WYDARZENIE DNIA
A więc dwa koronne argumenty jastrzębi w Radzie Polityki Pieniężnej. Nawet obecnie członkowie RPP, którzy dotąd opowiadali się za podwyżkami, teraz negują potrzebę obniżek stóp.
A argumentem jest właśnie wciąż dobra sytuacja na rynku pracy. Ekonomiści spodziewają się, że wynagrodzenia we wrześniu wzrosły o 10,9 proc. po tym jak wzrost sięgnął 9,7 proc. w sierpniu. Zaś zatrudnienie miałoby wzrosnąć o 4,0 proc. Jednocześnie ankietowani przez ISB ekonomiści zakładają, że w przyszłości wynagrodzenia będą rosły wolniej – spowolnienie gospodarcze nie pozwoli na kontynuację wzrostu pensji. Oprócz tego przed nami dane o sprzedaży detalicznej w USA i inflacja w UK. Sezon wyników kwartalnych w USA jest już w pełni – dziś rynek czeka na wyniki Coca Coli, JP Morgan czy Wells Fargo.
SYTUACJA NA GPW
Określenie wczorajszej sesji mianem orgii zakupów jest stanowczo przesadzone. Zwłaszcza, że w gruncie rzeczy WIG20 zakończył sesję niżej niż ją rozpoczął. Owszem zdołał zachować swój 4-proc. wzrost do końca notowań, ale nie zmienia to faktu, że po dobrym otwarciu to podaż osiągnęła przewagę, nie kupujący. W przypadku pojedynczych spółek ten wniosek się nie sprawdza – widać to choćby po rajdach GTC czy KGHM.
Najmocniej zyskiwały wczoraj akcje wybranych deweloperów, ale dzięki nim WIG-Deweloperzy zyskał 9,0 proc. Warto przy tym pamiętać, że ten indeks został przeceniony o 75 proc. przez ostatni rok, więc nawet silne korekty wzrostowe nie są niczym nadzwyczajnym.
Wczoraj obroty podliczono na 1,9 mld PLN, podrożały akcje 271 spółek, potaniały 49.
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Amerykańskie indeksy DJIA i S&P 500 spadły we wtorek o mniej niż 1 proc., a technologiczny NASDAQ stracił 3,5 proc., w środę japoński NIKKEI po udanym finiszu zyskał 1,1 proc., ale oczy doświadczonych inwestorów z większą uwagą monitorują rynek długu. Daje on bowiem szerszy wgląd w reakcje banków na globalne programy ratunkowe, które w ciągu kilku tygodniu zarezerwowały ponad 2 biliony dolarów na przywrócenie sytuacji do normy. B.Bernanke serią nadzwyczajnych cięć obniżył podstawową stopę procentową w USA z 5,25 proc. do 1,50 proc. tymczasem banki we wtorek za pieniądze pożyczane na jeden miesiąc płaciły o blisko 300 pkt. bazowych więcej, tj 4,47 proc. Co oznacza to w praktyce? Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest wyższe obecnie niż przed rokiem. Wyniki kwartalne zaczynają publikować globalne koncerny – w środę czas m.in. na banki JPMorgan i Wells Fargo.h
OBSERWUJ AKCJE
PGNiG – walka o wyhamowanie trendu spadkowego po ostatniej sesji jest nadal bez rozstrzygnięcia – po okresie pozostawania w głębokiej defensywie byki podjęły się ataku i w ciągu dwóch dni wywindowały kurs akcji o 12 proc. do 3,39 PLN. Wcześniej obserwowaliśmy ustalenie nowych międzysesyjnych minimów poniżej wartości 3 PLN za akcję. Po raz pierwszy od początku września cena znalazła się ponad średnią kroczącą z 50 sesji wyznaczającą średnioterminowy trend, a sygnał sprzedaży (MACD) z piątku okazał się fałszywy i został zamieniony we wtorek na sygnał kupna. Najbliższym testem siły popytu będzie opór z okolic 3,55-3,60 PLN za akcję, lecz kluczowa rozrywka będzie toczyć się tuż poniżej 4 PLN, gdzie znajduje się szczyt z sierpnia oraz zniesienie 61,8 proc. fali spadkowej trwającej od maja do lipca.
