Na zwolnieniu chorobowym pracownika nie pojawi się już jego NIP, wystarczy tylko PESEL. Nadal jednak wpisywany będzie NIP pracodawcy.
Od 1 września 2011 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Oznacza to, że osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie muszą posługiwać się numerem NIP. W ich przypadku, lekarz który wypisuje im zwolnienie, nie może żądać od nich podania numeru NIP. Lekarz ma wpisywać tylko PESEL ubezpieczonego.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, który określił wzory druków bez rubryki przeznaczonej na NIP pacjenta. Zmiana dotyczy wzoru:
- zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy – ZUS ZLA,
- zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika – ZUS ZLA/K.
Nowe przepisy mówią o tym, że ubezpieczony będzie legitymowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pomocą numeru PESEL, a nie jak dotychczas za pomocą NIP i PESEL. Z kolei w przypadku, gdy ubezpieczonemu nie nadano tego numeru – należy podać serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.
Proponowana zmiana rozporządzenia ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Okres ten jest niezbędny, aby dostosować system informatyczny ZUS do obsługi nowego wzoru formularzy.
Zatem w dokumentach ubezpieczeniowych składanych od 1 września 2011 r., nie powinien być używany numer NIP jako numer identyfikacyjny osoby ubezpieczonej ani osób zgłaszanych jako członkowie rodziny. Numer NIP osoby ubezpieczonej nie musi być także podawany w drukach zwolnień lekarskich – ZUS ZLA (ale dotyczy to tylko numeru NIP osoby ubezpieczonej, nie dotyczy natomiast numeru NIP płatnika, czyli pracodawcy, który to numer nadal musi być wpisywany w ZUS ZLA). Numer NIP nadal obowiązuje jako identyfikator płatników składek.
Więcej informacji w ulotce./ Źródło: www.zus.pl |
Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl
Źródło: Bankier.pl