PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościNieruchomościRaport kwartalny Wynajem.pl: Wynajem domów (maj – lipiec 2010)

Raport kwartalny Wynajem.pl: Wynajem domów (maj – lipiec 2010)

Nieruchomości 13.08.2010 (08:52)

Na rynku wynajmu domów sytuacja wciąż jest spokojna. Część studentów już zaczęło poszukiwania nowego lokum na zbliżający się rok akademicki, jednakże ich uwaga skierowana jest w głównej mierze na rynek wynajmu mieszkań. Potencjalnymi najemcami pozostają więc osoby pracujące zawodowo, jak i rodziny z dziećmi. Niski popyt na wynajem domów, jak i coraz wyższa podaż na nie sprawiają, że ceny nie są wygórowane.

W raporcie Wynajem.pl wzięto pod uwagę 5 miast w Polsce, w których w okresie od maja do lipca 2010 odnotowano najwięcej ofert na rynku wynajmu domów, tj. Bydgoszcz, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław.

Średnia cena za wynajem 1 m2  najwyższa jest we Wrocławiu (36,93 PLN) oraz w Warszawie (31,62 PLN). W Krakowie zapłacimy 26,22 PLN, natomiast najmniej wydamy w Poznaniu (19,82 PLN) oraz w Bydgoszczy (16,69 PLN). Rozbieżności cenowe wynikają przede wszystkim z lokalizacji oraz standardu oferowanego domu.

Prawie 70% wszystkich ogłoszeń dotyczy domów z 4-6 pokojami. O wiele mniej (21,6%) oferowanych jest domów posiadających 7-9 pokoi. Natomiast poszukujący domów 1-3-pokojowych,  jak i bardziej przestrzennych – ponad dziesięciopokojowych, mają szansę znaleźć je w odpowiednio 3,72% oraz 5,21% wszystkich ofert.

Warszawa

Średnia cena wynajmu domu w Warszawie wyniosła w okresie maj – lipiec 2010 8 667 PLN. Za domy 1-3-pokojowe trzeba było zapłacić średnio 4700 PLN, za 4-6-pokojowe 7 183 PLN, a za 7-9-pokojowe 9 403 PLN. Najwięcej wydalibyśmy natomiast za domy powyżej 10 pokoi – 12 123 PLN.

Prawie 50% wszystkich ofert dotyczyło domów, za które najemcy żądają 8000 PLN i więcej. W przedziale 5000-8000 PLN było to już 25,7% wszystkich ofert, oraz 22,8% w przedziale 3000-5000 PLN. Jedynie 2,3% ofert odnosiło się do domów poniżej 3000 PLN miesięcznie.

Najwięcej ogłoszeń wynajmu domów oscylujących w granicach poniżej 4000 PLN mogliśmy znaleźć na Ursynowie. Najdroższe domy, powyżej 8000 PLN, można było wynająć przede wszystkim na warszawskim Żoliborzu oraz w Wilanowie. Podobnie sytuacja wyglądała biorąc pod uwagę cenę za 1m2 – na Ursynowie zapłacilibyśmy za niego mniej niż 20 PLN, natomiast na Żoliborzu nawet 50 PLN.

Wrocław

Wrocławskie oferty wynajmu domów w kwestii cenowej były wyjątkowo rozbieżne. Znaleźć mogliśmy tu domy, za które wynajmujący żądali poniżej 4000 PLN, jak i także takie, na wynajem których wydalibyśmy nawet 25000 PLN miesięcznie. Średnia cena wynajmu domu we Wrocławiu wyniosła w okresie maj – lipiec 2010 7407 PLN. Próżno można było szukać domu na wynajem, za który płacić trzeba byłoby mniej niż 3000 PLN miesięcznie. Największą część oferty stanowiły natomiast domy oscylujące w granicach 3000-5000 PLN (54%). Najwięcej za wynajem 1 m2 domu żądali wynajmujący na Krzykach (średnio 44,83 PLN), a najmniej na Psim Polu – średnio 26,33 PLN.

Kraków

W stolicy Małopolski średnia cena wynajmu domu wyniosła 5627 PLN. W odróżnieniu od Warszawy czy Wrocławia, oferty wynajmu domów w Krakowie nie były aż tak rozbieżne – ceny miesięcznych czynszów nie przekraczały przeważnie 10000 PLN. Największy udział ofert mieścił się w przedziale 3000-5000 PLN miesięcznie (36%) oraz 5000-8000 PLN (31%). Najmniej natomiast można było znaleźć domów, których cena za wynajem nie przekraczała 3000 PLN (12%).

Cena za 1 m2  wynajmowanego domu wahała się w granicach poniżej 20 PLN na obrzeżach miasta – m.in. na Zwierzyńcu i na Prądniku Białym. Im bliżej centrum, tym cena za  1 m2  wzrastała, dochodząc nawet do 55 PLN.

Poznań

Poznań oferował domy na wynajem średnio w cenie 5305 PLN miesięcznie. Cena ta wynikała z faktu, iż aż 68% wszystkich ofert znalazło się w przedziale cenowym do 5000 PLN. 18% ofert mieściło się w granicach 5000-8000 PLN, najtrudniej można było wynaleźć dom z miesięcznym czynszem powyżej 8000 PLN. W okresie maj – lipiec 2010 za 1m2 najmniej płaciło się na Junikowie (średnio 14 PLN), najwięcej natomiast na Grunwaldzie (średnio 22,5 PLN).

