Banki na złych długach

Wpływ na wynik finansowy całego sektora może przekroczyć w tym roku 200 mln zł – szacują specjaliści z firmy Kruk, jednej z największych na rynku windykacyjnym. Z punktu widzenia całego systemu bankowego, nie jest to wielka kwota. Odpowiada ok. 3% ubiegłorocznego wyniku netto banków w Polsce.

– Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku zostaną wystawione na sprzedaż pakiety wierzytelności bankowych o wartości ponad 5 mld zł. Oceniamy, że ok. połowy tych transakcji ma szansę zakończyć się jeszcze – w tym roku, przy czym najprawdopodobniej zostaną one przeprowadzone jako sprzedaż do funduszy sekurytyzacyjnych – stwierdził Rafał Janiak, dyrektor finansowy Kruka.

Jak podaje „Parkiet” szacunki pozytywnego wpływu na wynik banków opierają się na dwóch założeniach: że w przeszłości banki utworzyły 100% rezerw na sprzedawane obecnie kredyty oraz że średnia cena sprzedaży wierzytelności będzie odpowiadała 10% ich wartości nominalnej.

Może się jednak okazać, że zyski w ogóle się nie zmaterializują. Zdaniem Mariusza Zygierewicza ze Związku Banków Polskich, wokół transakcji sekurytyzacyjnych nadal jest wiele wątpliwości prawnych, do których potrzeba wielu szczegółowych rozwiązań. – Dopóki ich nie określono, nie należy się spodziewać wysypu takich transakcji – powiedział M. Zygierewicz.