PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościCzy Europejczycy się zadłużają? I czy spłacają swoje długi?

Czy Europejczycy się zadłużają? I czy spłacają swoje długi?

Wiadomości 26.05.2015 (12:36)

Jak Europejczycy radzą sobie z długami? Niemcy starają się w ogóle nie zadłużać, Włosi nie płacą rachunków na czas, a Polacy są gdzieś po środku skali spłacania długów. Z kolei ogólny poziom zadłużenia prywatnego w Polsce jest o wiele niższy niż w Europie Zachodniej, za to bardzo duży w państwach skandynawskich.

Badanie agencji CIBRIS, przeprowadzone we Włoszech w kwietniu 2015 r., wykazało, że niewiele ponad jedna trzecia włoskich przedsiębiorstw (36,3%) płaci swoje zobowiązania na czas. Na samej Sycylii terminowe płatności deklarowało niecałe 19% przedsiębiorców.

Tymczasem w Niemczech podejście do długów jest całkiem inne, co nawet jest wyrażone
w języku niemieckim, w którym to samo słowo oznacza „dług” i „winę” (niem. Schuld). Niemcy wolą oszczędzać, niż zadłużać się. BBC zapytało młodych Niemców na ulicach Berlina, co by zrobili gdyby wygrali milion euro. Typowa odpowiedź brzmiała: „Zaoszczędziłbym na później, kiedy będą potrzebne”. Łatwo sobie wyobrazić, że na ulicach Warszawy odpowiedzi byłyby inne.

Istnieje podział Europy na północ i południe, również w kontekście podejścia do spłaty długów. Mimo wszystko, w tym podziale Polakom jest bliżej do państw północnych. – Dla Polaków dług jest także dużym problemem w sferze mentalnej, inaczej niż na bardziej nonszalanckim południu Europy – mówi Paweł Trybuchowski, wiceprezes firmy windykacyjnej GetBack.

Jednak problemy finansowe związane z kryzysem nie dotknęły tylko i wyłącznie narodów żyjących na południu Europy. Np. w Szwecji, jak podaje raport firmy Intrum Justitia, problemy z płynnością finansową związaną z opóźnieniami w zapłacie od kontrahentów zadeklarowało aż 64% firm. Ten sam wskaźnik we Włoszech wyniósł 76%, więc różnica między południem a północą Europy nie jest aż tak przytłaczająca.

Czasami stereotypy mogą być wręcz mylące. W Szwecji widać postępującą tendencję życia na kredyt, co wiąże się też z większymi problemami w spłacie długów. W 2014 r. Szwedzki Bank Narodowy opublikował materiał dotyczący zadłużenia 4 milionów obywateli, czyli 52 proc. dorosłej populacji Szwecji. Tymczasem we Włoszech w 2013 r. około 75% gospodarstw domowych nie miało żadnego długu, jak informował „The New York Times” na podstawie raportu Europejskiego Banku Centralnego. W całej strefie euro 44% gospodarstw domowych miało długi, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych aż 75%.

Niemcy są ewenementem na skalę europejską pod kątem spadku poziomu prywatnego zadłużenia. Niemiecki dług sektora prywatnego w stosunku do PKB spadł z poziomu 123% w 2000 r. do 103,5% w 2013 r. (źródło: Eurostat). Tymczasem w Wielkiej Brytanii poziom długu prywatnego w tym czasie wzrósł z poziomu 138,5% do 164,4%, w Szwecji ze 141,7% do 200,1%, a we Włoszech z 75,8% do 119,5%. Jeśli chodzi o Polskę, to prywatny dług wzrósł od poziomu 46,3% w 2003 r. do 74,8% w 2013 r.

