Symulacje sieciowe podczas Cisco Expo 2005

Do przeprowadzenia wszystkich pokazów firma Passus użyła oprogramowania OPNET, wirtualnego środowiska, które umożliwia dogłębną analizę całej sieci przy uwzględnieniu i odwzorowaniu wszystkich czynników i zależności w niej występujących.

Analiza jakości usług

Pierwszej symulacji dokonano w oparciu o sieć rozległą jednej z rzeczywistych firm. Analizowany problem dotyczył symulacji jakości usług VoIP w sieci zawierającej 6693 komputery, 1172 telefony IP, 273 routery i 14 serwerów. Zbadano jak zwiększenie ilości użytkowników wpłynie na jakość świadczonych usług, sprawdzono obciążenie łączy oraz serwera. Praca w wirtualnym środowisku umożliwiła precyzyjne określenie, co jest powodem spadku jakości przesyłanego głosu (opóźnienia), a także przetestowanie różnych scenariuszy przed wprowadzeniem do rzeczywistej sieci najlepszego rozwiązania. Zastosowanie OPNET-u pozwoliło na zachowanie zadowalającej jakości świadczonych usług przy zwiększeniu ilości użytkowników.

Badanie wydajności aplikacji

W drugiej symulacji zaprezentowano dodatkową funkcjonalność oprogramowania, jaką jest możliwość szybkiej analizy ruchu generowanego przez rzeczywiste aplikacje i symulacje ich działania w zmienionych warunkach sieciowych. Analiza umożliwia wykrywanie wąskich gardeł oraz inne zależności wpływające niekorzystnie na czas odpowiedzi aplikacji. Przeanalizowano wpływ zmiany kodu aplikacji na jej wydajność bez ingerowania w rzeczywistą sieć, a co za tym idzie w sposób bezpieczny nie narażający firmy na dodatkowe koszty.