27.01 Ożywienie na rynku budowlanym
Anna Koper w artykule Ciepło o budowlance opublikowanym w Rzeczpospolitej pisze o spodziewanym ożywieniu na rynku budowlanym. Według opinii analityków z KBC Securities rynek ten będzie rósł średnio o 6,7 proc. rocznie w latach w latach 2009 – 2012.
Na seminarium zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych – „Zimowe Turbodoładowanie na GPW 2010” analitycy podkreślili, że nadchodzi okres korzystny dla spółek specjalizujących się w budownictwie energetycznym i kolejowym. Analitycy przewidują, że szczególnie imponujący wzrost czeka segment budownictwa kolejowego, który będzie rósł o 69 proc. rocznie.
Więcej informacji
Z kolei Renata Krupa-Dąbrowska w materiale zatytułowanym Nie każdy może wystawić świadectwo energetyczne porusza kwestię kwalifikacji do wystawiania takich świadectw. Stwierdza, iż rośnie liczba zainteresowanych zdobyciem odpowiednich uprawnień i nie bez powodu: w myśl obowiązującego prawa każdy nowy budek musi posiadać certyfikat.
Dziennikarka podaje, że dokumenty te mogą wystawiać specjaliści z wykształceniem wyższym magisterskim, którzy przeszli odpowiednie szkolenie i zdali egzamin przed ministrem infrastruktury. Pokrótce charakteryzuje również grupy specjalistów, którzy szkolenia przechodzić nie muszą np. architekci, urbaniści czy inżynierowie budowlani. W materiale znajdziemy również informacje o tym, skąd wziął się pomysł sporządzania świadectw oraz o kosztach przygotowania dokumentów.
Więcej informacji.
26.01. 500 euro miesięcznie za samodzielność
Gazeta Wyborcza z 26 stycznia publikuje informację dotyczącą postulatu włoskiego ministra administracji Renato Brunetta w sprawie bamboccioni, czyli „przerośniętych bobasów”.
Brunetta chce, aby młodzi Włosi, którzy wyprowadzą się od rodziców dostawali od państwa 500 euro zapomogi miesięcznie. Podobne rozwiązanie mobilizujące młodych ludzi do wyprowadzki od rodziców i rozpoczęcia życia na własnych rachunek wprowadziła przed kilku laty Hiszpania. Tam, osoby między 22 a 30 rokiem życia, które wyprowadziły się z domu, a zarabiają mniej niż 22 tys. euro rocznie mogą ubiegać się o 210 euro dodatku do czynszu.
Włochy są pełne porządnych młodych ludzi, którzy chcą wolności. Jeśli mają podcięte skrzydła, to wina leży po stronie rodziców – powiedział Brunetta. Program nowych zapomóg minister chciałby sfinansować z funduszy na przyspieszone emerytury dla odchodzących z pracy już po 55. roku życia, czyli – upraszczając – od rodziców.
Problem bamboccioni jest, według autora tekstu, jednym z poważniejszych zjawisk przyczyniających się do zahamowania wzrostu gospodarczego we Włoszech. Aż 70 proc. Włochów między 20 a 30 rokiem życia mieszka u rodziców. Często, takie wygodne życie zniechęca młodych ludzi do szukania pracy. Projekt Renato Brunetta nie był jeszcze konsultowany z rządem.
Więcej informacji na temat włoskich bamboccioni znajduje się w drukowanym wydaniu Gazety Wyborczej z 26 stycznia, w tekście Tomasza Bieleckiego Żeby Włosi wreszcie wyprowadzili się od mamy.
25.01. Rośnie optymizm przedsiębiorców
Z najnowszej kwartalnej analizy Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego badającej koniunkturę w polskich przedsiębiorstwach wynika, że firmy planują wzrost produkcji, nie zamierzają powiększać liczby zatrudnionych, ani zadłużenia w bankach. Podstawowy wniosek z badania, w którym uczestniczyło 859 firm, można sformułować następująco: jest lepiej niż w kilku poprzednich kwartałach, w najbliższych miesiącach ma być jeszcze lepiej, ale wciąż jest daleko do stanu hossy sprzed kryzysu.
Pytani o bariery rozwoju, najczęściej (20 proc.) przedsiębiorcy wskazywali na niski popyt na ich wyroby. Na drugim miejscu, z 13 proc. wskazań, znalazł się niekorzystny, bądź zbytnio wahający się kurs walutowy. Wprawdzie ok. 12 proc. eksporterów skarży się na nieopłacalny kurs, ale udział nieopłacalnego eksportu w produkcji eksportowej ogółem spadł w IV kwartale 2009 r. do zaledwie 3,7 proc. z 4,7 proc. kwartał wcześniej. Pozostałe bariery wskazywane są przez bardzo niewielki odsetek firm – tylko 4,4 proc. skarży się na trudności w otrzymaniu kredytu.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej NBP.