Wielka woda płynie, BGK przypomina o preferencyjnych kredytach dla powodzian

Mieszkańcy wielu terenów Polski wciąż z niepokojem spoglądają na poziom wody w rzekach, mając w pamięci powódź, która kilkanaście dni temu zniszczyła ich majątek, a dziś znowu nie pozwala spać spokojnie. Tymczasem Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina, że powodzianie mogą ubiegać się o preferencyjny kredyt na naprawę szkód spowodowanych przez wielką wodę.

BGK przewiduje dofinansowanie ze środków publicznych do kredytów zaciągniętych w komercyjnych bankach przez powodzian dotkniętych działaniem wielkiej wody po 1997 roku. Kredytów takich udzielają banki współpracujące w tym zakresie z BGK, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO BP S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., Bank Millennium S.A., Mazowiecki Bank Regionalny S.A.

Szczególne warunki kredytu

Kredyt dla powodzian udzielany jest na 10 lat, przy oprocentowaniu na z góry ustalonym poziomie 2 proc. w skali roku. Różnicę pomiędzy tym poziomem a odsetkami od komercyjnego kredytu pokrywa BGK. Powodzianie mają możliwość skorzystania z karencji w spłacie kapitału przez okres 24 miesięcy.

Przeznaczenie kredytu

Na preferencyjne warunki liczyć mogą właściciele i zarządcy lokali mieszkalnych, budynków mieszkalnych oraz obiektów infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Środki z kredytu mają posłużyć na:
– remont lokalu mieszkalnego;
– remont lub odtworzenie budynku mieszkalnego;
– remont lub odtworzenie części budynku mieszkalnego stanowiącej współwłasność właścicieli lokali znajdujących się w tym budynku;
– remont lub odtworzenie obiektu infrastruktury technicznej;
– odtworzenie budynku mieszkalnego lub obiektu o podobnych parametrach w innym miejscu, na nieruchomości stanowiącej własność lub będącej w użytkowaniu wieczystym właściciela uszkodzonego lub zniszczonego budynku lub obiektu, w wypadku gdy odtworzenie budynku lub obiektu w tym samym miejscu jest niemożliwe albo nieuzasadnione ze względu na zagrożenie powodzią;
– zakup lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego o podobnych parametrach, jeżeli remont lub odtworzenie lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego zniszczonego w wyniku powodzi jest niemożliwe albo nieuzasadnione ze względu na zagrożenie powodzią lub osuwiskiem ziemnym;
– spłatę całości lub części kredytów lub pożyczek bankowych, o których mowa w art. 16 Ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych ustaw.

Szczegółowe regulacje w zakresie preferencyjnych kredytów dla powodzian znajdują się w ustawie z dnia 8 lipca 1999 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych na usuwanie skutków powodzi, osuwisk ziemnych i huraganów (Dz. U. Nr 62, poz. 690 z 23.07.1999 r. z późn. zm.).

Źródło: Bankier.pl