PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościBanki każą słono płacić pożyczającym na nieruchomość w budowie

Banki każą słono płacić pożyczającym na nieruchomość w budowie

Wiadomości 26.06.2015 (09:51)

Na łączny koszt kredytu hipotecznego składa się wiele różnych elementów. Jednym z nich jest tzw. ubezpieczenie pomostowe, które jest istotne szczególnie w przypadku budowy domu czy zakupu mieszkania będącego dopiero w budowie. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że najwyższą opłatę tego typu naliczają Getin Bank i Alior Bank, gdzie może ona wynieść nawet ponad 8 000 zł. Najniższe koszty tego rodzaju występują natomiast w ING Banku Śląskim i Euro Banku. W tym pierwszym będzie to 1 159 zł.


Porównanie ze sobą kilku ofert kredytów hipotecznych jest dość skomplikowane, ponieważ występują w nich różnego rodzaju dodatkowe koszty. Jednym z nich jest tzw. ubezpieczenie pomostowe. W rzeczywistości nie jest to ubezpieczenie, gdyż klienta przed niczym nie chroni. Jest to dodatkowa opłata naliczana w pierwszych miesiącach spłaty. Istnieje dlatego, że zaraz po wypłaceniu kredytu hipotecznego, nie posiada on zabezpieczenia. Dopiero po pewnym czasie dokonywany jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Opłata tego rodzaju jest najbardziej uciążliwa dla osób, które kredytem hipotecznych finansują budowę domu lub kupują mieszkanie w budowie. Wtedy od czasu wypłaty kredytu (lub jego pierwszej transzy) do uprawomocnienia się wpisu w księdze wieczystej mogą minąć nawet dwa lata.

Banki, które naliczają najwyższe tego rodzaju opłaty to Getin Noble Bank i Alior Bank. W ich przypadku przez cały opisany okres oprocentowanie kredytu jest podwyższone o 2 p.p. Dla przykładu, początkowo wynosi aż 6,35% i dopiero po uprawomocnieniu się wpisu w księdze wieczystej spada do 4,35% (dotyczy wkładu własnego 25%). Przy założeniu kwoty kredytu 300 000 zł, 25-letniego okresu kredytowania i czasu oczekiwania na wpis wynoszącego 2 lata, koszt w tych bankach wyniesie ponad 8 000 zł. Zakładamy tutaj, że kredyt zostałby udzielony od razu w całości. Gdyby był wypłacany w transzach, koszt byłby nieco niższy.

Na drugim biegunie zestawienia są ING Bank Śląski i Euro Bank. One również stosują podwyżkę marży w okresie, kiedy kredyt jeszcze nie jest zabezpieczony. W ING wynosi ona jednak tylko 0,3 p.p., a w Euro Banku 0,85 p.p. W tym pierwszym oprocentowanie zostanie więc podwyższone z 3,36% do 3,66% (dotyczy kredytu z 25% wkładu własnego). W rezultacie, w ciągu dwóch lat taki koszt wyniesie tylko 1 159 zł. Co ciekawe, oprocentowanie uwzględniające podwyżkę w ING będzie niższe niż to oferowane w Getin Banku już po jej zniesieniu.

Bank Stawka opłaty Opłata za okres 2 lat*
ING Bank Śląski Podwyższenie marży o 0,30 p.p. 1 159 zł
Euro Bank Podwyższenie marży o 0,85 p.p. 3 355 zł
PKO Bank Polski Podwyższenie marży o 0,90 p.p. 3 567 zł
BGŻ BNP PARIBAS Podwyższenie marży o 0,90 p.p. 3 650 zł
Bank Pekao Podwyższenie marży o 1 p.p. 3 921 zł
BPS Podwyższenie marży o 1 p.p. 3 925 zł
BZ WBK Podwyższenie marży o 1 p.p. 3 946 zł
mBank Podwyższenie marży o 1 p.p. 3 946 zł
BOŚ Podwyższenie marży o 1 p.p. 4 035 zł
Bank BPH Podwyższenie marży o 1,25 p.p. 4 726 zł
Deutsche Bank Podwyższenie marży o 1,20 p.p. 4 726 zł
Bank Pocztowy Podwyższenie marży o 1,20 p.p. 4 898 zł
Credit Agricole 0,07% miesięcznie od aktualnego salda zadłużenia 4 979 zł
Citi Handlowy Podwyższenie marży o 1,30 p.p. 5 147 zł
Raiffeisen Polbank Podwyższenie marży o 1,50 p.p. 5 972 zł
Millennium Opłata za okres jednego roku wynosi 1% przyznanej kwoty kredytu 6 000 zł
Alior Bank Podwyższenie marży o 2 p.p. 8 334 zł
Getin Bank Podwyższenie marży o 2 p.p. 8 533 zł
* Dotyczy kredytu na kwotę 300 000 zł na okres 25 lat, wypłaconego jednorazowo, przy założeniu, że od wypłaty kredytu do uprawomocnienia się wpisu mijają 2 lata. Do wyliczeń przyjęto oprocentowanie kredytów z wkładem własnym 25%.