Skonsolidowane zadłużenie sektora prywatnego w wybranych państwach UE w stosunku proc. do PKB
Kraj 2000 r. 2003 r. 2013 r.
Dania 158,1 173,3 224,1
Szwecja 141,7 151,0 200,1
Hiszpania 102,9 126,5 172,2
Wielka Brytania 138,5 154,2 164,4
Włochy 75,8 86,2 119,5
Niemcy 123,0 123,0 103,5
Polska b.d. 46,3 74,8

Żródło: Eurostat

W Stanach Zjednoczonych panuję trochę inne podejście do zadłużenia niż w Europie. Widać to na przykładzie kredytów hipotecznych, gdzie zadłużenie obowiązuje tylko do wartości nieruchomości. – Jeśliby w Stanach Zjednoczonych zdarzył się podobny kryzys jak w Polsce, wywołany kredytami w szwajcarskim franku, to ludzie, którzy by zobaczyli, że dług niespłacony jest więcej wart niż mieszkanie, po prostu oddawaliby klucze do mieszkania bankom i mówili: „Teraz radźcie sobie sami”. W Polsce takiego systemu niestety nie ma – mówi Paweł Trybuchowski z GetBack.

GetBack S.A. 

2015-05-26
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 BIK: w pierwszym półroczu 2026 banki i firmy pożyczkowe udzieliły finansowania za 183 mld zł
30.07.2026 (20:35)

BIK: w pierwszym półroczu 2026 banki i firmy pożyczkowe udzieliły finansowania za 183 mld zł

Wartość nowo udzielonych kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych sięgnęła w pierwszym półroczu 2026 roku 183,2 …

a 0 UniCredit wprowadza leasing dla firm we współpracy z PEAC Solutions
30.07.2026 (20:33)

UniCredit wprowadza leasing dla firm we współpracy z PEAC Solutions

UniCredit dodaje do oferty dla MŚP i korporacji leasing, którego udziela partner banku, spółka PEAC Solutions. Bank …

a 0 Raport ZPF: przyzwolenie na nadużycia finansowe najwyższe wśród młodych i zadłużonych
30.07.2026 (20:31)

Raport ZPF: przyzwolenie na nadużycia finansowe najwyższe wśród młodych i zadłużonych

Polacy są skłonni usprawiedliwiać nieetyczne zachowania finansowe w ponad dwóch piątych badanych sytuacji — wynika …

a 0 Erste Bank Polska z zyskiem 2,2 mld zł po pierwszym półroczu, rekordy w kredytach gotówkowych
30.07.2026 (20:29)

Erste Bank Polska z zyskiem 2,2 mld zł po pierwszym półroczu, rekordy w kredytach gotówkowych

Grupa Erste Bank Polska zarobiła w pierwszym półroczu 2026 roku 2,2 mld zł netto przy ROE na poziomie 19 proc. To …

a 0 Finax ostrzega przed poradami influencerów: na rynku CFD traci 70–80 proc. inwestorów
30.07.2026 (09:44)

Finax ostrzega przed poradami influencerów: na rynku CFD traci 70–80 proc. inwestorów

Na rynku Forex i kontraktów CFD traci pieniądze od 70 do 80 proc. inwestorów detalicznych — wynika z danych UKNF …

a 0 ING Bank Śląski z zyskiem 2,02 mld zł po półroczu, rekordowy przyrost klientów
30.07.2026 (09:32)

ING Bank Śląski z zyskiem 2,02 mld zł po półroczu, rekordowy przyrost klientów

ING Bank Śląski zarobił w drugim kwartale 2026 roku 1 193 mln zł, o 5 proc. więcej rok do roku. Zysk za całe …

PRNews.pl

Zobacz również

BNP Paribas powalczy o korporacje i inwestycje strategiczne. Ma mocną konkurencję

BNP Paribas powalczy o korporacje i inwestycje strategiczne. Ma mocną konkurencję

Przynależność do największej grupy bankowej w Europie…

Chciała wypłacić 40 tys. zł. Banki radzą: jedź do innego miasta albo pobieraj „na raty”

Chciała wypłacić 40 tys. zł. Banki radzą: jedź do innego miasta albo pobieraj „na raty”

Wypłata większej kwoty gotówki wymaga w większości…

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Niemal 100 mln zł odpisu w Aliorze…

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Dawny zarząd Ergo Hestii i spółka z…

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Akcja kredytowa w Polsce rośnie w najszybszym…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

human1:

Trochę spóźniony ten news. Ta gra rozpoczęła się w kwietniu. …

niedz., 5 lip 2026 (20:03) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców