PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKomentarzeIndeksy PMI rosną, a akcje i ropa zyskują

Indeksy PMI rosną, a akcje i ropa zyskują

Komentarze 01.06.2009 (12:44) artykuł nadesłany

Pierwsza w tym tygodniu i miesiącu sesja na globalnych rynkach finansowych rozpoczęła się w bardzo dobrej atmosferze, pomimo pełnej świadomości inwestorów co do tego, że jeszcze dziś General Motors w celu ochrony przed wierzycielami ogłosi bankructwo.

Uczestnicy rynków szaleją z zakupami, gremialnie wierząc w wyjście na prostą globalnej gospodarki. Na rynku akcji w regionie Azji i Pacyfiku doszło do 2,9% wzrostów (MSCI Asia Pacific), a o godz. 11:00 paneuropejski indeks DJ Stoxx 600 zwyżkował o 2,16%. W tym samym czasie kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 wspinały się o 1,61%, a lipcowe futuresy na ropę na Nymexie rosły o 2,01% do 67,98 USD/bar., po drodze ustalając prawie 7-miesięczne maksimum, czyli 68,29 USD/bar. Jednak dobre nastroje na rynku akcji i towarowym dla odmiany ponownie położyły się cieniem na notowaniach dolara. O godz. 11:00 kurs EUR/USD rósł o 0,41% do 1,4218 (wcześniej ustanowił najwyższy poziom od 29 grudnia ub.r. tj. 1,4244), a indeks dolarowy zniżkował o 0,66% do 78,74. 

Dane, które napłynęły dziś ze światowego sektora wytwórczego, były dobre. Indeks PMI dla Chin w maju spadł co prawda do poziomu 53,1 z 53,5 w kwietniu, jednak pozostał już trzeci miesiąc z rzędu powyżej poziomu 50, który odgranicza rozwój od zapaści. Chiny  w poniedziałek podwyższyły również ceny benzyny i paliw diesla o 8%. Wskaźnik PMI poprawił się także w przypadku Francji (43,3), Niemiec (39,6) i całego Eurolandu (40,7) zarówno w stosunku do kwietnia, jak i wcześniejszych szacunków. Z kolei w Wielkiej Brytanii indeks ten wzrósł do 45,4 w kwietniu i 44,0 w prognozach. Na Starym Kontynencie do bariery 50 droga jednak jeszcze daleka.

W przypadku bankructwa General Motors rząd Stanów Zjednoczonych obejmie za 50 mld dolarów 60% udziałów w spółce (GM otrzyma „tylko” 30 mld USD, gdyż 20 mld USD dostał już wcześniej), 12% trafi do rządu Kanady, który udzieli GM pożyczki w wysokości 9,5 mld dolarów, 17,5% obejmie Trust Związku Emerytowanych Pracowników Firm Motoryzacyjnych UAW, a 10% przypadnie wierzycielom, którzy nie są ubezpieczeni. GM sprzeda też Opla, konsorcjum austriacko-kanadyjskiego koncernu Magna i rosyjskiego Sbierbanku. Środki finansowe zostaną przeznaczone na spłatę ogromnych długów koncernu. Administracja Baracka Obamy podkreśliła, że roszczenia ubezpieczonych wierzycieli, w tym głównie banków, w pełni zostaną pokryte, ale dodała, że więcej pieniędzy na ratowanie GM ze strony rządu USA już nie będzie. Restrukturyzacja Genaral Motors zostanie przeprowadzona w ciągu trzech miesięcy.

Na krajowym podwórku, w ślad za rynkiem zagranicznym, nastroje były również wyśmienite. W poniedziałek o godz. 11:00 indeks WIG zwyżkował o 2,66%, a indeks WIG20 poprawiał się o 3,38% do poziomu 1863,33 pkt. W tym samym czasie kurs EUR/PLN spadał o 1,48% do 4,4415, a kurs USD/PLN zniżkował o 2,22% do 3,1218. W przypadku rynku walutowego do pozytywnych sygnałów ze świata doszły też czynniki lokalne, związane z zamknięciem miesiąca i automatycznym zaniknięciem obaw inwestorów związanych z rozliczeniem opcji walutowych i spłacaniem rat walutowych kredytów hipotecznych. 

O godz. 9:00 podano, że wskaźnik PMI za maj dla Polski wzrósł do 42,55 pkt z 42,1 pkt  w kwietniu. Z kolei godzinę później Ministerstwo Finansów przedstawiło swoją prognozę majowej inflacji, która według resortu wyniosła r/r 3,8% wobec 4,0% w kwietniu. To więcej niż szacował rynek.

