Aktywa zagranicznych funduszy inwestycyjnych – czerwiec 2008

W stosunku do maja, czerwiec przyniósł znacznie mniejszą rozbieżność w dynamice aktywów w odniesieniu do poszczególnych instytucji. Największy zarejestrowany spadek wynosi -13%, a najmniejszy niecałe -3%. Aktywa nie wzrosły również w żadnej z grup funduszy.

W ujęciu półrocznym, oprócz samych aktywów znacząco zmieniła się też ich struktura. Kosztem funduszy akcyjnych, najbardziej zyskała grupa funduszy akcji sektorowych, w której największą rolę odgrywają fundusze inwestujące w spółki surowcowe. Zła sytuacja na rynku spowodowała zwiększenie udziału funduszy pieniężnych oraz funduszy z ochroną kapitału. Głównym sprawcą spadku udziału funduszy akcyjnych, jest grupa funduszy azjatyckich, której aktywa w ciągu półrocza spadły o połowę. W ten sposób na koniec czerwca aktywa tej grupy funduszy były tylko nieznacznie większe niż aktywa pozyskane przez fundusze Ameryki Łacińskiej oraz fundusze globalnych rynków wschodzących (GEM – Global Emerging Markets), których udział jest niemal identyczny i wynosi około 12%.

Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucję tytułów uczestnictwa ich funduszy na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane dotyczą blisko 300 funduszy udostępnionych w Polsce przez zagraniczne firmy inwestycyjne.