Aby bank przestał naliczać tego rodzaju opłatę należy założyć księgę wieczysta nieruchomości (jeśli jeszcze nie istniała) i złożyć wniosek o dokonanie w niej wpisu. Należy tego dokonać w wydziale wieczystoksięgowym sądu rejonowego. Za założenie księgi zapłacimy 60 zł, a za wpis 200 zł. Gdy wpis zostanie wprowadzony, trzeba jeszcze tylko zaczekać na jego uprawomocnienie się. Dopiero wtedy bank przestanie nas obciążać dodatkowym kosztem ubezpieczenia pomostowego. Jarosław Sadowski Główny analityk firmy Expander

2015-06-26
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Finax szacuje spadek siły nabywczej depozytów Polaków na ok. 44 mld zł rocznie
16.10.2026 (14:02)

Finax szacuje spadek siły nabywczej depozytów Polaków na ok. 44 mld zł rocznie

Na koniec sierpnia 2026 r. gospodarstwa domowe trzymały w bankach około 1,53 bln zł – wynika z danych Narodowego …

a 0 Tylko 29,8 proc. młodych Polaków czuje się pewnie finansowo. Badanie Providenta
16.10.2026 (13:56)

Tylko 29,8 proc. młodych Polaków czuje się pewnie finansowo. Badanie Providenta

29,8 proc. Polaków w wieku 18–24 lata deklaruje, że czuje się pewnie w świecie finansów – wynika z badania …

a 0 Badanie Banku Pocztowego pokazuje, że 50,5 proc. nastolatków zetknęło się z próbą oszustwa finansowego w sieci
16.10.2026 (13:55)

Badanie Banku Pocztowego pokazuje, że 50,5 proc. nastolatków zetknęło się z próbą oszustwa finansowego w sieci

50,5 proc. badanych w wieku 15–18 lat deklaruje, że osobiście spotkało się z próbą oszustwa finansowego w …

a 0 Raport Capgemini pokazuje, dlaczego klienci rezygnują z polis na życie
15.10.2026 (20:29)

Raport Capgemini pokazuje, dlaczego klienci rezygnują z polis na życie

47 proc. badanych aktywnie rozważa zakup ubezpieczenia na życie – wynika z World Life Insurance Report 2027 …

a 0 Great Place To Work ogłosił europejski ranking najlepszych miejsc pracy
15.10.2026 (20:27)

Great Place To Work ogłosił europejski ranking najlepszych miejsc pracy

Great Place To Work i Fortune Media ogłosiły wyniki rankingu Fortune 100 Best Companies to Work For Europe 2026. …

a 0 Worldline przetworzył ponad 1 mld euro transakcji przez Tap on Mobile w 2026 r.
15.10.2026 (20:25)

Worldline przetworzył ponad 1 mld euro transakcji przez Tap on Mobile w 2026 r.

Worldline przekroczył 1 mld euro wartości transakcji zrealizowanych za pośrednictwem rozwiązania Tap on Mobile na …

PRNews.pl

Zobacz również

Co platformy cyfrowe robią, żeby zwalczać oszustwa

Co platformy cyfrowe robią, żeby zwalczać oszustwa

Meta w ubiegłym roku usunęła na świecie…

Powiadomienie z telefonu może być reklamą oszustów [Scam Alert]

Powiadomienie z telefonu może być reklamą oszustów [Scam Alert]

Na ekranie telefonu pojawia się komunikat wyglądający…

Została zmanipulowana i potwierdziła przelew. Żąda od banku zwrotu 40 tys. zł [Interwencja]

Została zmanipulowana i potwierdziła przelew. Żąda od banku zwrotu 40 tys. zł [Interwencja]

Klientka BNP Paribas nie zaprzecza, że podczas…

Nest Bank wprowadza kontrowersyjną opłatę. 17 zł za pomoc konsultanta

Nest Bank wprowadza kontrowersyjną opłatę. 17 zł za pomoc konsultanta

Od grudnia 2026 r. klienci Nest Banku…

Sony chce zamienić pada od PlayStation w terminal. Za grę zapłacimy, zbliżając telefon?

Sony chce zamienić pada od PlayStation w terminal. Za grę zapłacimy, zbliżając telefon?

Sony pracuje nad rozwiązaniem, które może uprościć…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców