Marketing społeczny działa

Pionierskie programy marketingu społecznego zainicjowane przez energicznego Amerykanina, wieloletniego działacza Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zyskują coraz większe poparcie.

Williamowi Chasey udało się pozyskać dla Fundacji już prawie 70 firm, w tym prawdziwych rynkowych gigantów, wywodzących się z prawie każdego sektora polskiego życia gospodarczego (są to m.in. Bank BPH, Coca-Cola HBC Polska, Colgate-Palmolive, General Motors, EDS, Eurodental, Kodak, Lockheed Martin, Mariott Hotel, McDonald’s, P&G, Tetley, Vodafone Foundation Group i wiele innych, patrz w załączniku). Ambicją prezesa fundacji jest powiększenie liczby przedsiębiorstw legitymujących się „pieczęcią firmową” FCSR (w tym celu zaprojektowano specjalny medal firmy odpowiedzialnej społecznie) przynajmniej do 100.

Najważniejszym programem realizowanym obecnie jest dożywianie i pomoc dla 1200 dzieci ze szkół regionu największego bezrobocia w kraju, województwa zachodniopomorskiego, nazywanego przez fundację Ziemią Obiecaną. Już wiosną 2006 rusza pierwsza edukacyjna farma stwarzająca szanse rozwoju dla dzieci i rodzin rolników dawnych PGRów. Dalsze plany Fundacji obejmują stworzenie całej sieci placówek na wzór modelowej farmy z rejonu Koszalina.

Współpraca w ramach FCSR przełamuje schemat jednostronnego i często jednorazowego wsparcia finansowego i jest praktyczną konsekwencją filozofii odpowiedzialnego biznesu (corporate social responsibility). Każdy z partnerów fundacji ma możliwość stworzenia indywidualnie skrojonego, a często wręcz autorskiego programu marketingu społecznego, dostosowanego do własnych możliwości i oczekiwań. I tak np. Colgate wspomaga dzieci dostawami pasty do zębów i środków czyszczących, podczas gdy dentyści Eurodental zapewniają kompleksową pomoc stomatologiczną, połączoną z edukacją na temat higieny jamy ustnej.

Fundacja, „która jednoczy swój kapitał finansowy i intelektualny w celu stworzenia wspólnych kampanii przeciwko niesprawiedliwości społecznej i która czyni dobro społeczne tam gdzie rząd, organizacje charytatywne, fundacje i ogólnie sektor prywatny często zawodzą” jest przykładem połączenia teorii marketingowej z praktyką. Przyczyna powodzenia tkwi w przejrzystości i wiarygodności działań, niewyczerpanym entuzjazmie i skuteczności uczestników, a przede wszystkim w autentycznym zaangażowaniu w największe problemy społeczne.