PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKomentarzeBanki zwracają pomoc

Banki zwracają pomoc

Komentarze 10.06.2009 (12:05) artykuł nadesłany

Komentarz Expandera, 10 czerwca 2009 r.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z 9 VI 2009 R.
  • Kwietniowy bilans handlowy Niemiec zamknął się nadwyżką 9,4 mld euro
  • Majowa inflacja CPI w Czechach spadła do 1,3%
  • Ostateczne dane o węgierskim PKB w I kwartale wykazały spadek o 6,7% r/r
  • Kwietniowa produkcja przemysłowa w Niemczech spadła o 21,6% r/r
  • PKB Brazylii w I kwartale obniżył się o 1,8% r/r
  • Kwietniowe zapasy hurtowe w USA spadły o 1,4%

Diagnoza sytuacji na rynku akcji i prognozy

Na giełdach akcji w dalszym ciągu trwa poszukiwanie kierunku, w którym będą zmierzać ceny akcji. Wtorkowe notowania okazały się przeciwieństwem tych z poniedziałku. Nasz rynek, podobnie jak europejskie parkiety, zaskoczony korzystnym przebiegiem pierwszej sesji tego tygodnia w USA odrabiał straty, mają nadzieję, że wtorek przyniesie również dobrą postawę amerykańskiego parkietu. Tymczasem ten znów spłatał małego figla. Notowania praktycznie się nie zmieniły. Ameryka więc dalej tkwi w wąskim  bocznym, który trwa od sześciu sesji, a my praktycznie wróciliśmy do punktu, z jakiego zaczynaliśmy ten tydzień. Nie ma więc nadal żadnych nowych sygnałów dotyczących przyszłej koniunktury.
Znów też jest problem, by ocenić, czy takie, a nie inne zachowanie giełd, jest objawem ich siły, czy słabości. Wczoraj kluczowym tematem było spłacanie przez największe amerykańskie banki środków z programów pomocowych. Część instytucji ma zgodę władz na to. Jednocześnie jednak zaczęły pojawiać się głosy, że potrzebny jest kolejny stress test, który oceniałby kondycję banków w nowych warunkach gospodarczych. Inwestorzy na te wszystkie informacje nie reagowali zbyt żywo. To też potwierdza, że przeszłość zdali się odciąć grubą kreską, zakładając, iż w pełni znalazła odbicie w cenach akcji.
Przedpołudniowa część dzisiejszej sesji przynosi wyraźne zwyżki na europejskich parkietach, które potwierdzają, że inwestorzy kierują się obecnie logiką charakterystyczną dla hossy. Póki wsparcie nie jest pokonane, rynek jest w dobrej kondycji i ma szanse dalej rosnąć. Warto zatem kupować akcji i wykorzystywać lokalne przesilenia do tego. Niemniej jednak jednocześnie wciąż mamy negatywną dywergencję na dziennym MACD, wskaźniku kierunku i siły trendu, która przemawia przeciwko dalszemu wyraźnemu ruchowi w górę. Sposobem na neutralizację niekorzystnego znaczenia negatywnej dywergencji byłby mocny ruch w górę.  
Zadaniem na dziś naszej giełdy jest utrzymanie zwyżki z początku sesji. W miniony piątek notowania były na tym samym poziomie, ale ostatecznie nie udało się utrzymać zysków. Gdyby dziś kupujący utrzymali przewagę anulowałoby to pesymistyczną wymowę ostatniej sesji minionego tygodnia. Jeśli rynek nie zdoła się utrzymać na początkowym poziomie dostaniemy kolejny argument za zbliżaniem się przesilenia.
Ciekawym zjawiskiem jest wciąż wyraźna deflacja w Chinach. W maju spadek cen wyniósł minus 1,4%, więcej od spodziewanych 1,3%. Co ciekawe, zostało to pozytywnie przyjęte, bo w większej deflacji widziano możliwość dalszego wspierania chińskiej gospodarki przez władze monetarne. Trudno jednak nie zwrócić uwagi na to, że zjawiska inflacyjne mają w Państwie Środka bardzo cykliczny charakter, więc spadek cen przemawia przeciwko przyspieszaniu gospodarki. 
WYKRES DNIA
W maju utrzymywały się deflacyjne zjawiska w chińskiej gospodarce. Nie jest to jednak nietypowa sytuacja. W ostatnich latach dwukrotnie pojawiała się deflacja. Najpierw pod koniec lat 90., kiedy w Azji zagościł kryzys, a następnie w czasie globalnego spowolnienia po pęknięciu internetowego bąbla na początku obecnej dekady. Widać, że inflacja w Chinach jest mocno powiązana z koniunkturą gospodarczą, przez co jej poziom może być cenną wskazówką dotyczącą zakresu ożywienia gospodarczego w tym kraju.
Rynek polskich obligacji
Na naszym rynku obligacji w dalszym ciągu niewiele się dzieje. Znosi się znaczenie dwóch przeciwstawnych czynników—fatalnej koniunktury na rynku papierów skarbowych w USA i rosnącej skłonności do ryzyka globalnych inwestorów. W dalszym ciągu wydaje się, że o dalszym kierunku ruchu cen zadecydują doniesienia dotyczące przyszłości koniunktury gospodarczej na świecie. 
Z punktu widzenia obligacji na rynkach wschodzących  zagrożeniem jest nie postępujące ożywienie skutkujące osłabieniem presji deflacyjnej, a słabość poprawy koniunktury gospodarczej, która zniechęcałaby do papierów skarbowych państw rozwijających się. 
Tak, czy inaczej, obligacje nie stanowią wciąż atrakcyjnej propozycji inwestycyjnej względem najwyżej oprocentowanych lokat bankowych.
DZIŚ NA RYNKACH 10 VI 2009 R.
  • Majowa deflacja CPI w Chinach wyniosła 1,4%
  • Majowa inflacja CPI w Niemczech
  • Kwietniowa produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii
  • Kwietniowy bilans handlowy Wielkiej Brytanii
  • Czerwcowy indeks zaufania inwestorów Bloomberga
  • Cotygodniowe dane o liczbie kredytów hipotecznych w USA
  • Kwietniowy bilans handlowy USA
  • Decyzja brazylijskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych
Krzysztof Stępień

