PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościMarketing i PRCo czwarty z nas jest narażony na ryzyko oszustw internetowych

Co czwarty z nas jest narażony na ryzyko oszustw internetowych

Marketing i PR 11.10.2007 (07:29)

Firma McAfee Inc. opublikowała wyniki badań, które wskazują, że co czwarty Europejczyk jest narażony na ryzyko oszustw internetowych lub kradzieży tożsamości z powodu stosowania niewystarczająco silnych haseł. Badania wykazały również, że prawie jedna czwarta z nas (24%) zawsze używa tego samego hasła do wszystkich swoich kont internetowych, a prawie połowa (43%) nigdy go nie zmienia, zwiększając tym samym ryzyko ujawnienia swojej tożsamości w przypadku złamania lub kradzieży hasła.

Badanie, w którym wzięło udział 3 500 osób, ujawniło ponadto fakt, iż mało kto bierze sobie do serca wskazówki specjalistów, zalecające dłuższe i bardziej złożone hasła. Prawie jedna trzecia użytkowników (30%) nadal używa haseł składających się z jednej do sześciu liter, zaś prawie jedna czwarta (22%) używa tylko znaków alfanumerycznych.

„Wyniki badania są bardzo niepokojące, ponieważ pokazują, jak bardzo niedbali są użytkownicy” – stwierdził Mathew Bevan, były haker – „Osoby, które używają tylko jednego, łatwego do odgadnięcia, prostego hasła, ułatwiają życie cyberprzestępcom — to jak zostawianie kluczyka w stacyjce samochodu. Użytkownicy nie byliby tak obojętni na kwestie zabezpieczeń w rzeczywistym świecie. Mimo, że mają prawdopodobnie świadomość istnienia tych zagrożeń, po prostu nie traktują bezpieczeństwa w Internecie wystarczająco poważnie”.

Jeden klucz do wszystkiego

Przeważająca liczba ankietowanych (59%) „zawsze” lub „przeważnie” używa tego samego hasła do wszystkich kont. W Europie na pierwszym miejscu pod tym względem są respondenci z Francji (39%), którzy przyznają, że „zawsze” używają jednego hasła do wszystkiego. Tuż za nimi znajdują się Hiszpanie (37%), a następnie Włosi (22%), Holendrzy (20%), Niemcy (17%) i Brytyjczycy (16%).

Hasło: „constans”

Poza faktem, że 43% z nas nigdy nie zmienia hasła, firma McAfee ujawniła, że 16% zmienia hasło raz w roku, a tylko 11% zmienia je zgodnie z zaleceniami, czyli trzy razy w roku. Najgorzej pod tym względem wypadła Hiszpania, gdzie 55% respondentów nigdy nie zmienia hasła. Za nią plasują się Francja (51%), Holandia (41%), Wielka Brytania (41%), Niemcy (37%) i Włochy (36%).

Dużo do zapamiętania!

To, że ograniczamy się tylko do jednego hasła dostępu, nie jest zaskoczeniem, ponieważ logujemy się na większej liczbie stron internetowych niż kiedykolwiek.

„Użytkownicy logują się na coraz większej liczbę kont internetowych, a w rezultacie więcej ludzi pozostawia swoje „cyfrowe DNA” w sieci — 41% respondentów twierdzi, że rejestruje swoje dane w sieci przynajmniej raz dziennie, 20% odpowiedziało, że używa haseł 10–30 razy dziennie. Sama liczba potrzebnych haseł oznacza, że wiele osób ucieka się do używania kilku oczywistych formuł. Chcemy pomóc użytkownikom zrozumieć konsekwencje tego zachowania” — powiedział Greg Day, analityk zabezpieczeń w firmie McAfee.

Dziecinnie proste

Pomimo zaleceń, badania wykazują, że 22% z nas posługuje się prostymi hasłami, składającymi się wyłącznie ze znaków alfanumerycznych. Na podstawie badań można wnioskować, że Francuzi używają najmniej bezpiecznych haseł w Europie. Najwięcej respondentów z Francji przyznało bowiem, że używa tylko znaków alfanumerycznych (37%). Za Francją znalazła się Hiszpania (28%), następnie Włochy (24%), Wielka Brytania (18%), Holandia (17%) i Niemcy (15%). Niemcy posługują się najbardziej bezpiecznymi hasłami — 34% stwierdziło, że używa kombinacji małych i dużych znaków alfanumerycznych oraz cyfr, w porównaniu z 23% respondentów w Holandii, 22% w Wielkiej Brytanii i Francji, 19% we Włoszech i 13% w Hiszpanii.

Pupil w nazwie

Najpopularniejszym hasłem jest imię domowego zwierzaka, następnie nazwa hobby i nazwisko panieńskie matki. Nie jest to dziwne, lecz z pewnością niepokojące biorąc pod uwagę istnienie portali społecznościowych np. Facebook czy MySpace, gdzie takie informacje są ogólnie dostępne.

