Kampania „Daj im przyszłość” ma już rok

W ramach kampanii przeszkolono już 51 rodzin. W chwili obecnej funkcjonują już 2 rodziny zastępcze o charakterze pogotowia rodzinnego. Jedna z rodzin pełni tę funkcję od 25 lipca, a druga od 22 września br.

Rozpoczęto budowę ufundowanych przez miasto rodzinnych domów dziecka w Ursusie i Wesołej. Rodziny wraz z dziećmi będą mogły w nich zamieszkać już na wiosnę przyszłego roku.

Po ulicach Warszawy jeżdżą tramwaje i autobusy z reklamą akcji, która uwidacznia i rozpowszechnia ją wśród mieszkańców stolicy. Dodatkowo przygotowane zostaną ulotki z wiadomościami o kampanii, które będą dostępne również w środkach transportu miejskiego. Poza tym już w grudniu reklama kampanii będzie widoczna zarówno w wagonach, jak i na stacjach warszawskiego metra. Na dzień 18 grudnia br. zaplanowano organizację wigilii, na którą zaproszeni zostaną wszyscy mieszkańcy Warszawy. W tym dniu kampania będzie promowana szczególnie – konsultanci będą udzielać informacji, a dla dzieci organizatorzy przygotują wiele atrakcji.

Kampania „Daj im przyszłość – Warszawskie Rodzinne Domy Dziecka” w ciągu ostatniego roku była widoczna na stołecznych imprezach, takich jak np. ECCO Walkathon czy Warszawski Piknik Rodzinny. Inicjator kampanii – Biuro Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy – zorganizowało we wrześniu br. edukacyjne Warszawskie Spotkanie Rodzinne.

Obecnie trwa już trzeci cykl szkoleń dla wszystkich chętnych osób zainteresowanych zakładaniem rodzinnych domów dziecka. Aktualnie w szkoleniu uczestniczy 12 rodzin. Szkolenia prowadzone są przez trzy wyspecjalizowane ośrodki adopcyjno-opiekuńcze.

Celem długofalowym kampanii jest zmiana nastawienia społeczeństwa Warszawy wobec wychowanków domów dziecka. Konkretne działania zaś mają na celu m.in. zachęcanie warszawiaków do zakładania rodzinnych domów dziecka oraz przygotowanie dla nich odpowiedniej bazy lokalowej na terenie Warszawy.

– Cieszę się, że po miesiącach wytężonej pracy Biura Polityki Społecznej, widać efekty naszej kampanii. Żadna placówka nie jest w stanie dać dziecku namiastki rodziny, jaką może ono znaleźć w rodzinnym domu dziecka. Będziemy kontynuowali kampanię w 2006 r. – powiedział Paweł Wypych, dyrektor Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.