Badanie firmy Cushman & Wakefield przeprowadzone wśród 83 największych europejskich banków pokazuje, że chociaż 59% z nich wstrzymało finansowanie nowych inwestycji i nie udziela kredytów pod zastaw nieruchomości komercyjnych, wśród pozostałej liczby widoczny jest wzrost zainteresowania udzielaniem finansowania solidnym i wiarygodnym kredytobiorcom pod zastaw dobrze wynajętych nieruchomości w najlepszych lokalizacjach.
Z badania wynika, że 22 banki zawarły umowy kredytowe z nowymi klientami, wprowadzając ograniczenia określające, komu udzielają kredytu i na jaką sumę. Od inwestora wymagane jest przedstawienie udokumentowanej historii kredytowej oraz planów inwestycyjnych bądź określenie wysokości środków własnych. Połowa z tych banków decyduje się na finansowanie transakcji o wartości poniżej 20 milionów funtów brytyjskich, pozostałe banki są w stanie sfinansować transakcje o wartości wynoszącej nawet 50 milionów funtów brytyjskich.
Poza zmniejszeniem się liczby kredytodawców, wskaźnik LTV (loan-to-value) również odnotował spadki, co świadczy o tym, że banki wybierają podmioty angażujące się w transakcje o mniejszym poziomie ryzyka inwestycyjnego. W Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wynosi 60-70%, co oznacza spadek z poziomu 80-85% odnotowanego przed spowolnieniem gospodarczym. W Europie Zachodniej wskaźnik zmniejszył się z 85-90% do poziomu 50-60%.
Ed Daubeney, Partner firmy Cushman & Wakefield, zespół ds. Corporate Finance powiedział: “Kryzys kredytowy “credit crunch” w sposób znaczący ograniczył dostępność do finansowania zadłużenia w transakcjach dotyczących nieruchomości i część banków o zbyt dużej ekspozycji na ten segment wycofało się z udzielania kredytów na nowe inwestycje. Tradycyjni kredytodawcy nadal działający w sektorze nieruchomości decydowanie zaostrzyli kryteria udzielania kredytów i domagają się większych marż i obniżenia wskaźnika LTV (loan-to-value). Jednak rynek dysponuje pewną ilością kapitału do przeprowadzania korzystnych transakcji. Dynamika rynku będzie miała wpływ na podejmowane decyzje a banki skierują uwagę na udzielanie kredytów doświadczonym kredytobiorcom pod zastaw nieruchomości najwyższej jakości z długoterminowymi umowami najmu wynajętych podmiotom o wysokich wskaźnikach wiarygodności kredytowej w Europie Zachodniej i innych głównych rynkach.
“Oceniamy, że na rynku istnieje 15 kredytodawców, którzy aktywnie działają na rynku kredytów, udzielając kredytów bez wymogu spełnienia specjalnych warunków wstępnych. Na obecnym rynku instrumentów dłużnych obserwujemy wyraźny zwrot w kierunku poszukiwania bezpiecznych lokat określany jako „flight to quality”. Wciąż możliwe jest uzyskanie finansowania przez doświadczonych kredytobiorców na nieruchomości najwyższej jakości z długoterminowymi umowami najmu wynajętych podmiotom o wysokich wskaźnikach wiarygodności kredytowej.”
Brak kredytów pod zastaw nieruchomości komercyjnych doprowadził do gwałtownego spadku liczby zawartych transakcji. W 2008 r. globalne inwestycje zmniejszyły się o 59% do poziomu 435 miliardów dolarów amerykańskich, z rekordowego poziomu 1.050 miliarda dolarów amerykańskich odnotowanego w 2007 r. Oznacza to najniższy poziom inwestycji ogółem od 2004 r., charakteryzujących się znacznym ograniczeniem udziału inwestycji zagranicznych. Na podstawie danych z raportu „Investment Atlas 2009” firmy Cushman & Wakefield przewiduje się, że wielkość transakcji ponownie spadnie w tym roku do poziomu ok. 412 miliardów dolarów amerykańskich.”
Źródło: Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.