Na rynku NewConnect warszawskiej Giełdy zadebiutowała pierwsza spółka z Bułgarii – Intercapital Property Development. Dzięki uruchomionemu przez Krajowy Depozyt w lutym 2010 roku połączeniu operacyjnemu z bułgarskim rynkiem możliwe jest rozliczanie i rozrachunek transakcji zawieranych na akcjach tamtejszych spółek notowanych w Warszawie, jak również inne operacje na papierach zagranicznego emitenta.
15 lutego 2010 r. podpisana została umowa pomiędzy KDPW a UniCredit Bulbank (bank powierniczy) otwierająca połączenie (tzw. link) z Bułgarią.
Działania Krajowego Depozytu dotyczące tworzenia nowych zagranicznych połączeń operacyjnych oraz zwiększania rentowności już istniejących, wpisują się w Strategię Spółki na lata 2010- 2013. Wśród celów i projektów strategicznych jest także kwestia współpracy z Giełdą i uczestnikami rynku w zakresie notowania spółek zagranicznych. Współpraca z Bułgarią stanowi również element pozycjonowania KDPW w regionie.
– Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych prowadzi aktywne działania wspierające pozyskiwanie zagranicznych emitentów na polski rynek, w szczególności z największych rynków Europy Środkowej i Wschodniej. To kolejny krok w realizacji Strategii rozwoju KDPW, która kładzie nacisk na aktywne budowanie naszej pozycji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Iwona Sroka, prezes KDPW.
Link z Bułgarią pozwala nie tylko na rozliczanie i rozrachunek transakcji zawieranych na akcjach bułgarskich spółek notowanych na GPW, lecz również na realizację różnego rodzaju operacji na papierach wartościowych czyli tzw. corporate actions, które przeprowadzane są przez Krajowy Depozyt zgodnie z zasadami wynikającymi z prawa bułgarskiego.
Dzięki połączeniu z bułgarskim rynkiem za pośrednictwem UniCredit Bulbank możliwa m.in. jest obsługa następujących operacji na papierach wartościowych bułgarskich emitentów:
- Realizacja zobowiązań bułgarskich emitentów wobec właścicieli papierów wartościowych w Polsce:
-podwyższenie kapitału zakładowego, podział akcji, wymiana akcji, asymilacje, konwersje, operacje wykupu, oferty sprzedaży, oraz inne operacje na papierach związane z reorganizacją czy rekapitalizacją spółek;
-wypłata dywidendy, dystrybucja praw do akcji, oraz inne operacje polegające na wypłacie pożytków i realizacji praw na podstawie dnia ustalenia praw, czy dnia wypłaty;
- Usługa proxy voting (głosowanie na walnym zgromadzeniu na podstawie instrukcji uprawnionego z papierów wartościowych akcjonariusza na mocy wystawionego pełnomocnictwa);
- Automatyczne przewalutowanie wypłaty pożytków z papierów wartościowych (np. dywidendy) dla właścicieli bułgarskich papierów w Polsce z BGN na EUR. Wypłata pieniężna może zostać przetransferowana na polski rachunek bankowy nawet tego samego dnia.
- Pobranie podatku od dywidendy (emitent bułgarski jest płatnikiem podatku) oraz pomoc w zwrocie podatku – tax reclaim. KDPW będzie pośredniczyć w uzyskaniu formularzy i dokumentów podatkowych dla swoich uczestników celem ubiegania się o zwrot podatku dla swoich klientów.
Połączenie operacyjne z Bułgarią jest połączeniem typu bezgotówkowego (tzw. free-of-payment – FOP). Transfer papierów wartościowych z i na rynek polski odbywa się pomiędzy kontami uczestnika w KDPW i UniCredit Bulbank bez zmiany właściciela. Podstawowy rozrachunek odbywa się na kontach CDAD (depozytu bułgarskiego). Warto podkreślić, że stawka opłaty za uczestnictwo w KDPW emitentów zagranicznych (w tym oczywiście emitentów z Bułgarii) wynosi 0 zł.
KDPW utrzymuje obecnie 14 połączeń operacyjnych z zagranicznymi instytucjami depozytowymi. 6 z nich to połączenia bezpośrednie pomiędzy KDPW a zagranicznym depozytem. Pozostałe to połączenia typu pośredniego, za pośrednictwem jednego z dwóch międzynarodowych depozytów (Clearstream Banking Luxembourg lub Euroclear Bank) lub – jak w przypadku Bułgarii – za pośrednictwem banku powierniczego.
Źródło: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych