Telstra wybiera Alcatela do modernizacji jej sieci do technologii IP

Jako część pięcioletniego porozumienia, którego wartość wynosi 3,5 mld dolarów australijskich (2,18 mld euro, 2,55 mld USD), Alcatel nie tylko dostarczy kompleksową sieć, ale będzie także świadczył usługi integratorskie. Po stronie Alcatela jest również wykonanie projektu sieci, integracja, dostarczenie produktów, wdrożenie, utrzymanie i udzielenie wsparcia technicznego.

Telstra i Alcatel podpisały wstępne porozumienie (ang. Memorandum of Understanding), w ramach, którego wynegocjują treść finalnych umów definiujących szczegóły strategicznej współpracy.

Po ukończeniu projektu transformacji sieci Telstry, usługi głosowe realizowane przez sieć operatora oraz usługi dostępu szerokopasmowego, będą świadczone w oparciu o jedną i tę samą infrastrukturę IP w sposób bardziej ekonomiczny.

Zadania, jakie zostały postawione przed Alcatelem obejmują realizację dostępu szerokopasmowego dla firm, klientów indywidualnych, agregację Ethernetu, usługi głosowe w sieci NGN, jak również integrację sieci, wsparcie techniczne i utrzymanie. Alcatel będzie także hostował centrum integracyjne (Hosted Integration Centre) odpowiedzialne za testowanie zintegrowanych rozwiązań i wprowadzanie technologii do sieci Telstry. Docelowo rolą centrum będzie skupienie w jednym miejscu wszystkich działań związanych z testowaniem produktów, instalacjami pilotażowymi i demonstracjami organizowanymi dla klientów.

Wśród produktów, które Alcatel dostarczy do Telstry są koncentratory IP DSLAM, rozwiązania FTTN (Fibre to The Node – światłowód do węzła) i FTTP (Fibre to the Premises – światłowód do urządzenia abonenckiego), agregacja Ethernetu optycznego, softswitch’e do sieci NGN i współpracujące z nimi bramy medialne.

Podpisany kontrakt to wielki sukces Alcatela jako integratora i jednocześnie kamień milowy we współpracy z Telstrą, która liczy sobie już ponad 100 lat.

Po kontrakcie Alcatela z SBC o wartości 1,7 mld USD, druga tak wielka umowa potwierdza istniejący na rynku trend, w którym wiodący operatorzy dokonują wyboru kilku kluczowych partnerów, w sytuacji, kiedy stają przed zadaniem transformacji własnych sieci i zaoferowania swoim klientom usług następnej generacji.