„Rządowa ustawa, na podstawie której bezrobotni otrzymają pomoc, wchodzi w życie 5 sierpnia. – Zaraz potem podpisujemy umowę z Ministerstwem Pracy i program rusza. Wzory wniosków, które bezrobotni będą musieli złożyć w banku i w urzędzie pracy, są już przygotowane – potwierdza Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie wykonawcą programu.”, czytamy.
„Jak zapewnia, od tego momentu będzie można składać wnioski. Po miesiącu z pozytywnymi opiniami będą podstawą do przelewu. Państwo może spłacić za nas już raty z terminem płatności w drugiej połowie września. Przypomnijmy: będzie to do 1200 zł miesięcznie. Według rządu zainteresowanych taką pomocą może być 63 tys. osób. Pożyczki będą kosztować około 440 mln zł. Będą wypłacane ze środków Funduszu Pracy. Pomoc otrzymają osoby, które straciły pracę po 1 lipca 2008 r. i złożą wniosek do końca 2010 r.”, pisze gazeta.
„Można mieć tylko jedno mieszkanie lub dom jednorodzinny. Skorzystać mogą też osoby, które prowadziły samodzielną działalność gospodarczą, ale musiały z niej zrezygnować. Co ciekawe, w przypadku małżeństw mających wspólnotę majątkową pomoc może otrzymać osoba, która straciła pracę, nawet jeśli to nie ona brała kredyt. Pomoc będzie udzielana przez rok.„, informuje dziennik.
Z raportu InfoDług, opublikowanego w maju przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej wynika, że w Polsce jest już 1,36 miliona osób, które mają zaległości w spłacie swoich zobowiązań finansowych. Ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia Polaków wynosiła wówczas 9,87 miliarda złotych.
Więcej na ten temat w „Dzienniku” w artykule „We wrześniu ruszą dopłaty do kredytów dla bezrobotnych” autorstwa Iwony Dudzik.