W zeszłym tygodniu studenci rozpoczęli nowy rok akademicki. Warto w niego wejść wyposażonym nie tylko w entuzjazm, materiały edukacyjne i sprzęty elektroniczne ułatwiające naukę, ale również odpowiednie ubezpieczenie, które może się przydać w pełnym niespodziewanych zwrotów akcji życiu studenta.
Studenci w Polsce
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku akademickim 2022/2023 na 359 uczelniach w Polsce kształciło się łącznie 1,22 mln osób, o 5,5 tys. więcej niż̇ w 2021 roku. Najwięcej, bo prawie 275 tys. osób studiowało w województwie mazowieckim, a najmniej (11,3 tys.) w lubuskim. Polskie uczelnie chętnie wybierali też cudzoziemcy, łącznie było ich 105,4 tys., o 17,9% więcej niż̇ w poprzednim roku.
Bezpiecznie w nowy rok akademicki
Liczne grono zarówno polskich, jak i zagranicznych studentów najbliższe miesiące spędzi na intensywnej nauce. Czas spędzany na uczelni to bynajmniej nie tylko siedzenie w książkach, ale także liczne wyjazdy, praca, odkrywanie nowych pasji. Wiener wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom i oferuje studentom pakiet rozwiązań, które mogą okazać się przydatne w trudnych życiowych sytuacjach.
Jeśli studentowi lub studentce przytrafi się nieszczęśliwy wypadek skutkujący np. złamaniem, skręceniem lub urazem mięśni i ścięgien, ubezpieczyciel wypłaci 1% sumy ubezpieczenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Podobnie jest w przypadku np. oparzenia, odmrożenia, wstrząśnienia mózgu, rany skóry czy następstw urazów głowy. Ubezpieczenie wypłacane jest także, kiedy powodem nieszczęśliwego wypadku jest akt terroru.
W sytuacji wypadku komunikacyjnego, nie tylko w drodze z i na uczelnię, ubezpieczony również może liczyć na wypłacenie świadczenia, niezależnie od tego, czy jest w nim osobą kierującą pojazdem, pasażerem, pieszym, rowerzystą, użytkownikiem UTO, hulajnóg czy wózku inwalidzkiego.
Co ważne, nie ma znaczenia, w jakim kraju wydarzy się wypadek, ponieważ ochrona obowiązuje na całym świecie, co jest dużą zaletą w przypadku częstych podróży, zarówno citybreaków, jak i wymian studenckich. Jeśli konieczne będzie leczenie po powrocie do kraju, ubezpieczony może liczyć na zwrot kosztów, które poniesie w związku z leczeniem urazów tego wypadku w Polsce.
Zabezpieczenie w razie wypadku
Jeżeli na skutek nieszczęśliwego wypadku kontynuowanie nauki nie będzie możliwe, to w ramach Pakietu OŚWIATA wypłacany jest zasiłek jeżeli okres niezdolności do nauki trwa dłużej niż 31 dni.
– Z danych GUS-u wynika, że w zeszłym roku prawie 36% studentów kształciło się zaocznie. Wiemy, że żądni wiedzy ludzie coraz częściej łączą studia z pracą i innymi aktywnościami. Niespodziewane sytuacje mogą przytrafić się każdemu, i to w najmniej spodziewanym momencie, stąd przychodzimy z ofertą dla tych, którzy przez dłużej niż miesiąc nie mogą kontynuować nauki i pracy. Wypłacamy 2% sumy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, aby zapewnić środki do dalszego funkcjonowania – mówi Anna Bałuka, ekspertka Wienera.
Świadczenia Assistance – jeszcze większy spokój
Dodatkową formą zabezpieczenia jest pakiet Assistance, który obejmuje pomoc medyczną oraz zapewnia bezpieczeństwo w sieci.
W razie nieszczęśliwego wypadku Wiener może zorganizować wizytę lekarską oraz – jeśli to konieczne – opiekę pielęgniarską. Jeśli poszkodowany musi leżeć, pakiet zapewnia dostawę leków, artykułów spożywczych, higienicznych, pierwszej potrzeby, transport medyczny oraz pomoc psychologa.
Nie bez znaczenia jest wsparcie w przestrzeni cyfrowej. Zdarzenia, w jakich można liczyć na pomoc, to m.in.: włamanie na konto na portalu społecznościowym, znieważenie lub zniesławienie w sieci, cyberbulling, cybermobbing, deepfake.
– Działania przemocowe w sieci nie kończą się na okresie nastoletnim. Wiele uczelni wyższych już oferuje w ramach programu studiów zajęcia z cyberbezpieczeństwa i ochrony danych, co pokazuje, jak istotna społecznie jest to kwestia. Jesteśmy świadomi, jak tego typu doświadczenia mogą wpływać na młodych ludzi, dlatego stawiamy na wsparcie zarówno informatyczne, jak psychologiczne – dodaje Anna Bałuka z Wienera.
Pakiet OŚWIATA chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci, młodzież oraz studentów do 26 roku życia, 24/h przez cały rok.
Źródło: Wiener