PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKomentarzeFUNDAMENTY GOSPODARCZE KONTRA OBAWY O PRZYSZŁOŚĆ

FUNDAMENTY GOSPODARCZE KONTRA OBAWY O PRZYSZŁOŚĆ

Komentarze 29.11.2010 (15:46)

Mimo nasilających się oznak kryzysu finansów publicznych na Starym Kontynencie skutkujących zwyżką rentowności obligacji skarbowych nie tylko w Europie, ale i w skali świata, giełdy trzymają się bardzo mocno. Zresztą na żadnym istotnym rynku nie doszło jeszcze do wysłania sygnałów o odwróceniu trendów z ostatnich miesięcy. Nasz WIG utrzymał się ponad 45,3 tys. pkt, S&P 500 pozostał ponad 1180 pkt, indeks CRB, obrazujący ceny towarów odbił się od 294 pkt, a euro zatrzymało się w okolicach 1,34 USD. Tym samym przedwczesna byłaby teza, że inwestorzy ponownie przerazili się skutków długów publicznych. Wręcz przeciwnie, zdają się obecnie w bardziej stonowany sposób reagować niż wiosną tego roku, kiedy byliśmy świadkami pierwszej odsłony kryzysu finansów publicznych.

Obecnie skutkuje on raczej ogromną polaryzacją zachowań poszczególnych rynków, gdzie te dotknięte kłopotami zachowują się bardzo słabo, a te, które nie mają problemów, są mocno premiowane zainteresowaniem inwestorów. Jako przykład można wskazać Niemcy, gdzie notowania akcji niewiele się  w ostatnim czasie obniżyły.

W listopadzie inflacja w Niemczech przyspieszyła do 1,6%, bardziej od oczekiwań ekonomistów – Federalny Urząd Statystyczny.

Inwestorzy wyraźnie kierują się przesłankami fundamentalnymi, nauczeni doświadczeniem z wiosny i lata tego roku, że podejmowanie decyzji w oparciu o obawy o pogorszenie się sytuacji gospodarczej nie jest dobrym pomysłem. Kto się wtedy wystraszył konsekwencji długów publicznych, nie dał sobie szansy na zyski z akcji w kolejnych miesiącach. Teraz nie chcą popełniać tego samego błędu. Potrzeba twardych faktów, że dług publiczny i walka z nim negatywnie wpływają na globalny wzrost gospodarczy, by doszło do bardziej masowej wyprzedaży akcji i surowców.

Rynki nieruchomości

Ostatnie dni wykazały dobitnie, że główne rynki nieruchomości na świecie, czyli amerykański, brytyjski, czy chiński, nie mają przed sobą pomyślnych perspektyw. Na dwóch pierwszych wciąż nie widać ostatecznego wyjścia z kryzysu, jaki zaczął się 3 lata temu. W przypadku Chin mamy kolejne sygnały wskazujące na dążenie do schładzania koniunktury. Nie chodzi może już teraz bezpośrednio o rozgrzanie rynku nieruchomości, ale przede  wszystkim o walkę z inflacją, która wymaga działań z zakresu polityki pieniężnej, negatywnie oddziałujących również na rynek nieruchomości. Bardzo praktycznym przejawem tego było wyczerpanie się limitów kredytowych w chińskich bankach na ten rok.

Odnawianie się kryzysu zaufania do najbardziej zadłużonych państw europejskich jest dodatkowym czynnikiem zagrażającym rynkom nieruchomości. Chodzi o sytuację w branży bankowej, od której zależy finansowanie obu stron rynku nieruchomości—kupujących oraz budujących.

Źródło: Home Broker

komentarze 2010-11-29
Redakcja PRNews.pl
Tagi: komentarze

Sprawdź także:

a 0 Usługa Comarch Pay wchodzi na rynek e-commerce
02.07.2026 (16:10) – informacja prasowa

Usługa Comarch Pay wchodzi na rynek e-commerce

Comarch wraz z operatorem płatności online Autopay wprowadza nową usługę dla firm – Comarch Pay. Merchanci …

a 0 UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”
02.07.2026 (16:06) – informacja prasowa

UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

UniCredit uruchomił w swojej aplikacji mobilnej autorski projekt „Kosmiczna Fortuna”. To pierwsza gra fabularna na …

a 0 Erste Bank Polska i Grupa Erste finansują Elektrownię Powiśle
02.07.2026 (16:00) – informacja prasowa

Erste Bank Polska i Grupa Erste finansują Elektrownię Powiśle

Grupa Erste oraz Erste Bank Polska wspólnie udzieliły finansowania refinansującego dla warszawskiego kompleksu …

a 0 Fundacja Banku Millennium i Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki kontynuują wspólną misję promocji sztuki
02.07.2026 (15:58) – informacja prasowa

Fundacja Banku Millennium i Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki kontynuują wspólną misję promocji sztuki

Fundacja Banku Millennium oraz Zachęta przedłużają współpracę na kolejne dwa lata do czerwca 2028 roku. Wspólne …

a 0 Credit Agricole – nawet 4 900 zł za konto firmowe
02.07.2026 (15:55) – informacja prasowa

Credit Agricole – nawet 4 900 zł za konto firmowe

Credit Agricole wprowadza nową ofertę dla osób prowadzących firmę. Przedsiębiorcy, którzy założą konto biznes, mogą …

a 0 ING rozszerza ofertę walutową dla przedsiębiorców
02.07.2026 (15:49) – informacja prasowa

ING rozszerza ofertę walutową dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy korzystający z Mojego ING mogą już otwierać konta firmowe w kolejnych ośmiu walutach: koronie …

PRNews.pl

Zobacz również

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank odpowiada na kolejne pytania Bankier.pl po…

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Docelowo niemal wszystkie wnioski o kredyt mają…

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców