Wyniki finansowe Grupy PZU po pierwszym półroczu 2006 roku

Największy udział w wyniku Grupy miał PZU SA, którego zysk netto wyniósł 2 312,4 mln złotych (zysk netto PZU SA bez uwzględnienia zarachowanej dywidendy z PZU Życie SA za rok 2005 w kwocie 1 405,2 mln złotych, która nie wpływa na wynik Grupy PZU, wyniósł 907,2 mln złotych). Wynik ten był o 26,8 proc. wyższy niż w pierwszym półroczu 2005 roku. Z kolei zysk netto PZU Życie SA wyniósł 640,5 mln złotych, co oznacza wzrost o 10,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Podobnie jak główne spółki ubezpieczeniowe Grupy PZU poprawę wyników zanotowało również PTE PZU SA zamykając pierwsze półrocze zyskiem netto na poziomie 43,8 mln złotych, co stanowiło wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 59,8 proc.

Składka przypisana brutto w Grupie PZU wyniosła 8 035,2 mln złotych, co oznacza wzrost o 14,7 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2005 roku. W PZU SA odnotowano przypis składki w wysokości 4 082 mln złotych, o 1,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Spadek przypisu składki w spółce majątkowej spowodowany był zmniejszeniem sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych. Miało to związek ze stale pogarszającą się koniunkturą rynkową w tym segmencie produktów. W pozostałych grupach ubezpieczeń majątkowych PZU SA odnotował wzrost przypisu składki, w tym w szczególności w ubezpieczeniach OC pozakomunikacyjnych oraz ubezpieczeniach finansowych. W PZU Życie SA zanotowano bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży. Przypis składki w spółce życiowej wyniósł na koniec pierwszego półrocza 3 916,1 mln złotych i zwiększył się w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego aż o 36,8 proc. Tak dobry wynik sprzedażowy osiągnięty został głownie dzięki wysokiej sprzedaży ubezpieczeń bankowych i grupowych inwestycyjnych.

Odszkodowania i świadczenia PZU SA w pierwszym półroczu 2006 roku były mniejsze o 2,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i osiągnęły poziom 2 080,7 mln złotych. Spadek odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń majątkowych wynika przede wszystkim z usprawnienia procesu likwidacji szkód. Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto były jednak wyższe, głównie za sprawą większych wypłat z tytułu ubezpieczenia OC komunikacyjnego, związanych z dłuższym niż w latach ubiegłych okresem zimowym. Z kolei wyższy poziom wypłaconych odszkodowań i świadczeń w PZU Życie SA związany był przede wszystkim z wypłatą świadczeń z tytułu końca okresu ubezpieczenia krótkoterminowych produktów bankowych.

W omawianym okresie odnotowano niewielki wzrost kosztów działalności ubezpieczeniowej w PZU SA, zarówno po stronie kosztów akwizycji, jak i administracji. Wyższy poziom kosztów administracji związany był przede wszystkim z dalszą realizacją projektów strategicznych, których długofalowym celem jest podniesienie efektywności firmy. Znacząco spadły natomiast bieżące koszty administracji w spółce majątkowej. Koszty działalności ubezpieczeniowej PZU Życie SA wzrosły w pierwszym półroczu 2006 roku o 6,1 proc., głównie za sprawą wzrostu kosztów akwizycji. Spółka odnotowała jednocześnie znaczący spadek kosztów administracyjnych.

Dochody z działalności inwestycyjnej Grupy PZU osiągnęły poziom 1 401,8 mln złotych. Niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego wynik z działalności lokacyjnej był w znacznej mierze konsekwencją majowych spadków notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wzrost jednostkowego wyniku z działalności inwestycyjnej PZU SA związany był z zarachowaniem dywidendy z PZU Życie SA za rok 2005 w kwocie 1 405 mln złotych. Stan portfela inwestycji finansowych (lokat) Grupy PZU na koniec czerwca br. wyniósł 44 746,1 mln złotych .

W obydwu spółkach ubezpieczeniowych znacząco wzrosły wyniki na działalności ubezpieczeniowej (wyniki techniczne). W PZU SA odnotowano wzrost wyniku o 35 proc., natomiast w PZU Życie SA o 8,3 proc. Na poprawę wyniku na działalności ubezpieczeniowej w spółce majątkowej wpływ miało przede wszystkim zmniejszenie kosztów reasekuracji i poprawa wskaźnika szkodowości. Poprawa wyniku w spółce życiowej spowodowana była głównie dynamicznym wzrostem przypisu składki.

Potwierdzeniem wysokiej rentowności działalności ubezpieczeniowej PZU SA jest dalsza poprawa wskaźnika mieszanego, obrazującego udział poniesionych kosztów i wypłaconych odszkodowań w składce. Wartość tego wskaźnika na koniec pierwszego półrocza br. wyniosła 82,6 proc.

W opisywanym okresie znacząco wzrosły kapitały własne Grupy PZU, osiągając na koniec czerwca bieżącego roku wartość 12 362,3 mln złotych. W obydwu spółkach wzrósł poziom pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnymi. W PZU SA wyniósł on 928,8 proc., a w PZU Życie SA 213,6 proc. Tak wysoki poziom wskaźników wypłacalności daje pełną gwarancję pokrycia przez PZU wszystkich zobowiązań wobec swoich klientów.

Zmniejszenie rezerwy katastroficznej i rezerwy na wyrównanie szkodowości w PZU SA oraz części rezerwy dla ubezpieczenia grupowego typ P w PZU Życie SA skompensowane zostało wzrostem innych rezerw. Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe w PZU SA wzrosły o 3,2 proc. w stosunku do początku roku i osiągnęły poziom 10 937,6 mln złotych. Stan rezerw w PZU Życie SA wyniósł na koniec czerwca br. 20 684,2 mln złotych, co oznacza wzrost o 6,8 proc. w stosunku do początku roku.