Wirusy atakują konsole do gier

W ciągu ostatnich kilku dni Panda Software wykryła trojany Format.A i Tahen (wariant A i B), które stworzono w celu infekowania PlayStation Portale Sony (PSP) oraz Nintendo DS. W wyniku ich działań dochodzi do usunięcia najważniejszych plików odpowiadających za komunikację pomiędzy oprogramowaniem a sprzętem konsoli. W przypadku PlayStation Portable może to doprowadzić do nieodwracalnego zablokowania konsoli.

Format.A podszywa się pod oprogramowanie użytkowe stworzone w celu wykonania nieautoryzowanego kodu na konsoli PSP. Trojany z rodziny Tahen imitują użyteczne oprogramowanie napisane na konsolę Nintendo DS. Programy te nadpisują pewne sekcje firmware (oprogramowanie sterujące pracą urządzenia przechowywane w jego pamięci) w konsolach Nintendo DS oraz napędach G6, XGFlash, SuperCard i GBAMP, które umożliwiają nagrywanie oprogramowania uruchamianego na konsolach.

W najgorszym wypadku wirusy mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia konsoli. Szanse infekcji spadają, jeśli użytkownicy nie będą instalować aplikacji pochodzących z nieznanego źródła.

„W chwili obecnej nie przewidujemy wystąpienia masowej infekcji urządzeń przenośnych służących do gier” – mówi Piotr Walas, kierownik PogotoVia AntyVirusowego Panda Software – „Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wciąż pojawiają się nieznane złośliwe kody oparte na coraz nowszej technologii. Szanse na wystąpienie poważnego zagrożenia zależą również od funkcji zaimplementowanych w kolejnych wersjach konsoli do gier” – dodaje Walas.

Praktyczne porady

Panda Software przedstawia kilka praktycznych porad dla użytkowników konsoli gier:

1) Nie należy używać dysków UMD lub pamięci przenośnych dedykowanych dla PSP lub DS, które pochodzą z nieautoryzowanych źródeł.

2) Zalecamy unikania nawiązywania połączeń (USB, IrDA lub WiFi) z nieznanymi konsolami lub komputerami, które mogą przesłać niepożądane informacje.

3) W przypadku kiedy zachodzi potrzeba instalacji nieautoryzowanego oprogramowania, zalecamy wcześniejsze przeskanowanie pliku na komputerze PC z zainstalowanym i zaktualizowanym programem antywirusowym.