Samochód na kredyt

Decydując się za zakup nowego lub używanego auta na kredyt należy podjąć decyzję, gdzie go zaciągniemy. Można to zrobić w banku samochodowym, komercyjnym lub u pośrednika.

Banki samochodowe powiązane są z producentami pojazdów. W Polsce działają Banque PSAFinance, DaimlerChrysler Bank, Fiat Bank, GMAC Bank, Toyota Bank i Volkswagen Bank. Korzystając z ich oferty można liczyć na uproszczenie procedur kredytowych. Warto jednak pamiętać, że niektóre banki samochodowe pożyczają pieniądze tylko na zakup aut marki czy koncernu, w których imieniu działają.

Kredyt zaciągnąć można również w bankach komercyjnych takich jak BPH, Millenium, PKO BP i PKO SA. Mają one zazwyczaj niższe prowizje od banków samochodowych i pośredników. Więcej czasu zabierają natomiast formalności.

Na polskim rynku działają także pośrednicy kredytowi min. Kredyt Partner czy Gomarkz wyższą niż w bankach komercyjnych prowizją. Zaletę stanowi możliwość załatwienia niezbędnych formalności bezpośrednio przy zakupie samochodu w komisie, z którym dany pośrednik współpracuje.

Wybierając kredytodawcę warto w pierwszej kolejności sprawdzić ofertę banku, w którym już mamy konto. Możemy wówczas liczyć na uproszczenie procedur np. okazania oświadczenia, a nie zaświadczenia o dochodach. Zawsze jednak powinno się zanalizować większą ilości propozycji.

W sytuacji niemożności uiszczenia kolejnej raty większość banków zgadza się na zawieszenie na pewien okres spłaty kredytu lub przedłużenie terminu płatności kredytu (tzw. prolongatę). Przy braku porozumienia z bankiem i nie zapłacenia rat zaczną być doliczane odsetki karne. Bank może również postawić kredyt w stan natychmiastowej wymagalności i sięgnąć do zabezpieczeń kredytu np. sprzedać samochód na poczet uregulowania długu kredytobiorcy – czytamy.