PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościBankowośćBRE BankCommerzbank zwiększa zaangażowanie kapitałowe w BRE Bank

Commerzbank zwiększa zaangażowanie kapitałowe w BRE Bank

BRE Bank 24.11.2003 (15:44)

Decyzja Commerzbanku AG o zwiększeniu zaangażowania kapitałowego w BRE Banku SA jest dowodem bardzo znaczącej pozycji i zaufania jakim BRE Bank został obdarzony przez swego głównego akcjonariusza i strategicznego partnera. Jest również sygnałem znaczenia jakie frankfurcki Bank przywiązuje do ekspansji w tej części Europy. BRE Bank jest największą inwestycją Commerzbanku w regionie Europy Środkowej, a fakt chęci zwiększenia zaangażowania kapitałowego potwierdza jego rosnącą rolę w planach rozwoju Commerzbanku, który będzie m.in. czerpał z bogatych doświadczeń BRE Banku na rynkach wschodnich i Europy środkowej. BRE Bank jest ceniony przez swego strategicznego partnera za bliskie kontakty z naszymi wschodnimi sąsiadami, a także zbudowanie wokół austriackiego Intermarket Bank AG czołowej europejskiej grupy faktoringowej, z wiodącymi pozycjami poszczególnych spółek na rynkach w Austrii, Węgrzech, Czechach, Słowacji i Polsce.

Plany zwiększenia przez Commerzbank zaangażowania kapitałowego w BRE Banku nabierają szczególnego znaczenia w kontekście bliskiego członkostwa Polski w Unii Europejskiej. BRE Bank zyskuje tym samym światową renomę, uznanie i zaufanie jako bardzo bliski partner czołowej europejskiej instytucji finansowej jaką jest niewątpliwe Commerzbank.

Już niemal 9-letnia współpraca BRE Banku i Commerzbanku to przykład – nie często spotykanej na polskim rynku – bardzo bliskiej, a zarazem specyficznej współpracy i nadzoru właścicielskiego, opartego na dużej dozie zaufania Commerzbanku względem warszawskiej Centrali BRE Banku. BRE Bank zachowuje bowiem wysoką autonomię w zarządzaniu, a zaangażowanie ze strony Commerzbanku ma charakter uzupełniający i strategiczny, co jest raczej wyjątkiem w porównaniu do praktyki rynkowej innych inwestorów w Polsce.

Kolejnym przykładem ilustrującym bliskie więzi i rangę BRE Banku w ogólnej strategii Commerzbanku było objęcie 1 stycznia 2002 r. przez Prezesa Zarządu BRE Banku – Wojciecha Kostrzewę funkcji Członka Zarządu Regionalnego Commerzbanku AG odpowiadającego za całość operacji bankowych Commerzbanku na terenie Europy Środkowej i Wschodniej.

BRE Bank jest przekonany, że wydana przez KNB zgoda na zwiększenie zaangażowania kapitałowego przez Commerzbank zapoczątkuje nowy etap tak pomyślnie rozwijającej się już od niemal dekady współpracy obu banków. Priorytetem Zarządu BRE Banku na najbliższy czas jest dowiedzenie słuszności zamiarów strategicznego partnera, a tym samym zapewnienie stałego wzrostu organicznego Banku, skutkujące wzrostem jego wartości dla wszystkich akcjonariuszy, a także rychły powrót do ponadprzeciętnych w polskim sektorze bankowym zysków.

Etapy współpracy BRE Banku i Commerzbanku

W grudniu 1994 roku BRE Bank zawarł umowę o strategicznym partnerstwie z Commerzbankiem AG. W 1995 r. Commerzbank objął 21 proc. udziałów w kapitale akcyjnym BRE Banku. W 1996 roku nastąpiło zwiększenie udziałów Commerzbanku AG w kapitale akcyjnym BRE Banku do 33 proc., zaś w 1997 r. do 48,7 proc.

Od października 2000 r. zaangażowanie Commerzbanku w kapitale akcyjnym i głosach na Walnym Zgromadzeniu BRE Banku wynosi 50,00 proc. Od tego czasu Commerzbank konsoliduje sprawozdania finansowe BRE Banku, a ponadto udzielił BRE Bankowi tzw. listu patronackiego (letter of comfort).

Od 1995 r. do połowy 2003 r. udział BRE Banku w polskim rynku wzrósł z 1,8% do 6,25% i charakteryzuje się dalszą tendencją wzrostową.

Podstawowe dane: BRE Bank i Commerzbank

Stan na 30.06.2003

BRE Bank

(wyniki skonsolidowane)

Commerzbank

(wyniki skonsolidowane)

Suma bilansowa

28,9 mld zł/6,5 mld EUR

401,6 mld EUR

Wynik netto

55,2 mln zł/12,8 mln EUR

73 mln EUR

Zatrudnienie*

3,0 tys.

28,3 tys.

Kapitalizacja

2,51 mld zł/ 0,57 mld EUR**

7,4 mld EUR**

* na koniec 2002 r.

** stan na 10.IX.2003

Commerzbank AG został założony jako Commerz- und Disconto-Bank w Hamburgu 26 lutego 1870 r., głównie przez kupców hanzeatyckich, bankierów handlowych i prywatnych. W 1873 r. powołano spółkę zależną London and Hanseatic Bank, która działała aż do wybuchu pierwszej wojny światowej. W 1897 r. utworzono oddziały we Frankfurcie n. Menem i w Berlinie. Po przejęciu Berliner Bank w 1905 r. właśnie stolica Cesarstwa Niemiec, a nie Hamburg, stała się głównym polem działalności Commerz- und Disconto-Bank. Na przestrzeni zaledwie kilku lat instytucja stała się jednym z wiodących niemieckich banków.

Na początku 1940 r. nazwę banku oficjalnie zmieniono na Commerzbank Aktiengesellschaft – pod firmą tą bank był powszechnie znany już wcześniej. W Niemczech Zachodnich w latach 1947-48 alianci nakazali przeprowadzenie dekoncentracji wielkich banków. W 1958 r. szereg podmiotów, które wcześniej wchodziły w skład Commerzbanku, mogło połączyć się ponownie. Rozwój gospodarczy Niemiec, tzw. cud gospodarczy, umożliwił również szybki rozwój sektora bankowego. W latach pięćdziesiątych Commerzbank otworzył za granicą najpierw szereg przedstawicielstw, a w latach sześćdziesiątych i w kolejnych dekadach – liczne spółki zależne i oddziały. Oddział w Nowym Jorku, utworzony w 1971 r., był pierwszym oddziałem otwartym w Stanach Zjednoczonych przez niemiecki bank.

Jako bank uniwersalny Commerzbank działa w zakresie bankowości detalicznej, korporacyjnej i inwestycyjnej. Świadczy również specjalistyczne usługi za pośrednictwem licznych spółek zależnych zajmujących się leasingiem, zarządzaniem funduszami, nieruchomościami i inwestycjami kapitałowymi. Do wiodących spółek córek należy m.in. Bank comdirect, który jest jednym z wiodących maklerów on-line Europy. Główne rynki Commerzbanku to Niemcy i pozostałe kraje europejskie oraz Ameryka Północna. Wskutek postępującej integracji z Europą Środkowo-Wschodnią Commerzbank systematycznie zwiększa swoją działalność w tym regionie.

2003-11-24
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 VeloBank obniża marże kredytów refinansowych dla małych i średnich firm
25.08.2026 (10:18)

VeloBank obniża marże kredytów refinansowych dla małych i średnich firm

VeloBank wprowadził promocję refinansowania kredytów firmowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bank oferuje …

a 0 Revolut powołał dział badawczy AI i ujawnił wyniki własnego modelu bazowego PRAGMA
25.08.2026 (10:14)

Revolut powołał dział badawczy AI i ujawnił wyniki własnego modelu bazowego PRAGMA

Revolut uruchomił Revolut Research, dedykowaną jednostkę badawczą w ramach Departamentu AI, odpowiedzialną za …

a 0 Badanie Santander Consumer Banku pokazuje, że 75 proc. Polaków nie wyobraża sobie bankowości bez aplikacji mobilnej
25.08.2026 (10:10)

Badanie Santander Consumer Banku pokazuje, że 75 proc. Polaków nie wyobraża sobie bankowości bez aplikacji mobilnej

75 proc. badanych nie wyobraża sobie korzystania z bankowości bez aplikacji mobilnej, a 66 proc. korzysta z niej …

a 0 Europa Ubezpieczenia uruchamia platformę cyfrową Europortal dla agentów
25.08.2026 (06:56)

Europa Ubezpieczenia uruchamia platformę cyfrową Europortal dla agentów

Europa Ubezpieczenia uruchomiła Europortal, platformę cyfrową zapewniającą agentom ubezpieczeniowym dostęp do …

a 0 Agencja Keino Creative zajmie się obsługą marketingową Balcia Insurance w Polsce
24.08.2026 (10:59)

Agencja Keino Creative zajmie się obsługą marketingową Balcia Insurance w Polsce

Agencja Keino Creative wygrała proces ofertowy na obsługę Balcia Insurance w Polsce. Umowę podpisano na rok, a …

a 0 PKO Bank Hipoteczny zaoferuje we wrześniu listy zastawne dla inwestorów detalicznych
24.08.2026 (10:57)

PKO Bank Hipoteczny zaoferuje we wrześniu listy zastawne dla inwestorów detalicznych

PKO Bank Hipoteczny 1 września 2026 roku rozpocznie zapisy na nową emisję hipotecznych listów zastawnych …

PRNews.pl

Zobacz również

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Reklama na Facebooku obiecuje elitarną kartę PLL…

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Credit Agricole zablokował konto klientce, choć wcześniej…

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

Największy polski bank przechodzi od klasycznego private…

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Koncern Meta chce poprawić bezpieczeństwo użytkowników aplikacji…

ING kusi premią za konto do 800 zł. Sprawdzamy warunki

ING kusi premią za konto do 800 zł. Sprawdzamy warunki

Nowy klient ING może zdobyć do 800…

Raporty PRNews.pl

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2022 r.

Większość banków może się pochwalić wzrostem poziomu…

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

Raport PRNews.pl: Liczba obcokrajowców wśród klientów banków – I kw. 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba obsługiwanych…

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Raport PRNews.pl: Rynek kredytów hipotecznych – I kw. 2022

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł spadek sprzedaży…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

Williams Anthony Dauria:

https://uploads.disquscdn.com/images/f1296da62232f5d183b02bf1dcc60a17c6c610eee75c6d16cb26b2e884940054.jpg …

śr., 19 sie 2026 (15:52) • Świąteczna kampania Pilnej Pożyczki w Internecie

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców