Ekonomiczne obawy Europejczyków

Według badania przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej pod koniec 2005 roku, 40% mieszkańców Unii Europejskiej oraz państw kandydujących sądzi, że w tym roku pogorszy się sytuacja ekonomiczna ich kraju oraz wzrośnie poziom bezrobocia. 19% badanych spodziewa się także, że będzie to miało wpływ na ich budżet domowy. Jedynie 20% ankietowanych uważa, że będzie lepiej.

W Polsce dominują nastroje bardziej umiarkowane. Nasi rodacy zakładają, że najbliższy rok nie przyniesie znaczących zmian zarówno w kwestii sytuacji ekonomicznej (38%), jak i w przypadku wielkości bezrobocia (41%). Jedna czwarta Polaków wierzy jednak w poprawę warunków ekonomicznych (odpowiednio 24% i 25% wskazań).

Respondenci zapytani o dwa największe problemy, z jakimi borykają się poszczególne państwa Unii Europejskiej wskazali przede wszystkim na bezrobocie (44%) oraz sytuację ekonomiczną kraju (26%).

Jak wynika z badania Eurobarometr kwestia bezrobocia jest szczególnie istotna dla obywateli nowych państw członkowskich Unii – aż 57% spośród nich uznało brak pracy za najważniejszy problem w ich kraju. Również w Polsce zdecydowana większość respondentów uznała ten problem za najbardziej istotny (71%). Na drugim miejscu w rankingu naszych największych narodowych bolączek znalazła się „kulejąca” służba zdrowia (35%).

Jednak odsetek osób w krajach członkowskich wskazujących na bezrobocie jako największy problem po raz pierwszy od 2003 r zmniejszył się. Jesienią 2004 r. wynosił on bowiem 46%, wiosną 2005 r. wzrósł aż do 50%, zaś w ostatnim badaniu spadł do poziomu 44% wskazań.

Trzecie miejsce wśród największych problemów wskazywanych przez Europejczyków zajęła przestępczość (24%), do której stosunek badanych zmienił się w sposób znaczący w porównaniu z wynikami z poprzedniej edycji sondażu. Największy wzrost zaniepokojenia odnotowano w Wielkiej Brytanii (z 31% wskazań w poprzedniej fali badania do 41% obecnie), natomiast największy spadek w Austrii (z 24% wskazań wiosną 2005 roku do 14% obecnie). Obawy związane z rosnąca przestępczością podziela również jedna czwarta Polaków. Brytyjczycy obawiają się również ataków terrorystycznych, co niewątpliwie spowodowały lipcowe zamachy w Londynie. Odsetek mieszkańców Wysp Brytyjskich obawiających się terrorystów wzrósł z 14% w poprzedniej edycji badania do 34% obecnie.

*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 10.10 – 05.11.2005 r. na próbie 29 430 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej, w dwóch krajach oczekujących na akces (Bułgaria, Rumunia) oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także na Cyprze.