PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plInformacjeBudowa domu to najlepsza inwestycja

Budowa domu to najlepsza inwestycja

Informacje 04.08.2008 (06:18)

„Okazuje się, że wybudowanie domu może być znacznie tańsze, aniżeli kupno nowego mieszkania. Wystarczy tylko dobrze zaplanować realizację poszczególnych etapów inwestycji” – podkreśla architekt Joanna Szymula z Biura Projektów ARCHON+.

Ceny materiałów budowlanych, a także koszty związane z zakupem działki maleją! Eksperci uważają, że jest to bardzo dobry moment, żeby wykorzystać sytuację na rynku i rozpocząć budowę domu. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych!

„Podejmując decyzję czy kupić mieszkanie czy zdecydować się na budowę domu warto uwzględnić fakt, iż metr kwadratowy mieszkania w nowym budownictwie w Krakowie wynosi średnio ok. 7000 zł, natomiast średni koszt metra kwadratowego domu jednorodzinnego wynosi zaledwie 2.600 zł i cena ta zawiera również koszt zakupu działki. Decyzja jednak należy do Państwa.” – dodaje Joanna Szymula

Decydując się na budowę domu musimy być świadomi, że całą inwestycję realizować będziemy etapami.

DECYZJA PIERWSZA- zakup odpowiedniej działki.

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, to gdzie chcemy mieszkać. Czy wolimy działkę z dala od miejskiego zgiełku, w cichej okolicy, czy raczej wybieramy wygodną lokalizacje blisko centrum miasta? Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Wybierając działkę na uboczu niewątpliwie zapewnimy sobie spokój. Dodatkowo taka działka z pewnością będzie tańsza, ale będziemy musieli liczyć się z kosztami i niedogodnościami dojazdu do pracy, szkoły, sklepu czy kina. Niższe koszty dojazdu będziemy ponosić mieszkając bliżej centrum miasta, ale tutaj działka będzie znacznie droższa, cisza będzie luksusem, a nasz dom będzie wciśnięty pomiędzy starsze, istniejące już budynki. „Warto podkreślić, że maleją koszty związane z zakupem działki. Dla porównania przed rokiem za metr kwadratowy działki w Krakowie trzeba było zapłacić średnio około 280 zł, obecnie cena ta wynosi 160 zł”- komentuje Joanna Szymula.

DECYZJA DRUGA- wybór odpowiedniego projektu domu,

Oczywiście ten wybór jest tylko pozornie prosty. Ponieważ przeglądając katalog zastanawiamy się jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze?

„Dom parterowy czy może z poddaszem użytkowym? Czy ma być podpiwniczony? Czy garaż powinien zawierać się w bryle budynku czy stać osobno?” – wylicza Joanna Szymula z Biura Projektów ARCHON+.

Zaletą domu parterowego jest brak schodów, poprawiający komunikację wewnątrz domu. Natomiast jego wadą jest fakt, iż zajmuje on większą powierzchnię, zmniejszając tym samym pozostałą część działki, którą moglibyśmy zagospodarować jako ogród. Domy z poddaszem użytkowym mają bardziej zwartą bryłę budynku przez co zajmują mniej miejsca na działce. Jednocześnie wymagają mniejszych nakładów finansowych przy budowie oraz w późniejszym użytkowaniu.

PAMIĘTAJMY:

Koszt projektu, w odniesieniu do całej inwestycji jaką jest budowa domu, jest nieporównanie niski, więc nie warto na nim oszczędzać.

„Podejmując decyzję o wyborze projektu musimy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, dzięki którym szybciej dokonamy odpowiedniego wyboru. Ile osób zamieszka w domu?, czy planujemy powiększenie rodziny?, a może chcemy żeby w przyszłości zamieszkali z nami rodzice?, Ile sypialni, łazienek, oraz innych pomieszczeń użytkowych jest nam potrzebne?, Czy jesteśmy pewni, że po zakończeniu budowy będzie nas stać na późniejsze utrzymanie domu?”- radzi Joanna Szymula z Biura Projektów ARCHON+.

DECYZJA TRZECIA- czyli komu powierzyć budowę domu

„Poprzez zlecenie całości wykonywanych prac specjalistycznej firmie budowlanej, na pewno skorzystamy na upuście za kompleksową budowę. Otrzymamy także gwarancję jednego wykonawcy na wszystkie prace, a to pozwoli na szybkie usuniecie usterek i naprawy gwarancyjne” – proponuje Joanna Szymula z Biura Projektów ARCHON+.

PAMIETAJMY:

Kosztorys budowlany to szczegółowa wycena kosztów realizacji inwestycji, który można nabyć wraz z każdym projektem z kolekcji Biura Projektów ARCHON+. To duże ułatwienie, dzięki któremu możemy porównać ofertę wykonawcy z profesjonalnie przygotowanymi wyliczeniami.

nieruchomości 2008-08-04
Redakcja PRNews.pl
Tagi: nieruchomości

Sprawdź także:

a 0 AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia
30.06.2026 (14:49)

AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia

Sztuczna inteligencja jest już w ubezpieczeniach powszechna, ale na realną przewagę przekłada ją niewielu. Według …

a 0 ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"
30.06.2026 (14:47)

ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"

ING Bank Śląski został laureatem rankingu Miesięcznika Finansowego BANK „Banki w Polsce 2026”. Bank nagrodzono w …

a 0 8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych
30.06.2026 (14:46)

8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych

84 proc. rodziców daje dzieciom dodatkowe pieniądze na czas letnich wyjazdów — wynika z badania BLIK i IBRiS. …

a 0 Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B
30.06.2026 (14:40)

Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B

Allianz Trade nawiązał współpracę z Mastercard, rozszerzając ubezpieczenie kredytu kupieckiego na płatności …

a 0 mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze
30.06.2026 (14:38)

mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze

Z analizy mTFI wynika, że na polskim rynku obligacji skarbowych większość aktywnie zarządzanych funduszy osiągnęła …

a 0 Automarket.pl z grupy PKO udostępni bezpłatną historię pojazdu w ogłoszeniu
30.06.2026 (14:37)

Automarket.pl z grupy PKO udostępni bezpłatną historię pojazdu w ogłoszeniu

Platforma Automarket.pl, należąca do PKO Leasing, od końca lipca udostępni w ogłoszeniach bezpłatną weryfikację …

PRNews.pl

Zobacz również

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank odpowiada na kolejne pytania Bankier.pl po…

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Docelowo niemal wszystkie wnioski o kredyt mają…

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców