PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plInformacjeExpander: Przecena małych spółek

Expander: Przecena małych spółek

Informacje 08.11.2007 (10:30)

– O 0,25 pkt proc., do 6,75%, wzrosły stopy procentowe w Australii. Powodem takiej decyzji jest utrzymująca się presja inflacyjna. Oczekiwana jest kolejna podwyżka

– Dane o jednostkowych kosztach pracy w III kwartale w USA i produktywności pracy w sektorach pozarolniczych w tym samym okresie okazały się lepsze od przewidywań – koszty spadły o 0,2%, produktywność zwiększyła się o 4,9%

– Wrześniowa produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła bardziej niż się spodziewano – o 6% r/r

– Nieco słabsze od prognoz zyski pokazał w raporcie za III kwartał BZ WBK

– Euro przekroczyło dziś rano barierę 1,46 USD po informacjach o tym, że Chiny chcą dywersyfikować rezerwy walutowe w kierunku mocniejszych walut – warto jednak zwrócić uwagę, że nie zostały one jednoznacznie wymienione.

– Do 95 USD za baryłkę podniosła się cena ropy Brent w Londynie

Diagnoza sytuacji na rynkach finansowych

Zgodnie z naszymi obawami pogorszenie koniunktury w segmencie największych firm przełożyło się na wzmocnienie negatywnej tendencji na rynku „średniaków”. O ile kierunek ruchu cen nie był zaskakujący, to skala przeceny – mWIG40 stracił wczoraj ponad 3 proc., sWIG80 znacznie ponad 4 proc. – była zastanawiająca. Trudno było znaleźć bezpośredni powód tak gwałtownej wyprzedaży. Sprawę trzeba raczej rozpatrywać w szerszym kontekście zachodzących ostatnio zjawisk. Wśród nich najważniejszymi były dostosowywanie się wycen mniejszych firm do średniej rynkowej, po tym, jak słabsze dane z naszej gospodarki (szczególnie produkcja przemysłowa) przy wciąż wysokim tempie wzrostu płac wzbudzać zaczęła obawy o ograniczenie tempa wzrostu zysków. Trochę upraszczając z szybkością wzrostu produkcji przemysłowej można wiązać dynamikę zwiększania przychodów, natomiast poziom płac oddziałuje na koszty. Ponadprzeciętne wyceny mogły uzasadniać z jednej strony nadzieje na ponadprzeciętny wzrost zysków, a z drugiej napływy dużych środków do funduszy małych i średnich spółek. Oba te czynniki przestały funkcjonować, co zaowocowało słabością sektora małych i średnich firm. Jednocześnie na ich postrzeganie wpływają źle oczekiwania na wzrost stóp procentowych oraz niestabilna sytuacja na światowych giełdach, tradycyjnie ograniczająca zainteresowanie mniejszymi, czyli bardziej ryzykownymi firmami.

Te wszystkie elementy były znane od dłuższego czasu, więc trudno je traktować jako bezpośredni powód wczorajszej wyprzedaży. Tego trzeba upatrywać w emocjach i sygnałach natury technicznej, które mogły wywołać odważniejsze decyzje inwestorów. Emocje wiążą się z coraz większą niepewnością, jaką kształtują tracący dolar, rekordowo droga ropa oraz powrót w centrum uwagi kłopotów instytucji finansowych z instrumentami powiązanymi z rynkiem kredytów hipotecznych w USA. Zniżkujący dolar ma znaczenie głównie dlatego, że przyczynia się do podbijania cen ropy. Kurs dolara i notowania ropy w dłuższym horyzoncie czasu stwarzają ryzyko inflacyjne dla amerykańskiej gospodarki. W efekcie długoterminowe obligacje w USA nie zyskują w ostatnich dniach na wartości, tak jak 2-latki, dla których wsparciem są powracające nadzieje na obniżkę stóp. Różnica w rentowności 10-latek i 2-latek osiągnęła najwyższy poziom od kwietnia 2005 r.

Droga ropa to nie tylko zmartwienie ze względu na presję inflacyjną w amerykańskiej gospodarce. Wczoraj wyraźnie odbiło się to na kondycji azjatyckich giełd. Te są obecnie bardzo istotne, gdyż nastroje na nich w bardzo dużym stopniu kształtują nastawienie do wszystkich emerging markets. Równocześnie specjaliści zaczynają się licytować na kwoty, jakie kosztować jeszcze będzie instytucje finansowe kryzys na rynku kredytów hipotecznych i instrumentów z nimi powiązanych. Wczoraj zaczęły padać kwoty rzędu 250 mld USD i więcej. Do tej pory najwyższe szacunki mówiły o 100 mld USD. Ćwierć biliona dolarów musi działać na wyobraźnię. I działa. Sektor finansowy stracił wczoraj w USA ok. 4% i osiągnął najniższe notowania od dwóch lat.

