Dodatkowo należy uwzględnić, że dopłaty przysługują dla małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Szczególnie dolegliwy jest limit wartości mieszkania lub domu odniesiony do średniej ceny mkw. określonej dla kosztu odtworzenia podawanych przez GUS, co jest wartością zbyt niską przy obecnych bardzo wysokich cenach rynkowych mieszkań.
Na co może więc być przeznaczony taki kredyt? Przede wszystkim na „mieszkania i domy jednorodzinne, kupowane w Polsce na rynku pierwotnym i wtórnym, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, nadbudowa, przebudowa, rozbudowa lub adaptacja budynku. Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może być większa niż 75 mkw., natomiast domu 140 mkw.” – pisze Gazeta Prawna.
Gazeta Prawna zwraca uwagę, że uzyskanie dopłaty nie poprawia naszej zdolności kredytowej – banki będą sprawdzać ją tak samo jak dla kredytu komercyjnego. Co gorsze nie można poprawiać swojej zdolności kredytowej poprzez większą liczbę współkredytobiorców, czyli kredytu z dopłatami nie otrzyma małżeństwo biorące kredyt wspólnie z rodzicami. Wynika to z tego, ze czas dopłat jest ograniczony do 8 lat, a wysokość dopłaty może sięgać połowy płaconych odsetek.
Więcej informacji w artykule dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej”, w artykule autorstwa E. Usowicz pt. „Jak uzyskać kredyt na mieszkanie z państwową dopłatą”.