Kryzys i jego wpływ na gospodarkę realną
Parlamentarzyści podkreślili, że konsekwencje obecnego kryzysu wykraczają poza rynki finansowe, w szczególności w odniesieniu do rentowności przedsiębiorstw, zatrudnienia, finansów osobistych i MŚP. Parlament wyraził także opinię, że trwałe otoczenie makroekonomiczne nastawione na wzrost jest niezwykle potrzebne, w tym także stały dostęp do kredytów dla obywateli i sektora MŚP oraz inwestycji w infrastrukturę w celu uniknięcia radykalnego spadku wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
W punktach dotyczących strategii wyjścia z kryzysu, eurodeputowani wyrazili gotowość do wspierania środków na rzecz przywrócenia płynności na rynkach, co umożliwiłoby ponowny dostęp do kredytów dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Podkreślono znaczenie szybkiej reakcji Komisji w kwestii stosowania zasad dotyczących pomocy państwa w stosunku do instytucji finansowych– „jeżeli taka pomoc jest stosowana, powinna odbywać się pod nadzorem publicznym, przy poprawie zarządzania i ograniczeniu wynagrodzeń„. Strategie inwestycyjne powinny być przygotowywane na rzecz gospodarki realnej. Eurodeputowani poparli stworzenie „jednostki ds. kryzysu finansowego”, krytykującjednak fakt, iż przedstawiciele PE nie znaleźli się w tej grupie.
Parlament wezwał także Radę oraz Komisję do wysuwania propozycji „na rzecz wzmocnienia ram UE w zakresie regulacji, nadzoru a także zarządzania sytuacją kryzysową, w tym potrzebę analizy przyczyn obecnego kryzysu” – w tym punkcie eurodeputowani zaapelowali o przyjęcie środków legislacyjnych, dotyczących w szczególności: uregulowania banków i nadzoru nad nimi, roli agencji ratingowych, nadzoru nad sekurytyzacją funduszy hedgingowych, roli dźwigni finansowej, wymogów przejrzystości, zasad likwidacji, rozliczania rynków pozagiełdowych (OTC) oraz mechanizmów zapobiegania kryzysom.
Pakiet klimatyczny oraz bezpieczeństwo energetyczne
PE uważa, że cele UE w zakresie zmian klimatycznych na okres po 2012 r. nie powinny być kwestionowane na skutek obecnego międzynarodowego kryzysu. Parlament zobowiązał się do ścisłej współpracy z Radą i Komisją w celu jak najszybszego porozumienia w sprawie pakietu energetycznego. Zaznaczono jednak, że „środki na rzecz realizacji tych celów powinny być ocenione pod kątem ich wpływu na sektorową i ogólną konkurencyjność przedsiębiorstw UE”.Podkreślono, że dla przemysłu UE jest niezwykle ważne, aby w przypadku sektorów najbardziej narażonych na przenoszenie aktywności gospodarczej za granicę wprowadzić niezbędne środki na rzecz elastyczności.
PE wezwał Komisję i Radę do kontynuowania działań w celu utworzenia wspólnej europejskiej polityki zagranicznej w dziedzinie energii.