Mieszkaniowa lokomotywa rusza, choć powoli

Najwyraźniej spadki cen mieszkań, które obserwowano na międzynarodowych rynkach nieruchomości osiągnęły już swoje apogeum. Liczba niesprzedanych mieszkań maleje, a deweloperzy zabierają się za nowe inwestycje – wynika z kwartalnego raportu rynku nieruchomości przygotowanego przez Bank BGŻ.

„Liczba mieszkań, których budowa została rozpoczęta w II kw. br., znajduje się znacznie powyżej średniej kwartalnej z lat 2007-I-VI.2010” – czytamy w raporcie. Mimo pewnego ożywienia, rynek nieruchomości odbudowuje się stosunkowo powoli, dlatego zamiast o kolejnej fali ekspansji deweloperów, nadal mówi się raczej o rynku należącym do konsumenta.

Pozytywne trendy w sektorze nieruchomości potwierdza liczba zawieranych w ostatnim kwartale umów sprzedaży mieszkań. Dom Development sprzedał w II kw. br. 310 lokali mieszkalnych, JW Construction – 270, Gant Development – 235, Polnord – 150, a to tylko wybrane przykłady.

By dodatkowo powiększyć rozmiary sprzedaży, niektórzy deweloperzy postanowili zmienić strategię i modyfkują pierwotne plany inwestycyjne, dostosowując kształt budowanych mieszkań do potrzeb rynku. Dziś najbardziej pożądane są mieszkania jedno i dwupokojowe, które kwalifikują się do rządowego programu Rodzina na Swoim.

Wzrost popytu na mieszkania stanowi kontynuację trendu zapoczątkowanego w połowie minionego roku. To zasługa nieco niższych niż wcześniej cen i większej dostępności kredytów hipotecznych. „Z danych opublikowanych przez ZBP danych wynika, że w ciągu II kwartału br. w Polsce zaciągnięto 65 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 13,8 mld zł, co jest wzrostem o ponad jedną trzecią w stosunku do poprzedniego kwartału” – donoszą autorzy raportu.

Nic nie wskazuje na to, by kolejne miesiące przynieść miały drastyczne zmiany w poziomie cen mieszkań. Wzrosty oczekiwane są bardziej na przełomie 2010 i 2011, tuż zanim zmianie ulegną reguły programu Rodzina na Swoim, a banki wdrożą kolejne postanowienia Rekomendacji T.

Więcej na ten temat w „Kwartalnej analizie rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce (II kw. 2010 roku)”, przygotowanej przez Bank BGŻ.

Źródło: Bankier.pl