Portal GSM Science obchodzi pierwszą rocznicę

GSM Science służy użytkownikom telefonów komórkowych, którzy mają ograniczony dostęp do specjalistycznej i trudno dostępnej wiedzy na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego na ludzi i przyrodę. Treści publikowane w GSM Science mogą także stanowić pomoc dla wielu kręgów zawodowych zainteresowanych rozwojem telefonii w kontekście wpływu, jaki ma ona na nas i na środowisko: lekarzy, inwestorów, prawników, urzędników administracji terenowej oraz ekologów. Od momentu powstania GSM Science kładzie duży nacisk na przekazywanie rzetelnej wiedzy o polach elektromagnetycznych. Jej źródłem są polskie kręgi naukowe, jak również naukowe doniesienia z zagranicy, bieżąco publikowane wyniki prac badawczych w światowych pismach naukowych oraz rodzime doniesienia prasowe. W portalu brak miejsca na propagowanie ofert producentów sprzętu telekomunikacyjnego lub aparatów telefonicznych. Medium nie prowadzi także promocji ofert teleoperatorów. GSM Science powstał z inicjatywy organizacji ProLinea, Towarzystwa Rozwoju Infrastruktury.

O roli portalu naukowego GSM Science mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego: „Poprzez takie instytucje popularno naukowe można swobodniej przekazywać społeczeństwu wiedzę o dość wyrafinowanej problematyce technicznej i naukowej. Szeroka publiczność nie ma szans dotrzeć do periodyków naukowych czy brać udział w konferencjach naukowych i to nie tylko ze względów formalnych, ale też merytorycznych. GSM Science spełnia rolę swoistego PR dla środowiska naukowego i za to należą się wyrazy uznania”.

Głównym zadaniem portalu GSM Science było stworzenie platformy informacyjnej, która jednocześnie skupiałaby w sobie różnorodne źródła specjalistycznych informacji i prezentowała je w możliwie przystępnej formie, atrakcyjnej dla przeciętnego użytkownika Internetu. Na użytek portalu analizowane są międzynarodowe bazy publikacji naukowych, a także rozwijane relacje z przedstawicielami środowisk naukowych: m.in. fizyków, elektroników, lekarzy, ekologów i prawników, którzy pomagają w tworzeniu treści portalu. Dzięki tej pracy GSM Science może przekazywać większość z dostępnych w świecie naukowym nowinek prezentujących wyniki badań nad wpływem pól elektromagnetycznych na środowisko i zdrowie człowieka. Redakcji portalu zależało na spełnieniu postulatu, by publikować wiele punktów widzenia tej samej problematyki i dopuszczać do głosu zarówno zwolenników, jak i przeciwników pól elektromagnetycznych.

„Z uznaniem należy witać każdą inicjatywę, mającą na celu propagowanie wiedzy rzetelnej, opartej na badaniach naukowych, spełniających odpowiednie, wysokie kryteria. Po roku działalności portal GSM Science mogę z przekonaniem zaliczyć do tej grupy inicjatyw. Wartość portalu jest tym większa, że nie prezentuje argumentów tylko jednej strony. Uznanie budzi stosunkowo prosty język, ułatwiający zrozumienie trudnych niekiedy zagadnień ludziom nie mającym specjalistycznego wykształcenia.” powiedział dr Marek Zmyślony z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera w Łodzi.

W ciągu roku na łamach portalu wypowiadali się przedstawiciele świata fizyki, medycyny, ochrony środowiska i prawa. Redakcja nawiązała współpracę

z warszawskim Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii, Pracownią Zagrożeń Elektromagnetycznych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, Zakładem Informatyki Stosowanej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutem Elektrotechniki w Warszawie, Zakładem Ochrony Radiologicznej i Radiobiologii czy helsińskim STUK (Radiation and Nuclear Safety Authority).

W nadchodzących miesiącach redakcja portalu zamierza wzmocnić przepływ specjalistycznej informacji poprzez nawiązywanie ściślejszej współpracy z mediami zajmującymi się podobną tematyką. Dzięki takim zabiegom GSM Science będzie mógł docierać do szerszych grup odbiorców.

Informacja o portalu GSM Science:

Portal Wiedzy o Polach Elektromagnetycznych i Telefonii komórkowej www.gsmscience.pl powstał we wrześniu 2004 roku. Inicjatorem stworzenia nowego medium było Towarzystwo Rozwoju Infrastruktury – ProLinea. Obok doniesień ze świata nauki w portalu można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących obowiązujących norm, procesu realizacji inwestycji, zasad funkcjonowania stacji bazowych telefonii komórkowej. Czytelnicy mogą zwrócić się o poradę lub zdobyć potrzebną wiedzę popartą wynikami najnowszych badań i raportów sporządzanych przez naukowców z całego świata.

Informacja o ProLinea:

Towarzystwo Rozwoju Infrastruktury ProLinea zainaugurowało działalność 2002 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich podczas salonu „Nauka dla gospodarki”. Inicjatorami i założycielami Towarzystwa są wiodące przedsiębiorstwa z sektora gazowniczego, elektroenergetycznego i paliwowego, które chcą inicjować wielorakie działania na rzecz rozwoju inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, by jak najszybciej odrobić olbrzymie zapóźnienia

w tej dziedzinie i włączyć Polskę w europejską przestrzeń infrastruktury publicznej.

Podstawowym przedmiotem zainteresowania ProLinea jest problematyka przygotowania, realizacji oraz funkcjonowania inwestycji infrastrukturalnych, w tym przede wszystkim liniowych inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym. Celem Stowarzyszenia jest tworzenie szans rozwojowych oraz harmonizowanie rozwoju kraju i poszczególnych regionów m.in. od rozbudowy i modernizacji linii energetycznych, magistrali telekomunikacyjnych, gazociągów i rurociągów paliwowych oraz autostrad i dróg ekspresowych. www.prolinea.pl