Źródło: Expander

komentarze 2009-06-10
Redakcja PRNews.pl
Tagi: komentarze

Sprawdź także:

a 0 Generali zmienia strukturę Grupy. Nowy układ dla Europy Środkowo-Wschodniej
22.10.2026 (05:33)

Generali zmienia strukturę Grupy. Nowy układ dla Europy Środkowo-Wschodniej

Rada Dyrektorów Generali zatwierdziła zmiany w strukturze organizacyjnej Grupy. Pierwsza część reorganizacji …

a 0 Co trzeci Polak dostał w banku ofertę inwestycji, choć przyszedł w innej sprawie
22.10.2026 (05:31)

Co trzeci Polak dostał w banku ofertę inwestycji, choć przyszedł w innej sprawie

33 proc. Polaków deklaruje, że podczas wizyty w banku zaproponowano im produkt inwestycyjny, mimo że przyszli …

a 0 Vienna Life rusza z kolejną odsłoną kampanii „Podaruj mi trochę słońca”
22.10.2026 (05:30)

Vienna Life rusza z kolejną odsłoną kampanii „Podaruj mi trochę słońca”

Vienna Life rozpoczęła jesienną odsłonę kampanii „Podaruj mi trochę słońca”. Tym razem działania prowadzone są w …

a 0 VeloBank oferuje do 6 proc. na lokacie i koncie oszczędnościowym
22.10.2026 (05:28)

VeloBank oferuje do 6 proc. na lokacie i koncie oszczędnościowym

VeloBank odświeżył ofertę produktów oszczędnościowych. Nowi klienci mogą otrzymać do 6 proc. w skali roku na …

a 0 BNP Paribas wprowadza klucze dostępu do bankowości firmowej
22.10.2026 (05:24)

BNP Paribas wprowadza klucze dostępu do bankowości firmowej

Bank BNP Paribas udostępnia klientom biznesowym możliwość logowania do bankowości internetowej GOonline Biznes za …

a 0 FSB przedstawiła 12 zasad odpowiedzialnego wykorzystania AI w sektorze finansowym
22.10.2026 (05:21)

FSB przedstawiła 12 zasad odpowiedzialnego wykorzystania AI w sektorze finansowym

Rada Stabilności Finansowej (Financial Stability Board, FSB) przedstawiła zestaw 12 praktyk dotyczących …

PRNews.pl

Zobacz również

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

„Urzad.pl”, „e-Urzad”, „MyGOV” – pod takimi nazwami…

Who is who

Anna Polak

Anna Polak

Ekspertka od komunikacji. Odpowiada marketing, PR produktowy…

Artur Newecki

Artur Newecki

PR Manager, Getin Noble Bank Artur Newecki…

Marek Baran

Marek Baran

Dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Grupy PZU Marek…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców