PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKomentarzeAmerykańskie byki nie rezygnują

Amerykańskie byki nie rezygnują

Komentarze 23.10.2009 (09:20) artykuł nadesłany

Czwartek był w USA dniem testu. Środowa przecena w ostatniej godzinie sesji, kiedy to Wal-Mart wypowiedzeniem wojny cenowej (z powodu słabego popytu) doprowadził do spadku i szybkiego oddalenia się od kluczowego poziomu 1.100 pkt. (jednocześnie od linii bessy w skali liniowej). Gdyby indeksy znowu spadły to otrzymalibyśmy klarowny sygnał sprzedaży. Byki tę potyczkę jednak wygrały. Spójrzmy na szczegóły.

Dane makro były mieszane. Indeks wskaźników wyprzedających (LEI) wzrósł  mocniej niż oczekiwano (1 proc.), co stało się w wielu komentarzach jednym z powodów zwyżki. To jest jednak wielkie nieporozumienie. Od dawna wiadomo, że LEI niczego nie sygnalizują. Pamiętam okres, kiedy ten indeks spadał przez 7 miesięcy z rzędu, a gospodarka miała się bardzo dobrze. Bardzo słabe były dane z rynku pracy. Ilość noworejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 11 tysięcy (531 tys.) – oczekiwano spadku. Pocieszono się jednak szybko tym, że średnia czterotygodniowa spadła do najniższego poziomu od 9 miesięcy. Kolejny raport z rynku nieruchomości też okazał się być słaby. Publikowany przez FHFA raport o cenach domów pokazał spadek o 0,3 proc. (oczekiwano wzrostu). Jak widać trudno było znaleźć w danych powód do kupna akcji.  

Ciekawe rzeczy działy się na rynku akcji. Przypominam, że po środowej sesji słabe wyniki opublikowała Ebay. Przed sesją jednak wiele spółek też podawało wyniki. 3M (prawdziwa gospodarka USA w pigułce) bardzo usatysfakcjonował inwestorów. UPS (często uznawany za barometr gospodarki) nie zachwycił, bo jego zyski znacznie spadły (ale były oczywiście lepsze od oczekiwań), a poza tym prognozy spółki były co najmniej niejasne – kurs zmieniał się nieznacznie. Ucieszył graczy McDonald’s i AT&T. Poza tym rósł kurs American Express po tym jak Moody’s Investors Service poinformował, że wartość niespłacanych kart kredytowych zmalała.  

Gołym okiem było widać, że informacji zachęcających do kupna akcji było nawet mniej niż w poprzednich dniach. Nic dziwnego, że indeksy rozpoczęły dzień od spadku, ale po 1,5 godzinie już tylko rosły. Najmocniejsze były spółki sektora finansowego. Spotkałem się z tezą, że drożały dlatego, że Fed po raz pierwszy w swojej historii podjął decyzję o ingerowaniu w politykę plac tego sektora. Podobno ma dbać o to, żeby płace nie zachęcały do podejmowania nadmiernego ryzyka. Według mnie to powinno graczy wystraszyć, a nie zachęcić – chyba, że oczekiwali czegoś gorszego. Dzień zakończyliśmy jednoprocentowym wzrostem indeksu S&P 500 i co prawda opór na 1.100 pkt. jest nadal nietknięty, ale byki pokazały, że żyją i nie należy spisywać ich na straty. Sytuacja techniczna nadal jest niewyjaśniona – trzeba poczekać albo na przełamanie 1.100 pkt. (otwiera drogę do 1.170 pkt.), albo na potwierdzone odbicie.  

GPW w czwartek od początku dnia dzielnie się broniła przed przeceną. Środowe załamanie indeksów w USA nie pozostawiało jednak nawet tak silnemu rynkowi jak nasz wyboru – indeksy spadały. Tyle tylko, że WIG20 po początkowym silniejszym spadku stabilizował się w odległości około pół procent od poziomu środowego zamknięcia. Najmocniejsze w tym indeksie były nadal największe spółki. Przed południem indeks zanurkował idąc za spadającymi o blisko dwa procent rynkami europejskimi, ale nawet wtedy WIG20 tracił tylko około 1 procenta.  

Potem było już tylko lepiej. Każde drgnięcie kontraktów w USA podnosiło nasze indeksy, co skończyło się nawet po pobudce w USA przejściem WIG20 na zieloną stronę. Nie udało się zakończyć  dnia zwyżką, ale ten naprawdę kosmetyczny spadek jest olbrzymim sukcesem byków. Trzeba pamiętać o tym, że indeksy we Francji i Niemczech spadły ponad jeden procent. Sygnał kupna będzie po piątku nadal obowiązywał.  
 
Piotr Kuczyński
Źródło: Xelion. Doradcy Finansowi

komentarze 2009-10-23
Redakcja PRNews.pl
Tagi: komentarze

Sprawdź także:

a 0 Raport Portfel Studenta 2026 ZBP i Warszawskiego Instytutu Bankowości
21.09.2026 (12:52)

Raport Portfel Studenta 2026 ZBP i Warszawskiego Instytutu Bankowości

Miesięczne wydatki polskiego studenta wynoszą przeciętnie 4 045,82 zł, o 66,60 zł więcej niż rok wcześniej — wynika …

a 0 Firmy leasingowe i CFM zaostrzają wycenę elektryków. Analiza Superauto.pl
21.09.2026 (12:49)

Firmy leasingowe i CFM zaostrzają wycenę elektryków. Analiza Superauto.pl

Polskie firmy leasingowe i CFM w 2026 r. wyraźnie zaostrzyły politykę wartości rezydualnych dla samochodów …

a 0 Dyrektywa UE o przejrzystości wynagrodzeń. Pierwsze zmiany już obowiązują
21.09.2026 (12:46)

Dyrektywa UE o przejrzystości wynagrodzeń. Pierwsze zmiany już obowiązują

Od 24 grudnia 2025 r. pracodawca ma obowiązek przekazać kandydatowi informację o proponowanym wynagrodzeniu lub …

a 0 Bank Pekao z drugą edycją „Bajek Oszczędzajek"
21.09.2026 (12:36)

Bank Pekao z drugą edycją „Bajek Oszczędzajek"

Bank Pekao S.A. i Empik Go uruchomili drugą edycję słuchowiska edukacyjnego „Bajki Oszczędzajki". Autorką bajek …

a 0 VeloBank sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka
21.09.2026 (12:31)

VeloBank sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka

VeloBank został sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka „Dziki Dziki Wschód". Produkcja otwiera 21 …

a 0 PayPo obchodzi 10-lecie. Podsumowanie rynku BNPL w Polsce
21.09.2026 (12:28)

PayPo obchodzi 10-lecie. Podsumowanie rynku BNPL w Polsce

21 września mija 10 lat od pierwszej transakcji PayPo. Pierwszy rok fintech zamknął z 96 klientami i 157 …

PRNews.pl

Zobacz również

Wielka akcja zwracania odsetek. Banki dostosowują się do wyroku TSUE, a w sądach przybywa pozwów o SKD

Wielka akcja zwracania odsetek. Banki dostosowują się do wyroku TSUE, a w sądach przybywa pozwów o SKD

Banki kończą przygotowania do zwrotu klientom odsetek…

Raport: Bankowość mobilna i internetowa. Wskaźniki logowań klientów – II kwartał 2026 r.

Raport: Bankowość mobilna i internetowa. Wskaźniki logowań klientów – II kwartał 2026 r.

Aplikacja mobilna coraz wyraźniej wypiera tradycyjną bankowość…

Revolut przekazał dane klientów oszustom. Wśród poszkodowanych mogą być Polacy

Revolut przekazał dane klientów oszustom. Wśród poszkodowanych mogą być Polacy

Oszustom podszywającym się pod włoskie służby udało…

Raport: Liczba użytkowników bankowości elektronicznej – II kwartał 2026 r.

Raport: Liczba użytkowników bankowości elektronicznej – II kwartał 2026 r.

Ponad 45,4 mln klientów banków ma dostęp…

Prawie dwie trzecie bankowców nie ma już kontaktu z klientem przy okienku

Prawie dwie trzecie bankowców nie ma już kontaktu z klientem przy okienku

W centralach banków przybyło w rok 3,1…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców