PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościAnalizyCo trzeba wiedzieć o biegłym rewidencie

Co trzeba wiedzieć o biegłym rewidencie

Analizy 30.08.2010 (06:43)

Kim są biegli rewidenci? Jakie kryteria muszą spełniać, by móc wykonywań swoje zadania? Jaki jest zakres świadczonych przez nich usług? Jaka jest rola biegłego rewidenta w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Przeciętnemu przedsiębiorcy postać biegłego rewidenta kojarzy się przede wszystkim, jeśli nie wyłącznie, z obligatoryjnym badaniem sprawozdania finansowego. Najchętniej przedsiębiorcy widzieliby biegłych rewidentów jako „sprawdzających słupki i przybijających pieczątki” potwierdzające prawidłowość sporządzonego przez nich sprawozdania finansowego – najlepiej bez szczegółowego wnikania w samą działalność podmiotu gospodarczego. Niestety jest to błędne postrzeganie roli biegłego rewidenta – osoby wykonującej zawód zaufania publicznego.

Pięć lat kształcenia i praktyki

Kandydat, który chce zostać biegłym rewidentem, musi przejść ciężką i długą drogę kształcenia. Cały cykl – od momentu wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego do uzyskania dyplomu biegłego rewidenta – to okres około pięciu lat. Do ostatniego, dyplomowego egzaminu, kandydat na biegłego rewidenta może przystąpić po:

  1. odbyciu rocznej praktyki w zakresie rachunkowości, stwierdzonej przez Komisję Egzaminacyjną;

  2. zdaniu z wynikiem pozytywnym 10 egzaminów z różnych zakresów wiedzy;

  3. odbyciu co najmniej dwuletniej aplikacji pod kierunkiem biegłego rewidenta, stwierdzonej przez Komisję Egzaminacyjną.

Tytuł biegłego rewidenta może uzyskać osoba fizyczna, która została wpisana do rejestru biegłych rewidentów prowadzonego przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, która spełni następujące warunki:

  1. korzysta z pełni praw publicznych oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych;

  2. ma nieposzlakowaną opinię i swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu biegłego rewidenta;

  3. nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;

  4. ukończyła studia wyższe w Rzeczypospolitej Polskiej lub zagraniczne studia wyższe uznawane w Rzeczypospolitej Polskiej za równorzędne i włada językiem polskim w mowie i piśmie;

  5. odbyła roczną praktykę w zakresie rachunkowości w państwie Unii Europejskiej oraz co najmniej dwuletnią aplikację pod kierunkiem biegłego rewidenta, mającą na celu praktyczne przygotowanie do samodzielnego wykonywania zawodu, przy czym spełnienie tych warunków zostało stwierdzone przez Komisję Egzaminacyjną;

  6. złożyła przed Komisją z wynikiem pozytywnym egzaminy dla kandydatów na biegłego rewidenta z wiedzy, o której mowa w art. 9 ust. 1 i 2;

  7. złożyła przed Komisją z wynikiem pozytywnym końcowy ustny egzamin dyplomowy sprawdzający wiedzę zdobytą w trakcie aplikacji;

  8. złożyła ślubowanie przed prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów lub innym upoważnionym członkiem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów1.

Zakres wiedzy, którą musi posiąść kandydat żeby zostać biegłym rewidentem, jest ogromny. Zakres ten określa art. 9 Ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym. Zakres ten obejmuje:

  1. teorię i zasady rachunkowości;

  2. zasady sporządzania sprawozdań finansowych, w tym skonsolidowanych sprawozdań finansowych;

  3. międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej;

  4. analizę finansową;

  5. rachunek kosztów i rachunkowość zarządczą;

  6. zarządzanie ryzykiem i kontrolę wewnętrzną;

  7. rewizję finansową;

  8. standardy rewizji finansowej;

  9. etykę zawodową i niezależność biegłego rewidenta;

  10. wymogi prawne dotyczące badania sprawozdań finansowych oraz biegłych rewidentów i podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych;

  11. prawo spółek i ład korporacyjny;

  12. prawo o postępowaniu upadłościowym i naprawczym;

  13. prawo podatkowe;

  14. prawo cywilne;

  15. prawo pracy i ubezpieczeń społecznych;

  16. prawo bankowe;

  17. prawo ubezpieczeniowe;

  18. technologie informacyjne i systemy komputerowe;

  19. mikroekonomię i makroekonomię;

  20. matematykę i statystykę;

  21. podstawowe zasady zarządzania finansowego w jednostkach gospodarczych2.

Wydaje się wręcz niemożliwością posiadanie tak rozległej wiedzy i wykazanie się nią przed Komisją Egzaminacyjną. Kandydat na biegłego rewidenta musi ponadto przekonać Komisję Egzaminacyjną, że tę wiedzę zgłębił i potrafi ją zastosować w praktyce.

Biegły rewident musi być specjalistą w zakresie szeroko pojętej wiedzy o przedsiębiorstwie i gospodarce, a wiedza ta powinna być coraz szerzej wykorzystywana. Bazując na tej wiedzy, biegły rewident może, i powinien, dokonywać niezależnej i obiektywnej oceny wiarygodności, rzetelności i kondycji finansowej jednostki. Powinien stać na straży jawności i przejrzystości obrotu gospodarczego, a także dbać o właściwy przekaz informacji generowanych przez podmioty gospodarcze – tak aby każdy użytkownik informacji finansowej mógł wyciągnąć prawidłowe wnioski.

Informacje płynące z jednostki, aby były przydatne, powinny być prawdziwe oraz rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy, a także przedstawiać wszystkie istotne dane charakteryzujące działalność przedsiębiorstwa.

Tworzone przez rachunkowość różnych podmiotów informacje, prezentowane w formie sprawozdań finansowych, nie zawsze są rzetelne i prawdziwe. Często same jednostki celowo wprowadzają w błąd użytkowników informacji. Należy zwrócić jednak uwagę, że za rachunkowość w pełnym tego słowa znaczeniu i sporządzone na podstawie prowadzonych ksiąg sprawozdanie finansowe odpowiada, co do zasady, kierownik jednostki, a także – po zmianie ustawy o rachunkowości (art. 4a) – rada nadzorcza, czyli organ nadzorujący funkcjonowanie jednostek.

Biegły rewident nie odpowiada za jakość, rzetelność i prawidłowość prowadzonych ksiąg rachunkowych i przedłożonego do badania sprawozdania finansowego. Odpowiada jedynie za prawidłowość i rzetelność przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego oraz adekwatność zastosowanych procedur badawczych3.

Zatem z tradycyjnego punktu widzenia, głównym zadaniem biegłego rewidenta jest rewizja sprawozdań finansowych, czyli ich atestacja poprzez zbadanie tych sprawozdań, a następnie wydanie stosownej opinii. Rewizja finansowa jest więc systemowym badaniem polegającym na4:

  • obiektywnym ustaleniu prawdziwości i ocenie stwierdzeń na temat wyników działalności gospodarczej oraz stanu majątkowego i finansowego badanej jednostki, ujętych w jej sprawozdaniu finansowym,

  • określeniu stopnia zgodności zachodzącej między tymi stwierdzeniami a przyjętymi kryteriami ich oceny (ogólnymi zasadami rachunkowości),

  • przedstawienia wyników tych badań zainteresowanym, tj. akcjonariuszom, udziałowcom, bankom, właścicielom jednostki itp., w formie opinii i uzupełniającego ją raportu z badania sprawozdania finansowego.

Badanie sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów staje się najistotniejszym ogniwem współczesnego systemu kontroli i nadzoru nad rachunkowością, a opinia niezależnego biegłego rewidenta ma charakter społeczny i opiniotwórczy, podnosząc wiarygodność publikowanych danych finansowych5.

Nie tylko poświadczanie prawidłowości

Poza rolą atestacyjną, czyli poświadczającą, biegły rewident i podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych może, wykorzystując zdobytą wiedzę i doświadczenie, wykonywać także usługi doradcze i inne – wspierające przedsiębiorców oraz organy zarządzające i nadzorcze w kreowaniu całościowej strategii finansowej przedsiębiorstw.

Wspomniana wyżej ustawa o biegłych rewidentach w art. 48 wskazuje, jakich czynności może podjąć się biegły rewident i podmiot uprawniony, poza wykonywaniem rewizji finansowej. Są to:

  1. usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych;

  2. doradztwo podatkowe;

  3. prowadzenie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego;

  4. działalność wydawnicza lub szkoleniowa w zakresie rachunkowości, rewizji finansowej i podatków;

  5. wykonywanie ekspertyz lub opinii ekonomiczno-finansowych;

  6. świadczenie usług atestacyjnych, doradztwa lub zarządzania, wymagających posiadania wiedzy z dziedziny rachunkowości lub rewizji finansowej;

  7. świadczenie usług przewidzianych standardami rewizji finansowej, a także innych usług zastrzeżonych w odrębnych przepisach do wykonywania przez biegłych rewidentów.

Często właścicielom jednostek nie wystarcza tylko i wyłącznie opinia biegłego o sprawozdaniu finansowym. Chcieliby także np. dowiedzieć się, czy osoby, którym powierzyli zarządzanie kapitałem, nie realizują własnych celów ze szkodą dla właścicieli. Dlatego też niektóre firmy audytorskie oferują oprócz badania sprawozdań finansowych również wykrywanie oszustw – oczywiście traktując to jako usługi dodatkowe6.

Podejmując się świadczenia różnego rodzaju usług, biegli rewidenci są oczywiście zobowiązani do przestrzegania zasad etyki zawodowej, w tym w szczególności uczciwości, obiektywizmu, zawodowej kompetencji i należytej staranności oraz zachowania tajemnicy7. Zatem odbiorcy usług świadczonych przez biegłych rewidentów i podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych nie powinni obawiać się braku profesjonalizmu ze strony świadczących takie usługi.

Bardzo ważnym zagrożeniem, o którym musi pamiętać biegły rewident przy podejmowaniu się świadczenia różnego rodzaju usług na rzecz tego samego odbiorcy, któremu bada sprawozdanie finansowe – jest zagrożenie utratą bezstronności i niezależności. Ustawa o biegłych rewidentach w art. 56 ust. 3 wskazuje jakie zachowania ze strony biegłych rewidentów i podmiotów uprawnionych mogą skutkować brakiem możliwości sformułowania bezstronnej i niezależnej opinii lub raportu.

(…)

Pełny tekst artykułu w nr 2(22)2010 „Przeglądu Corporate Governance”

1 Art. 5 Ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U Nr 77 z dnia 22 maja 2009 r. poz. 649).

2 Art. 9 ust. 1 ww. ustawy.

3 K. Sawicki, Odpowiedzialność za rachunkowość podmiotów gospodarczych, MoRiF, 2004/2/4.

4 J. Marzec, Badanie sprawozdań finansowych, PTE Oddział Warszawski, Warszawa 2002, s. 12.

5 A. Helin, Techniki i metody badania sprawozdań finansowych, FRR, Warszawa 1997, s. 21-22.

6 P. Gut, Kreatywna księgowość a fałszowanie sprawozdań finansowych, C.H.Beck, Warszawa 2006.

7 Art. 56 ust. 1 ww. ustawy. 

Źródło: Przegląd Corporate Governance

przegląd corporate governance 2010-08-30
Redakcja PRNews.pl
Tagi: przegląd corporate governance

Sprawdź także:

a 0 Saxo Bank rusza z kampanią z udziałem dziewięciu sportowców
20.10.2026 (06:31)

Saxo Bank rusza z kampanią z udziałem dziewięciu sportowców

Saxo Bank rozpoczął kampanię wizerunkową z udziałem dziewięciu sportowców reprezentujących m.in. piłkę nożną, …

a 0 GPW organizuje szósty Dzień Edukacji Finansowej
20.10.2026 (06:28)

GPW organizuje szósty Dzień Edukacji Finansowej

27 października 2026 r. Fundacja GPW i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie organizują szóstą edycję Dnia …

a 0 ING zaprasza do 12. edycji konkursu inwestycyjnego Turbo Wyzwanie
20.10.2026 (06:23)

ING zaprasza do 12. edycji konkursu inwestycyjnego Turbo Wyzwanie

ING rozpoczął zapisy do dwunastej edycji konkursu inwestycyjnego Turbo Wyzwanie. Uczestnicy otrzymują wirtualne 100 …

a 0 Badanie Pollster pokazuje, że dla 56 proc. przedsiębiorczyń sukces oznacza bezpieczeństwo finansowe
20.10.2026 (06:18)

Badanie Pollster pokazuje, że dla 56 proc. przedsiębiorczyń sukces oznacza bezpieczeństwo finansowe

Dla 56 proc. polskich przedsiębiorczyń jednym z wyznaczników sukcesu jest bezpieczeństwo finansowe – wynika z …

a 0 Bank BPS wprowadza kredyty hipoteczne oparte na POLSTR
19.10.2026 (20:44)

Bank BPS wprowadza kredyty hipoteczne oparte na POLSTR

Od 19 października 2026 r. Bank BPS oferuje nowe kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu oparte na wskaźniku …

a 0 Erste Bank Polska z trzema wyróżnieniami w konkursie The Best Annual Report 2025
19.10.2026 (20:43)

Erste Bank Polska z trzema wyróżnieniami w konkursie The Best Annual Report 2025

Erste Bank Polska otrzymał trzy wyróżnienia w konkursie „The Best Annual Report 2025” organizowanym przez Instytut …

PRNews.pl

Zobacz również

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

„Urzad.pl”, „e-Urzad”, „MyGOV” – pod takimi nazwami…

Co platformy cyfrowe robią, żeby zwalczać oszustwa

Co platformy cyfrowe robią, żeby zwalczać oszustwa

Meta w ubiegłym roku usunęła na świecie…

Powiadomienie z telefonu może być reklamą oszustów [Scam Alert]

Powiadomienie z telefonu może być reklamą oszustów [Scam Alert]

Na ekranie telefonu pojawia się komunikat wyglądający…

Została zmanipulowana i potwierdziła przelew. Żąda od banku zwrotu 40 tys. zł [Interwencja]

Została zmanipulowana i potwierdziła przelew. Żąda od banku zwrotu 40 tys. zł [Interwencja]

Klientka BNP Paribas nie zaprzecza, że podczas…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców