Skarbiec TFI: Realokacja aktywów w regionie?

Mocna wyprzedaż akcji rosyjskich sprowadziła tamtejszy indeks RTS poniżej ważnych poziomów wsparcia w okolicach 2000 pkt., co może oznaczać dalsze pogłębienie spadków w najbliższym czasie. Od połowy maja br., kiedy indeks osiągnął swój historyczny rekord, masowa wyprzedaż zabrała już ponad ¼ wartości indeksu. W niemal identycznej skali przecena dotknęła rynek brazylijski. Oba rynki skutecznie opierały się bessie w I połowie roku, przynosząc w tym czasie inwestorom całkiem przyzwoite stopy zwrotu. Częściowym wytłumaczeniem obserwowanego zjawiska mogą być spadki cen na rynkach surowcowych, a przede wszystkim silnie taniejąca ropa. Pogorszenie nastrojów wobec akcji rosyjskich firm jest również efektem ostatnich wydarzeń związanych ze spółkami sektora stalowego, przypominających o wciąż wysokim ryzyku politycznym.

Wiele jednak wskazuje na to, że ucieczka kapitału z „surowcowych” Rosji i Brazylii była jednocześnie motorem wzrostu cen akcji na innych rynkach wschodzących, które w pierwszej połowie roku zostały najmocniej przecenione. Moim zdaniem kierunek realokacji aktywów potwierdza zachowanie giełd tureckiej czy polskiej, jak również poprawa nastrojów na bardzo słabym w ostatnich miesiącach rynku indyjskim.

W kraju spore wrażenie na inwestorach zrobiły dobre wyniki kwartalne banków i TP, co przełożyło się na duże zainteresowanie ich akcjami, słabiej natomiast zachowywały się spółki surowcowe z KGHM na czele. Wydaje się, że w nadchodzącym tygodniu powyższy schemat nie powinien ulec zmianie.