Bydgoszcz

W kwestii wynajmu domów w okresie maj -lipiec 2010 Bydgoszcz okazała się najtańszym miastem spośród analizowanych. Średnia cena za wynajem wyniosła 4423 PLN, a cena za 1m2 rozpoczynała się już od 8 PLN. 46% wszystkich oferowanych domów kosztowało mniej niż 3000 PLN miesięcznie, przy średniej wielkości domu wynoszącej 159m2. Dużą część domów można także wynająć za 3000-5000 PLN. Stanowiły one ponad 23% wszystkich domów przeznaczonych na wynajem na tym rynku.

Pomimo niewygórowanych cen wynajmu domów, w porównaniu do cen wynajmu mieszkań są one wciąż na tyle wysokie, że zniechęcają potencjalnych najemców. Biorąc pod uwagę także fakt, iż ceny wynajmu mieszkań są niższe niż przed rokiem przy ich wyższym standardzie, większość poszukujących kieruje swoją uwagę na rynek wynajmu mieszkań, a nie na rynek wynajmu domów. Warte podkreślenia jest też to, iż wciąż dużo osób decyduje się na zakup własnego mieszkania, ponieważ niektóre banki ciągle chętnie udzielają kredytów na 100% wartości lokum.

Źródło: Wynajem.pl

nieruchomości 2010-08-13
Redakcja PRNews.pl
Tagi: nieruchomości

Sprawdź także:

a 0 NetB@nk: liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej rośnie, w internetowej nieznacznie spadła
24.09.2026 (21:40)

NetB@nk: liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej rośnie, w internetowej nieznacznie spadła

Liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej wzrosła w II kw. 2026 r. o 1,6 proc. kw./kw. i o 7 proc. r/r. W …

a 0 Generali daje klientom wybór w akcji urodzinowej. Legimi albo wpłata na fundację
24.09.2026 (21:36)

Generali daje klientom wybór w akcji urodzinowej. Legimi albo wpłata na fundację

Generali Polska zmieniło mechanikę akcji urodzinowej dla klientów zarejestrowanych w Programie Rabatowym. Zamiast …

a 0 UNIQA przekazała środki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na program przeciw przemocy rówieśniczej
24.09.2026 (21:27)

UNIQA przekazała środki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na program przeciw przemocy rówieśniczej

UNIQA przekazała Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę środki zebrane w programie łączącym sprzedaż polis szkolnych NNW z …

a 0 mBank jako pierwszy polski bank uplasował obligacje AT1 w euro
24.09.2026 (21:24)

mBank jako pierwszy polski bank uplasował obligacje AT1 w euro

mBank pozyskał 250 mln euro z pierwszej na polskim rynku emisji obligacji Additional Tier 1 denominowanych w euro. …

a 0 „Nie-Lalka" ING Banku Śląskiego. Twardoch, Chutnik i Chmielarz dopisali losy bohaterom Prusa
24.09.2026 (21:21)

„Nie-Lalka" ING Banku Śląskiego. Twardoch, Chutnik i Chmielarz dopisali losy bohaterom Prusa

Szczepan Twardoch, Sylwia Chutnik i Wojciech Chmielarz napisali opowiadania, w których bohaterowie „Lalki" …

a 0 Bank Pekao mecenasem spektaklu „Antropologia" w Teatrze 6. Piętro
24.09.2026 (10:09)

Bank Pekao mecenasem spektaklu „Antropologia" w Teatrze 6. Piętro

Bank Pekao objął mecenat nad spektaklem „Antropologia" w Teatrze 6. Piętro. Sztuka Lauren Gunderson w reżyserii …

PRNews.pl

Zobacz również

Sony chce zamienić pada od PlayStation w terminal. Za grę zapłacimy, zbliżając telefon?

Sony chce zamienić pada od PlayStation w terminal. Za grę zapłacimy, zbliżając telefon?

Sony pracuje nad rozwiązaniem, które może uprościć…

Oddała kurierowi kartę. Wyczyścili jej konto

Oddała kurierowi kartę. Wyczyścili jej konto

70-letnia kobieta straciła ponad 30 tys. zł…

AI uznała, że go stać. Wybrała mu ofertę sześć razy droższą

AI uznała, że go stać. Wybrała mu ofertę sześć razy droższą

Poprosisz sztuczną inteligencję o znalezienie najtańszego biletu,…

Erste proponuje 1500 zł do konta i 5,5% na lokacie. Sprawdzamy jakie stawia warunki i co jeszcze można zyskać

Erste proponuje 1500 zł do konta i 5,5% na lokacie. Sprawdzamy jakie stawia warunki i co jeszcze można zyskać

Erste Bank Polska wprowadził promocję Konta Erste…

Kolejny wyciek danych klientów Revoluta. Włamano się do firmy obsługującej handel akcjami

Kolejny wyciek danych klientów Revoluta. Włamano się do firmy obsługującej handel akcjami

Klienci Revoluta otrzymują informacje o kolejnym incydencie…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców