Zmiana trendów w ubezpieczeniach. Ekosystemy usług zamiast klasycznych polis

Nationale-Nederlanden wziął udział w projekcie przygotowania oferty dla klientów Play w zakresie ubezpieczeń na życie.  Nowe produkty wpisują się w model sprzedaży w kanale digital –  są przystępne cenowo, a  poza wypłatą pieniędzy umożliwiają klientowi dodatkową pomoc.

Jest to nowy trend w usługach ubezpieczeniowych. Zgodnie z nim, następuje przesunięcie czasu materializowania świadczeń ubezpieczycieli na okres dużo wcześniejszy niż końcowe zakończenie relacji z klientem w postaci jednorazowej wypłaty 100% sumy ubezpieczenia. Świadczenia takie obudowane są w usługi dodatkowe.

Rynek affinity jakim jest współpraca z Play, w dużej części będzie rynkiem cyfrowym, skierowanym na dopełnienie ekosystemów wokół poszczególnych aspektów życia klienta: domu, hobby, pracy czy zdrowia. Ubezpieczyciele będą obudowywać swoje produkty dodatkowymi funkcjonalnościami lub też ich produkty będą stanowiły część bardzo kompleksowych rozwiązań adresujących szerszy kontekst potrzeb klientów (ekosystemy budowane przez podmioty zewnętrzne w stosunku do ubezpieczycieli).

Radosława Ogonowska, Dyrektor ds. Bancassurance i Affinity w Nationale-Nederlanden

To zdecydowanie jest trend w zakresie rozwoju ubezpieczeń  – produkty będą kupowane przez klientów, a nie sprzedawane przez ubezpieczycieli. Obecność w takim obszarze pozwala na dystrybucję produktu w miejscu powstania zapotrzebowania na daną specyficzną ofertę ubezpieczenia.

Jednocześnie oczekiwaniem odbiorców tego typu rozwiązań będzie głęboka defragmentacja produktów: tworzenie bardzo drobnych produktów o zawężonym zakresie potrzeb klienta, za niską cenę. Oczywiście nie będzie to dotyczyć wszystkich produktów, a tylko takich, które można pewien sposób sparametryzować i zaoferować szerokiej grupie klientów, która nie poszukuje bardzo kompleksowych i mocno personalizowanych pod swoje potrzeby rozwiązań. Obecnie istniejące rozwiązania dla segmentu affinity to np. dla sklepów internetowych ochrona dostawy czy zakupionego sprzętu, dla telecomów ubezpieczenie rachunków czy zniszczenia telefonu, dla zakładów energetycznych home assistance czy  ubezpieczenie podróżne sprzedawane w liniach lotniczych. Tego typu pakietowanie usług będzie postępować.

Przyszłe produkty wykraczać będą jednak poza klasyczny schemat zdarzenie ubezpieczeniowe/ wypłata sumy ubezpieczenia. Moment skorzystania z produktu  rozciągnie się w czasie – od wykorzystania aplikacji czy gadżetów stworzonych do monitorowania zdrowia i zdrowego trybu życia, poprzez benefity związane z kontrybucją klientów w dbanie o stan zdrowia – monitorowanie aktywności ruchowej oraz dietetyki – do wsparcia przez ubezpieczycieli różnych potrzeb klientów usługami quasi asystenckimi  – organizacją procesu diagnozowania i leczenia czy użyciu nowoczesnych technologii do monitorowania bezpieczeństwa nieruchomości. Istnieje dążenie do kierunku budowy rozwiązań start/stop, gdzie klient nie będzie zmuszony do zakupu zbyt długiego okresu ochrony w stosunku do swoich potrzeb.

Bardzo ważnym aspektem tego typu oferty – tworzonej przez ubezpieczycieli wspólnie z partnerami – będzie dostępność przez smartfona i komputer oraz rozpoczęcie i dokończenie procesu zakupu różnymi kanałami: digital, contact center czy oddział.

Procesy szkodowe, które dotychczas martwiły klientów swoją długością i stopniem komplikacji będą ulegały uproszczeniu i przyspieszeniu. Klienci będą mieli poczucie dobrze wydanych środków, za realną i potrzebną ochronę w rozsądnej cenie. Wymagać będzie to od ubezpieczycieli zmiany modeli biznesowych na produkcję lekkich i szybkich rozwiązań, ciągle modyfikowanych pod potrzeby i preferencje klientów.

Klient XXI wieku jest bowiem niecierpliwy i wymagający. Narzędzia i nowe rozwiązania wspierające sprzedaż ubezpieczeń we współpracy z partnerami affinity to automatyzacja underwritingu, marketing automation, automatyzacja oceny szkód i procesu wypłaconych szkód, gadżety związane z monitorowaniem zdrowia i diagnostyką  oraz przede wszystkim kluczową role grać będzie przejrzystość i prostota rozwiązań.

Benefity dla partnerów jakie płyną z oferowania ubezpieczeń to zwiększenie lojalności klientów, zwiększenie dochodowości działania oraz pozyskanie nowych klientów.

Radosława Ogonowska, Dyrektor ds. Bancassurance i Affinity w Nationale-Nederlanden

Autorka od ponad dwóch lat jest Dyrektorem ds.Bancassurance i Affinity w Nationale-Nederlanden. Zawodowo biznesem bancassurance zajmuje się od 15 lat. Jest absolwentką Wydziału Ekonomii na kierunku Międzynarodowe Stosunki Społeczne i Ekonomiczne na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie finansów przedsiębiorstw w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku oraz uzyskała tytuł MBA w Instytucie Podstaw Informatyki Polskiej Akademii nauk, w kierunku Innowacje i analiza danych.