Żyje się jak dawniej, twierdzą internauci

Politycy i ekonomiści przekonują: jesteśmy świadkami największego wzrostu gospodarczego ostatnich lat, GUS informuje, że stopa bezrobocia spadła do 12,4%, a Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych ogłasza, że firmy zagraniczne inwestują w naszym kraju dużo chętniej, co owocuje powstawaniem nowych miejsc pracy. Czy te radykalne zmiany rzeczywiście odczuwa pan Kowalski? Czy żyje nam się lepiej? Czy mamy do czynienia ze znaczącą poprawą na rynku pracy?

„Jest, jak było” twierdzi 52% internautów, którzy wzięli udział w ankiecie serwisu Praca Wirtualnej Polski (praca.wp.pl). 28% głosujących wyraziło opinię, że „jest gorzej”. Podobny sondaż Wirtualna Polska przeprowadziła na początku roku. Wówczas 45% osób było zdania, że w ich życiu zawodowym nic się nie zmienia, a 15% głosujących zaznaczyło odpowiedź: „sytuacja na rynku pracy zmieniła się na gorsze”. Opinie Polaków nie idą więc, jak widać, w parze z optymistycznymi zapewnieniami fachowców.

Jest jednak światełko w tunelu – 12% użytkowników Internetu zarabia więcej, niż dotychczas, zaś 8% zmieniło pracę na lepszą.

Co ciekawe, przeważająca grupa użytkowników Sieci (real users) to osoby młode – ponad 33% to internauci w przedziale wiekowym 15-24 lata, niemal 50% – 25-54 (badanie Megapanel PBI/Gemius, maj 2007).

„Przyjęło się, że narzekanie jest narodową cechą Polaków. Jak widać, także Polaków-internautów. – mówi Joanna Ruczyńska, kierownik Grupy Styl Życia w Wirtualnej Polsce –Użytkownicy Sieci patrzą na świat z dużym dystansem i jeszcze krytyczniej, niż pozostałe grupy społeczne, odnoszą się do otoczenia. Zaciekawiły nas wyniki sondażu, również z tego powodu, że pod względem wykonywanego zawodu, niemal co trzeci użytkownik Internetu w Polsce zalicza się do grupy prywatnych przedsiębiorców, przedstawicieli wyższej kadry kierowniczej, reprezentuje wolny zawód, jest pracownikiem biurowym. Najliczniejszą grupę polskich internautów stanowią uczniowie i studenci (35,5 %). Natomiast bardzo niski odsetek internautów to bezrobotni – zaledwie 3,3 % oraz emeryci i renciści – 4,2 %.”

Raport praca.wp.pl: „Czy żyje ci się lepiej?”:

http://www.praca.wp.pl/kat,18453,title,Czy-zyje-ci-sie-lepiej,wid,9061217,wiadomosc.html