Ważne są także szczegóły

Kredyt hipoteczny powinien odpowiadać nie tylko naszym bieżącym potrzebom, ale również przyszłym. Dlatego przed podpisaniem umowy warto ustalić zasady jego przewaluowania lub podwyższenia kwoty, gdybyśmy w przyszłości planowali np. remont mieszkania.

Podczas rozmowy z doradcą bankowym podajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących naszej sytuacji finansowej. Mogą być one istotne ze względu nie tylko na wielkość kredytu, ale również możliwość jego modyfikacji w przyszłości. W przypadku kredytu w walucie obcej, zapytajmy koniecznie o zasady ustalania i zmiany stóp procentowych – radzi dziennik.

Jeżeli oprocentowanie nie jest oparte na wskaźnikach rynkowych, takich jak np. LIBOR czy WIBOR warto sprawdzić, jakie czynniki zarząd banku bierze pod uwagę przy zmianie stóp procentowych – powinny być one wyszczególnione w umowie kredytowej lub regulaminie. Zapytajmy, ile razy w ciągu ostatniego roku zostało zmienione i z jakich przyczyn. Bardzo często, do czasu wpisu hipoteki na rzecz banku, obowiązuje podwyższone oprocentowanie kredytu. Spróbujmy ustalić, jak szybko właściwy dla danej nieruchomości sąd rozpatruje wnioski o wpis hipoteki. Jeżeli trwa to wiele miesięcy, powinniśmy być przygotowani na wyższą ratę w okresie przejściowym.

– Nie skupiajmy się jednak na jednym elemencie oferty – mówi Paweł Kubisz, kierownik Centrum Obsługi Klienta DomBanku. Wprawdzie o wysokości raty kredytu decyduje oprocentowanie, ale praktyka pokazuje, że nie mniej istotne może okazać się elastyczność banku i jakość obsługi – czytamy w „Gazecie Prawnej”.