Cyfrowy Polsat kupi 100 procent akcji telewizji Polsat. – To bardzo pozytywny sygnał. Oznacza, że jeden z największych polskich przedsiębiorców ostatecznie przekonał się do rynku kapitałowego – ocenia Paweł Puterko, Prezes firmy doradczej PROFESCAPITAL.
Wejście Polsatu na giełdę „tylnymi drzwiami” – przez spółkę zależną od Zygmunta Solorza wzbudziło sporo kontrowersji. – Ja nie widzę w tym nic złego. Działania tego typu nie są niczym nadzwyczajnym w świecie biznesu. Uważam, że wejście tej firmy na parkiet jest bardzo pozytywnym sygnałem. Dzięki temu będziemy mieli dwie duże spółki multimedialne na GPW – Grupę TVN i Polsat. Sytuacja, w której na giełdzie notowany był tylko Cyfrowy Polsat nie była do końca normalna. Teraz do „Cyfrowego” dołączy główny dostawca treści telewizyjnych – czyli TV Polsat. – uważa Paweł Puterko.
Zjeść ciastko, mieć ciastko
Wejście Polsatu na GPW jest ciekawe nie tylko z czysto biznesowego punktu widzenia. – Zygmunt Solorz jest uważany za dosyć konserwatywnego biznesmena. Był raczej zdystansowany do giełdy, a teraz wchodzi na nią poprzez kontrolowaną przez siebie spółkę. Można powiedzieć, że chce „zjeść ciastko i mieć ciastko” – ocenia Prezes PROFESCAPITAL.
Warto też pamiętać o tym, że zupełnie inną strategię działania na parkiecie wybrała Grupa TVN. – Telewizja Polsat wchodzi na GPW przez swoją platformę cyfrową. TVN z kolei już był na giełdzie, gdy przejmował swoją platformę „n”. Tylko na przejęcie Polsatu przez „Cyfrowy” giełda zareagowała dosyć pozytywnie. A przejęcie „n” przez TVN okazało się dla grupy początkiem giełdowych spadków – przypomina Prezes PROFESCAPITAL.
– Sam biznes platform cyfrowych lata najszybszego rozwoju ma już za sobą. A połączenie platformy z telewizją może dać impuls do dalszego rozwoju. Dla akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu to dobra wiadomość. Dostają jednoznaczny sygnał, że firma ma pomysł na dalszy rozwój. To lepsze niż na przykład wypłata jednorazowej dywidendy. Bo często spółki, które ochoczo wypłacają dywidendy maskują tym brak wizji rozwoju – zaznacza szef PROFESCAPITAL.
Źródło: PROFESCAPITAL