Wybierając mieszkanie kupujący największą wagę przykładają do lokalizacji, ceny za mkw oraz sprawdzenia możliwości finansowania zakupu nieruchomości. Kupującym coraz częściej zależy także na bezpieczeństwie transakcji oraz dostępie do większej ilości ofert – aż 85 proc. respondentów dopuszcza możliwość skorzystania z usług pośrednika nieruchomości – wynika z badania przeprowadzonego przez wyszukiwarkę nieruchomości morizon.pl.
Wyszukiwarka nieruchomości morizon.pl zapytała swoich użytkowników o kwestie, które są dla nich najważniejsze przy wyborze mieszkania. W ankiecie wzięło udział ponad 350 osób aktualnie zainteresowanych zakupem własnego „M”. Wnioski z badania prezentujemy w poniższym raporcie.
Mniej chętnych na mieszkania od dewelopera
Kryzys na rynku nieruchomości sprawił, że coraz mniej z nas decyduje się na kupno mieszkania na rynku pierwotnym. Chęć nabycia nieruchomości wyłącznie od dewelopera zadeklarowało jedynie 8,5 proc. respondentów, z czego blisko 80 proc. to osoby w wielu 36+. Większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania na rynku wtórnym – 30,2 proc. uczestników badania deklaruje zainteresowanie zakupem. Najwięcej, bo aż 61 proc. Polaków, szuka jednocześnie mieszkania na obu rynkach, z czego 60 proc. z nich to osoby w wieku 29-35, dla których najważniejszym czynnikiem jest cena za metr kwadratowy. „Jeszcze do niedawna zauważalny był trend, że potencjalnym młodym nabywcom zależy na zakupie mieszkania bezpośrednio od dewelopera – był to priorytet dwóch na trzy osoby. Do nowych mieszkań najbardziej przekonywały niskie opłaty czynszowe oraz możliwość aranżacji lokum zgodnie ze swoimi potrzebami, a także nadzieja na wzrost wartości nieruchomości. Aktualnie dla młodych kupujących najważniejszym czynnikiem jest cena oraz lokalizacja, dlatego częściej szukają oni mieszkania na rynku wtórnym” – mówi Bolesław Drapella, Prezes Zarządu Morizon S.A.
Wykres 1. Na jakim rynku szuka Pan/Pani mieszkania?
Lokalizacja, cena za metr kwadratowy oraz liczba pokoi kluczowymi czynnikami
Dla zainteresowanych zakupem mieszkania najważniejsza jest odpowiednia lokalizacja – na ten czynnik zwraca uwagę aż 80 proc badanych, poszukujących mieszkania na rynku pierwotnym. Coraz więcej kupujących jest świadomych, że dobra komunikacja z miejscami, w których często bywamy pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Dla osób szukających mieszkania na rynku wtórnym ważne są także sprawdzenie możliwości finansowania zakupu, które pozwoli określić na jaką nieruchomość stać kupującego, cena za metr kwadratowy, liczba pokoi, metraż, standard nieruchomości oraz infrastruktura komunikacyjna i usługowa. W przypadku kupujących zainteresowanych rynkiem pierwotnym, najważniejsze są także lokalizacja oraz cena za mkw, natomiast respondenci zwracają także uwagę na rozkład mieszkania – korzystny i funkcjonalny, który ułatwi urządzenie wnętrza zgodnie z preferencjami nabywcy, metraż oraz standard nieruchomości.
Wykres 2. Jakie 3 czynniki w najwyższym stopniu determinują Pana/Pani wybór mieszkania?
Mieszkania dwupokojowe najpopularniejsze wśród nabywców na rynku wtórnym
Najczęściej poszukiwanym mieszkaniem na rynku wtórnym jest dwupokojowe mieszkanie w blokach wybudowanych po 1995 roku – takiego lokalu szuka 41 proc. użytkowników serwisu morizon.pl. Sporym zainteresowaniem cieszą się także mieszkania 3 pokojowe – ponad 25 proc. respondentów zadeklarowało zainteresowanie nimi, natomiast co dziesiąty badany szuka kawalerki, 4-pokojowego mieszkania z otwartą kuchnią bądź mieszkania większego niż 4-pokojowe. Najwięcej osób deklaruje chęć zakupu mieszkania w blokach wybudowanych po 1995 roku aż 41 proc.. Co ciekawe, więcej niż co trzeci respondent wyraził chęć nabycia lokalu w kamienicy. Zainteresowanie mieszkaniami w „wielkiej płycie” nadal jest duże – 27 proc. ankietowanych odpowiedziało, że szuka mieszkania w takim budownictwie.
Wykres 3. W jakim budownictwie szuka Pan/Pani mieszkania?
Kupujący na rynku pierwotnym zainteresowani mieszkaniami trzypokojowymi
Z badania morizon.pl wynika, że osoby zainteresowane zakupem mieszkania na rynku pierwotnym, częściej decydują się na inwestycję w większe mieszkanie. 33 proc. uczestników badania deklaruje zainteresowanie zakupem mieszkania trzypokojowego z otwartą kuchnią, a co piąty respondent większego niż czteropokojowe. Są to w 70 proc. osoby w wieku 36+. Niepewna sytuacja na rynku sprawia, że kupujący niechętnie decydują się na zakup „dziury w ziemi”, 38 proc. odpowiedziało, że nie kupiłoby lokum w budynku, który jeszcze nie powstał, natomiast 23 proc. respondentów swoją decyzję uzależniłoby od ceny za mkw, z czego 60 proc. osób które tak odpowiedziały należy do grupy wiekowej 20-35 lat.
Wykres 4. Czy kupiłby/kupiłaby Pan/Pani mieszkanie w budynku, który jeszcze nie powstał?
Pośrednicy poszukiwani
Coraz więcej użytkowników serwisu morizon.pl przyznaje, że będzie korzystać z pomocy pośrednika przy poszukiwaniach lokum – na jego zatrudnienie zdecyduje się blisko 39 proc. badanych. Dodatkowo, chęć skorzystania z usług pośrednika, w razie trudności ze znalezieniem mieszkania, deklaruje 46 proc. użytkowników serwisu morizon.pl.
Wykres 5. Czy planuje Pan/Pani skorzystać z usług pośrednika?
Osoby decydujące się na usługi pośrednika, cenią sobie przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji – zaletę tę zauważa 47 proc. badanych. Na możliwość dotarcia do większej liczby ogłoszeń zwraca uwagę 32 proc. biorących udział w badaniu. W mniejszym stopniu respondenci zwracają uwagę na komfort i oszczędność czasu, jaką zapewnia im korzystanie z usług pośrednika, w sumie zalety te docenia 17 proc. ankietowanych. Decydujący się na usługi pośrednika oczekują od niego przede wszystkim sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, negocjacji cen oraz weryfikacji dokumentacji właścicielskiej, każdy z tych czynników wskazany został jako istotny, przez około 67 proc. internautów. W dalszej kolejności badani oczekują od pośrednika znalezienia ofert zgodnych z ich preferencjami oraz umawiania terminów spotkań ze sprzedającymi (odpowiednio 53 i 52 proc.).
Wykres 6. Jaka jest największa Pana/Pani zdaniem zaleta korzystania z usług pośrednika?
Wykres 7. Co jest dla Pana/Pani największą barierą do skorzystania z usług pośrednika?
Mimo korzyści płynących ze współpracy z pośrednikiem, dla blisko 70 proc. respondentów główną barierą w jego zatrudnieniu jest wysoki koszt prowizji. Warto podkreślić, że aż 60 proc. badanych planujących kupić mieszkanie na rynku wtórnym, korzystało już wcześniej z usług pośrednika.
Źródło: Morizon.pl