POINFORMOWALI PRZED SESJą
Petrolinvest – rozpoczęto próbne wydobycie ropy naftowej w oparciu o projekt eksploatacji złoża Żangurszi (Kazachstan). Ropa popłynęła w 7 z 10 odwiertów. Jednocześnie trwają prace eksploracyjne – o ich efektach spółka ma informować niezwłocznie po otrzymaniu odpowiednich raportów.
Getin – Pioneer Pekao Investment Management nabył akcje Holdingu i posiada obecnie udziały odpowiadające 5,09 proc. kapitału zakładowego spółki.
Polnord – Prokom Investments nabył ok. 16 tys. akcji Polnordu po średniej cenie 39,69 PLN za jeden papier.
Mostostal Zabrze – prezes Mostostalu Zabrze poinformował o nabyciu przez spółkę zależną ponad 190 tys. akcji po cenie 3,67 PLN za sztukę.
J.W. Construction – ma dwie umowy ze spółką zależną dotyczące realizacji inwestycji „Górczewska Park” oraz „Lewandów II” na kwotę 262 mln PLN.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Sytuacja powoli zacznie się chyba stabilizować, w każdym razie jeśli chodzi o zmienność notowań. Wczoraj mieliśmy neutralne zamknięcie przy Wall Street (przy sporych wahaniach w końcówce) i przewagę spadków w Azji. Można mówić już o pewnej realizacji zysków z poniedziałkowego odbicia i zapewne u nas ten obrazek także obejrzymy. Z tym zastrzeżeniem, że odbicie na GPW nie było silne, więc i korekta tego ruchu nie musi być znacząca.
Końcówka notowań może przynieść zmianę nastrojów (po raczej stonowanej pierwszej części sesji) w zależności od danych makro ze Stanów i wyników kwartalnych.
WALUTY
Janet Yellen, przewodnicząca oddziału FED z San Francisco, stwierdziła, że USA są już w recesji, praktycznie każdy sektor odczuł skutki kryzysu finansowego, a wzrost PKB w III kw. będzie poniżej oczekiwań. Inwestorzy w środę realizowali szybkie zyski z walut krajów wschodzących i odkupowali dolary. Do końca miesiąca Polska ma przedstawić harmonogram przyjęcia wspólnej waluty obowiązującej w 16 krajach, politycy obstają przy 2012 roku i twierdzą, że kryzys finansowy z Zachodu nie powinien przełożyć się na opóźnienie. Za jedno euro płacono rano 3,45 PLN czyli o ok. 20 groszy mniej niż jeszcze w piątek, dolar kosztował 2,53 PLN, a frank szwajcarski 2,23 PLN.
SUROWCE
Libia, Iran i Wenezuela otwarcie mówią o cięciu produkcji ropy naftowej przez OPEC, które powinno zostać zaakceptowane przez inne państwa należące do kartelu, ponieważ spadające ceny istotnie pomniejszają zyski eksporterów. W środę rano baryłka kosztowała 78 USD, najmniej od ponad roku. Amerykanie płacili na stacjach benzynowych za jeden galon paliwa średnio 3,25 USD, a jeszcze trzy miesiące temu było to o 85 centów więcej. Złoto pozostało w okolicy 850 USD za uncję, a miedź drożała w ruchu korekcyjnym o ok. 2 proc.
KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
Łukasz Wróbel – giełdy zagraniczne, obserwuj akcje, surowce, waluty;
Emil Szweda – wydarzenie dnia, sytuacja na GPW, prognoza giełdowa poinformowali przed sesją. Open Finance