Jeśli chodzi o sygnały techniczne, mogące stać za wczorajszą przeceną mniejszych firm na naszej giełdzie, to chodzi o spadek w początkowej części sesji indeksów sWIG80 oraz mWIG40 poniżej dołków z ostatnich dwóch miesięcy. To otwierało drogę do osiągnięcia sierpniowych dołków. Nie pojawiały się żadne pozytywne sygnały – lepsze dane o wydajności pracy w USA to było zbyt mało – więc inwestorzy z każdą godziną zwiększali podaż. Obroty nie były duże, jak na tak pokaźną wyprzedaż, co wskazywało na brak kapitału skłonnego wykorzystywać niższe ceny do uzupełniania portfeli. To tylko pogarszało sytuację. W efekcie sWIG80 i mWIG40 skończyły dzień w niewielkim oddaleniu od sierpniowych dołków. Teraz stajemy przed poważnym zagrożeniem sforsowania sierpniowych dołków, co utwierdzałoby w przekonaniu, że na przyszłość można kreślić jedynie mniej lub bardziej pesymistyczne scenariusze. Wśród tych drugich realne stanie się to, że obecna od połowy października zniżka w segmencie małych i średnich firm będzie miała takie same rozmiary, jak ta z lipca i sierpnia.

Dziś na rynkach

8 XI 2007 r.

– Decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych

– Decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych

– Wrześniowy bilans handlowy Niemiec

– Liczba rozpoczętych inwestycji na rynku mieszkaniowym w Kanadzie w październiku

– Wrześniowy indeks cen domów w Kanadzie

– Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA

– Indeks cen domów w Wielkiej Brytanii za październik

2007-11-08
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 Saxo Bank rusza z kampanią z udziałem dziewięciu sportowców
20.10.2026 (06:31)

Saxo Bank rusza z kampanią z udziałem dziewięciu sportowców

Saxo Bank rozpoczął kampanię wizerunkową z udziałem dziewięciu sportowców reprezentujących m.in. piłkę nożną, …

a 0 GPW organizuje szósty Dzień Edukacji Finansowej
20.10.2026 (06:28)

GPW organizuje szósty Dzień Edukacji Finansowej

27 października 2026 r. Fundacja GPW i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie organizują szóstą edycję Dnia …

a 0 ING zaprasza do 12. edycji konkursu inwestycyjnego Turbo Wyzwanie
20.10.2026 (06:23)

ING zaprasza do 12. edycji konkursu inwestycyjnego Turbo Wyzwanie

ING rozpoczął zapisy do dwunastej edycji konkursu inwestycyjnego Turbo Wyzwanie. Uczestnicy otrzymują wirtualne 100 …

a 0 Badanie Pollster pokazuje, że dla 56 proc. przedsiębiorczyń sukces oznacza bezpieczeństwo finansowe
20.10.2026 (06:18)

Badanie Pollster pokazuje, że dla 56 proc. przedsiębiorczyń sukces oznacza bezpieczeństwo finansowe

Dla 56 proc. polskich przedsiębiorczyń jednym z wyznaczników sukcesu jest bezpieczeństwo finansowe – wynika z …

a 0 Bank BPS wprowadza kredyty hipoteczne oparte na POLSTR
19.10.2026 (20:44)

Bank BPS wprowadza kredyty hipoteczne oparte na POLSTR

Od 19 października 2026 r. Bank BPS oferuje nowe kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu oparte na wskaźniku …

a 0 Erste Bank Polska z trzema wyróżnieniami w konkursie The Best Annual Report 2025
19.10.2026 (20:43)

Erste Bank Polska z trzema wyróżnieniami w konkursie The Best Annual Report 2025

Erste Bank Polska otrzymał trzy wyróżnienia w konkursie „The Best Annual Report 2025” organizowanym przez Instytut …

PRNews.pl

Zobacz również

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Ranking lokat na 6 miesięcy – październik 2026 r. Lider nadal oferuje ponad 6 proc.

Najlepsze lokaty półroczne nadal pozwalają zarobić ponad…

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

Urząd przypomina o zaległości podatkowej? To może być nowy scam

„Urzad.pl”, „e-Urzad”, „MyGOV” – pod takimi nazwami…

Co platformy cyfrowe robią, żeby zwalczać oszustwa

Co platformy cyfrowe robią, żeby zwalczać oszustwa

Meta w ubiegłym roku usunęła na świecie…

Powiadomienie z telefonu może być reklamą oszustów [Scam Alert]

Powiadomienie z telefonu może być reklamą oszustów [Scam Alert]

Na ekranie telefonu pojawia się komunikat wyglądający…

Została zmanipulowana i potwierdziła przelew. Żąda od banku zwrotu 40 tys. zł [Interwencja]

Została zmanipulowana i potwierdziła przelew. Żąda od banku zwrotu 40 tys. zł [Interwencja]

Klientka BNP Paribas nie zaprzecza, że podczas…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Super rekrutacja. Wzięli Babkę dzięki której Getin Bank (Velo aktualnie) „wydym..l” Polaków na …

czw., 8 paź 2026 (08:26) • Credit Agricole tworzy Departament Kredytów Hipotecznych. Pokieruje nim Helena Kamińska

avatar komentującego

odeOOn:

Ważna i potrzebna kampania w tych czasach …

niedz., 27 wrz 2026 (14:34) • Polacy deklarują odpowiedzialność w finansach, ale co piąty miał w tym roku problem z płatnościami. Badanie KRUK-a

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Kredyt gotówkowy
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców