju, znalazło się w Indeksie, w tym Sao Paulo (12 miejsce), które znalazło się w pierwszej dziesiątce w kategorii wartości rynku finansowego i powiązań biznesowych.

Santo Domingo jedyne miasto Wysp Karaibskich w Indeksie. Plasując się na 51 miejscu, miasto udowadnia, że jest ważnym miejscem dla Karaibów, jak też i dla całej Ameryka Środkowej i północnej części Ameryki Południowej. Jest ono miastem, na które warto zwrócić uwagę.