Warto też odnotować wypowiedź Dariusza Filara. Członek Rady Polityki Pieniężnej  w wywiadzie dla Gazety Prawnej powiedział, że „(…) dalsze obniżki stóp procentowych byłyby możliwe w warunkach gwałtownie pogarszającej się koniunktury, zaś dane GUS dotyczące wzrostu gospodarczego w I kwartale wskazują na coś przeciwnego. Mamy stabilizację z perspektywą poprawy. To by wskazywało na konieczność zaprzestania obniżek stóp”.

W poniedziałek po południu na rynki dotrze spora porcja ważnych danych makro zza oceanu. O godz. 14:30 okaże się, jak w kwietniu ukształtowały się dochody i wydatki konsumentów oraz delator bazowy PCE. Z kolei o godz. 16:00 podane zostaną dane o indeksie ISM za maj  i o wydatkach na inwestycje budowlane za kwiecień.

Marek Nienałtowski
Źródło: Money Expert

komentarze 2009-06-01
Redakcja PRNews.pl
Tagi: komentarze

Sprawdź także:

a 0 Generali zmienia strukturę Grupy. Nowy układ dla Europy Środkowo-Wschodniej
22.10.2026 (05:33)

Generali zmienia strukturę Grupy. Nowy układ dla Europy Środkowo-Wschodniej

Rada Dyrektorów Generali zatwierdziła zmiany w strukturze organizacyjnej Grupy. Pierwsza część reorganizacji …

a 0 Co trzeci Polak dostał w banku ofertę inwestycji, choć przyszedł w innej sprawie
22.10.2026 (05:31)

Co trzeci Polak dostał w banku ofertę inwestycji, choć przyszedł w innej sprawie

33 proc. Polaków deklaruje, że podczas wizyty w banku zaproponowano im produkt inwestycyjny, mimo że przyszli …

a 0 Vienna Life rusza z kolejną odsłoną kampanii „Podaruj mi trochę słońca”
22.10.2026 (05:30)

Vienna Life rusza z kolejną odsłoną kampanii „Podaruj mi trochę słońca”

Vienna Life rozpoczęła jesienną odsłonę kampanii „Podaruj mi trochę słońca”. Tym razem działania prowadzone są w …

a 0 VeloBank oferuje do 6 proc. na lokacie i koncie oszczędnościowym
22.10.2026 (05:28)

VeloBank oferuje do 6 proc. na lokacie i koncie oszczędnościowym

VeloBank odświeżył ofertę produktów oszczędnościowych. Nowi klienci mogą otrzymać do 6 proc. w skali roku na …

a 0 BNP Paribas wprowadza klucze dostępu do bankowości firmowej
22.10.2026 (05:24)

BNP Paribas wprowadza klucze dostępu do bankowości firmowej

Bank BNP Paribas udostępnia klientom biznesowym możliwość logowania do bankowości internetowej GOonline Biznes za …

a 0 FSB przedstawiła 12 zasad odpowiedzialnego wykorzystania AI w sektorze finansowym
22.10.2026 (05:21)

FSB przedstawiła 12 zasad odpowiedzialnego wykorzystania AI w sektorze finansowym

Rada Stabilności Finansowej (Financial Stability Board, FSB) przedstawiła zestaw 12 praktyk dotyczących …

PRNews.pl

Zobacz również

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Reklamy inwestycyjne z udziałem znanych osób. Na co zwrócić uwagę przed wpłatą pieniędzy?

Polityk albo prezes dużej firmy opowiada w…

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Selfpożyczka, czyli na co naprawdę idą pieniądze odłożone „na wszelki wypadek”

Nikt nie sprawdza zdolności kredytowej i nikt…

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

„Ten z żubrem” może zniknąć. Pekao myśli o nowym logo i nazwie

Z logo Pekao może zniknąć żubr, a…

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

„Urzad.pl”, „e-Urzad”, „MyGOV” – pod takimi nazwami…

Who is who

Artur Newecki

Artur Newecki

PR Manager, Getin Noble Bank Artur Newecki…

Magdalena Suchanek

Magdalena Suchanek

Dyrektor zarządzający, Euro Bank SA Magdalena Suchanek…

Maciej Jeleński

Maciej Jeleński

Specjalista, PKO Leasing SA Jest absolwentem warszawskiej…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców