Wyniki finansowe Grupy PZU po I kwartale 2006

Największy udział w wyniku finansowym Grupy miał PZU Życie SA, którego zysk netto wzrósł aż o 34,5 proc. i wyniósł na koniec omawianego okresu 827,1 mln złotych. Z kolei zysk netto PZU SA wyniósł 534,9 mln złotych, co oznacza wzrost w stosunku do pierwszego kwartału roku 2005 o 4,2 proc.

Składka przypisana brutto Grupy PZU wyniosła na koniec pierwszego kwartału 3 957,9 mln złotych co oznacza wzrost o 9,6 proc. Na tę kwotę składa się 2 279,1 mln złotych z ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz 1 678,9 mln złotych z ubezpieczeń na życie. Przypis składki PZU Życie SA zwiększył się w omawianym okresie aż o 27,8 proc. Wzrost i przekroczenie planów odnotowano we wszystkich głównych liniach produktowych, zarówno indywidualnych jak i grupowych. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka dynamika przypisu składki z ubezpieczeń grupowych inwestycyjnych (wzrost o 104,1 proc.), dalszy dynamiczny rozwój ubezpieczeń bankowych (wzrost o 9641,6 proc.), oraz szybko rosnąca linia ubezpieczeń indywidualnych z dynamiką powyżej 40 proc. Tak znaczący wzrost sprzedaży w PZU Życie SA z pewnością zaważy na wyniku całego działu ubezpieczeń na życie. W PZU SA na zmniejszenie wartości przypisu z ubezpieczeń OC komunikacyjnego oraz autocasco miała wpływ niższa niż planowano dynamika rynku motoryzacyjnego. W porównaniu do pierwszego kwartału 2005 roku nastąpił 12-procentowy spadek sprzedaży nowych samochodów, a import używanych spadł o 34 proc. W pozostałych grupach ubezpieczeń PZU SA odnotował znaczący wzrost przypisu składki brutto. O ponad 35 proc. wzrosła sprzedaż pozostałych ubezpieczeń OC, a ubezpieczeń finansowych o ponad 27 proc.

Kwota odszkodowań brutto wraz z kosztami likwidacji osiągnęła w omawianym okresie w PZU SA poziom 1 131,1 mln złotych. Wyższy niż przed rokiem poziom wypłaconych odszkodowań w części majątkowej jest częściowo związany ze specyfiką tego działu ubezpieczeń (sezonowość w odszkodowaniach za szkody komunikacyjne). Stale zmniejsza się także poziom reasekuracji, zatem niższa jest partycypacja reasekuratorów w wypłacanych odszkodowaniach. Wyższy o 8,4 proc. poziom wypłaconych odszkodowań i świadczeń przez PZU Życie SA spowodowany był przede wszystkim wyższymi niż w roku poprzednim wypłatami z ubezpieczeń bankowych oraz grupowych.

Odnotowany po pierwszym kwartale 2006 roku w relacji do analogicznego okresu 2005 roku, wzrost kosztów działalności ubezpieczeniowej w Grupie PZU wystąpił w spółce majątkowej i spowodowany był zmniejszeniem prowizji reasekuracyjnych otrzymywanych przez PZU SA w 2006 roku, co wynikało z konsekwentnie realizowanej polityki zmniejszania poziomu reasekuracji. Nieznaczny spadek kosztów działalności zanotował PZU Życie SA. Na zbliżonym poziomie pozostały natomiast koszty administracyjne w Grupie PZU (wzrost o 4,3 proc. w PZU SA oraz spadek o 1,8 proc. w PZU Życie SA).

Znacząco, bo aż o 16,7 proc., wzrosły przychody z lokat Grupy PZU, które wyniosły na koniec kwartału 1 067,8 mln złotych. Osiągnięcie tak dobrego wyniku z działalności inwestycyjnej możliwe było m.in. dzięki korzystnej sytuacji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Stan lokat Grupy PZU na koniec marca br. wyniósł 43 344,7 mln złotych.

Spółki Grupy PZU konsekwentnie realizowały politykę zapewnienia adekwatnego poziomu rezerw do przyjmowanego ryzyka. Rezultatem tego były niższe koszty zmiany stanu rezerw, co z kolei wpłynęło na poprawę wyników technicznych. W PZU SA techniczny wynik ubezpieczeń po pierwszym kwartale br. osiągnął wartość 384,9 mln złotych, a w PZU Życie SA 1 011,8 mln złotych. Oznacza to dalszy wzrost wyniku technicznego w obydwu spółkach, odpowiednio o 10,1 proc. i 37,8 proc.

W opisywanym okresie wzrosły kapitały własne Grupy PZU, osiągając na koniec marca bieżącego roku wartość 12 327,9 mln złotych. W obydwu spółkach wzrósł poziom pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnymi. W PZU SA wyniósł on 910,9 proc., a w PZU Życie SA 324,5 proc., co stanowi pełną gwarancję pokrycia przez spółki wszystkich zobowiązań wobec swoich klientów.

Podobnie jak główne spółki Grupy PZU poprawę wyników zanotowało również PTE PZU SA zamykając pierwszy kwartał 2006 roku zyskiem netto na poziomie 22,7 mln złotych, co stanowi wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 35,3 proc.

Potwierdzeniem wysokiej rentowności działalności ubezpieczeniowej PZU SA jest utrzymanie bardzo niskiego poziomu wskaźnika mieszanego, który na koniec pierwszego kwartału br. wyniósł zaledwie 81,1 proc.