10 najpopularniejszych haseł w Europie:

1.Imię zwierzątka

2.Hobby

3.Nazwisko panieńskie matki

4.Data urodzenia członka rodziny

5.Własna data urodzenia

6.Imię partnera

7.Własne imię

8.Ulubiona drużyna piłkarska

9.Ulubiony kolor

10.Pierwsza szkoła

Szaleństwo telefonii komórkowej

W przeprowadzonych ankietach zbadano również postawę użytkowników wobec zabezpieczania telefonów komórkowych. Rezultat wykazał, że prawie dwie trzecie respondentów (61%) nie używa kodu PIN zabezpieczającego ich aparaty. Spośród osób, które korzystają z kodu PIN, ponad trzy czwarte (76%) nigdy go nie zmienia, a ponad jedna czwarta (29%) używa tylko ustawień domyślnych.

„W miarę jak coraz więcej z nas używa telefonów komórkowych, musimy pamiętać o potrzebie ich ochrony. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że jeśli jego telefon zostanie skradziony, złodzieje mogą użyć go do prowadzenia bardzo kosztownych rozmów. Ten problem można łatwo rozwiązać, blokując kartę SIM. Mimo to większość ludzi nie myśli o informacjach, które zgromadzili w telefonie, takich jak hasła internetowe czy dane osobiste — pozostawienie tych informacji niezabezpieczonych oznacza, że tożsamość internetowa jest zagrożona” — powiedział Jan Volzke, dyrektor działu marketingu i bezpieczeństwa mobilnego w firmie McAfee Inc.

Z badań wynika, że klienci muszą być bardziej czujni nie tylko w przypadku komputerów osobistych, ale także telefonów komórkowych, aby ochronić „klucz” do swojej tożsamości i nie paść ofiarą kradzieży cyfrowej tożsamości.

Metodyka badań

Badania zostały przeprowadzone przez firmę Ciao Surveys na grupie 3 500 konsumentów w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Holandii. Kompletne wyniki badań są dostępne na życzenie.

Najważniejsze dane statystyczne dotyczące haseł używanych w Europie

Blisko co czwarta osoba jest narażona na oszustwa internetowe lub kradzieże tożsamości w wyniku używania niewystarczająco bezpiecznych haseł. Prawie jedna czwarta z nas (24%) używa tego samego hasła do wszystkich swoich kont internetowych, zawierających dane wartościowe dla cyberprzestępców,

Prawie połowa z nas (43%) nigdy nie zmienia używanego hasła, co wystawia nas na poważne ryzyko ujawnienia klucza do pełnej tożsamości, w przypadku jeśli hasło zostanie złamane lub skradzione,

16% użytkowników zmienia hasło raz w roku,

Tylko 11% użytkowników zmienia hasło zgodnie z zaleceniami, czyli trzy razy w roku,

Ponad trzy czwarte (76%) wszystkich respondentów nigdy nie zmienia kodu PIN w swoich telefonach komórkowych,

Domyślny kod PIN jest najpopularniejszy w Europie (29%), a na drugim miejscu znajduje się data urodzenia (24%).

2007-10-11
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 ING Bank Śląski i Europejski Fundusz Inwestycyjny z umową wspierającą finansowanie MŚP
30.06.2026 (18:30)

ING Bank Śląski i Europejski Fundusz Inwestycyjny z umową wspierającą finansowanie MŚP

ING Bank Śląski będzie mógł oferować małym i średnim przedsiębiorstwom finansowanie zabezpieczone gwarancją …

a 0 AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia
30.06.2026 (14:49)

AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia

Sztuczna inteligencja jest już w ubezpieczeniach powszechna, ale na realną przewagę przekłada ją niewielu. Według …

a 0 ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"
30.06.2026 (14:47)

ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"

ING Bank Śląski został laureatem rankingu Miesięcznika Finansowego BANK „Banki w Polsce 2026”. Bank nagrodzono w …

a 0 8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych
30.06.2026 (14:46)

8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych

84 proc. rodziców daje dzieciom dodatkowe pieniądze na czas letnich wyjazdów — wynika z badania BLIK i IBRiS. …

a 0 Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B
30.06.2026 (14:40)

Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B

Allianz Trade nawiązał współpracę z Mastercard, rozszerzając ubezpieczenie kredytu kupieckiego na płatności …

a 0 mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze
30.06.2026 (14:38)

mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze

Z analizy mTFI wynika, że na polskim rynku obligacji skarbowych większość aktywnie zarządzanych funduszy osiągnęła …

PRNews.pl

Zobacz również

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank odpowiada na kolejne pytania Bankier.pl po…

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Docelowo niemal wszystkie wnioski o kredyt mają…

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

Who is who

Anna Polak

Anna Polak

Ekspertka od komunikacji. Odpowiada marketing, PR produktowy…

Katarzyna Siwek

Katarzyna Siwek

Katarzyna Siwek W przeszłości Dyrektor Biura Analiz…

Barbara Pijanowska-Kuras

Barbara Pijanowska-Kuras

Dyrektor Zarządzający Zintegrowaną Komunikacją Marketingową i Korporacyjną,…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców