Zbyt niska zdolność na Rodzinę na swoim? Możesz wziąć kredyt z bliskimi

Kredyt z dopłatą ma ułatwić start młodym małżeństwom i osobom samotnym, chcącym kupić nieruchomość. Jeśli młodzi kredytobiorcy nie mają zdolności kredytowej, do pożyczki mogą przyłączyć bliskie osoby.

Współkredytobiorcą przy kredycie hipotecznym z programem Rodzina na swoim może być rodzic (lub rodzice), rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie docelowego kredytobiorcy bądź kredytobiorców. Dodatkowy kredytobiorca podwyższy zdolność kredytową, jednocześnie biorąc na siebie część odpowiedzialności za pożyczone od banku pieniądze.

Brak zdolności – pomyśl o rodzinie

Wedle ustawy, do kredytu nie mogą przystąpić znajomi czy przyjaciele – kredytobiorcami muszą być osoby spokrewnione, a stopień pokrewieństwa określony jest w ustawie z 21 listopada 2008 roku:

Jeżeli w ocenie instytucji ustawowo upoważnionej do udzielania kredytów docelowy kredytobiorca nie posiada zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. — Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665,z późn. zm.5) umowa o kredyt preferencyjny może być zawarta również przez inne osoby niż docelowy kredytobiorca. Mogą nimi być zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie docelowego kredytobiorcy.

Nie każdy może dołączyć do kredytu

Bliscy przystępujący do kredytu w ramach Rodziny na swoim będą przez bank tak samo weryfikowani, jak główni posiadacze kredytu. Badana będzie zdolność kredytowa, spłata pożyczek zaciągniętych w przeszłości i to, czy klient spełnia dodatkowe warunku ustalane przez bank. Decydując się na zaciągnięcie kredytu z rodzicami, należy wziąć pod uwagę, że zazwyczaj całkowita spłata zobowiązania musi nastąpić przed ukończeniem 70. roku życia osób biorących udział w jego spłacie. Niektóre banki umożliwiają wydłużenie tej granicy w zamian za wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na życie.

Współkredytobiorcy zwiększający szansę swoich dzieci czy rodzeństwa na uzyskanie kredytu, powinni pamiętać, że również na ich barki spada odpowiedzialność za ten dług. Będą zobowiązani do spłacania zadłużenia, a przez wysoki, długoterminowy kredyt możliwość zaciągnięcia kolejnego na własny rachunek może być utrudniona.

Hanna Hylińska

Źródło: Bankier.pl