PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plInformacjeFIT DM: Złoty przestał się umacniać, inwestorzy czekają na impuls do realizacji zysków

FIT DM: Złoty przestał się umacniać, inwestorzy czekają na impuls do realizacji zysków

Informacje 22.07.2008 (13:33)

Złoty: Dzisiejsza wypowiedź prof. Mariana Nogi z Rady Polityki Pieniężnej, który nie wykluczył kolejnej podwyżki stóp procentowych, po tej, do której mogłoby dojść w październiku b.r., nie wpłynęła na notowania złotego. Być może dlatego, iż był on kolejną osobą z RPP, której kurs naszej waluty zbliżył się już do poziomu równowagi, przekroczenie którego może mieć już negatywny wpływ na wzrost gospodarczy. Nie można też wykluczyć bardziej prozaicznego powodu – dla spekulacyjnych funduszy zyski osiągnięte z ostatniego umocnienia się walut naszego regionu są już wystarczające. Teraz czas na kolejne okazje, którą może być chociażby powrót do powszechnie ignorowanego już i dość przecenionego dolara. Cały czas podtrzymuję, iż posiedzenie FED zaplanowane na 5 sierpnia b.r., może przynieść spore zaskoczenie w postaci dość „jastrzębiego” komunikatu zapowiadającego możliwą podwyżkę stóp procentowych w połowie września. Wróćmy jednak do złotego – kalendarz danych na dziś to publikacja danych o inflacji bazowej netto w czerwcu o godz. 14:00 (3,3 proc. r/r), a kolejne istotne informacje nadejdą dopiero w piątek (sprzedaż detaliczna i bezrobocie). Brak wyraźniejszej reakcji na dzisiejszy odczyt w postaci umocnienia się złotego przynajmniej o 1 grosz względem głównych walut, będzie sygnałem, iż rynek nie reaguje już na pozytywne fakty i korekta zbliża się wielkimi krokami. Dość ciekawa sytuacja rysuje się na dziennym wykresie notowań EUR/PLN, gdzie podstawowe wskaźniki (RSI, Stochastic, MACD) są bliskie wygenerowania sygnałów kupna w przypadku kontynuacji obecnej konsolidacji w ciągu 2-3 dni. Swoiste „hamowanie” trendu spadkowego widać także na pozostałych parach (USD/PLN, CHF/PLN, GBP/PLN). Wydaje się, zatem prawdopodobne, iż w perspektywie najbliższych kilkunastu dni złoty straci kilka groszy na wartości. We wtorek o godz. 12:17 za jedno euro płacono 3,2240 zł, dolar był wart 2,0250 zł, frank 1,9930 zł, a funt 4,0610 zł.

Euro/dolar: Amerykańska waluta nie zdołała wykorzystać szansy, jaką dały jej opublikowane wczoraj lepsze od prognozowanych wyniki Bank of America. Inwestorzy wyraźnie czekają z oceną perspektyw dla sektora bankowego w USA do zaplanowanego na jutro głosowania w Kongresie nad ustawami, mogącymi pomóc borykającym się z poważnymi problemami Freddie Mac i Fannie Mae. Zwłaszcza, że pojawiły się już sygnały odnośnie możliwego sporu w tej kwestii pomiędzy Białym Domem a kongresmanami, a cześć obserwatorów wyraża obawy, iż zaproponowana pomoc może okazać się niewystarczająca. Nie wydaje się jednak, aby celem amerykańskich polityków było teraz dalsze pogrążenie sektora finansowego, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi (w listopadzie b.r.). Dzisiaj uwaga inwestorów skupi się na zaplanowanym na godz. 15:10 wystąpieniu Sekretarza Skarbu, Henry’ego Paulsona, które ma on zamiar poświęcić sytuacji w sektorze finansowym i perspektywom gospodarczym. Nieco wcześniej, bo o godz. 14:30 głos zabierze Charles Plosser z FED. Istotne będą także publikacje kolejnych wyników amerykańskich spółek, w tym Wachovii. Jeżeli będą one lepsze od prognoz, to może to pomóc dolarowi. Na poziomie 1,5945 znajduje się 61,8 proc. zniesienie Fibonacciego zniżek od 1,6038 do 1,5782. Na dziennym wykresie widoczna jest świeca doji po wczorajszej dużej białej świecy wzrostowej. Jeżeli taki układ utrzyma się do wieczora, ewentualnie notowania EUR/USD spadną poniżej 1,59, to stworzy to dobre podstawy dla strony podażowej na EUR. Ta może otrzymać mocniejsze wsparcie dopiero jutro i w czwartek, kiedy to opublikowane zostaną dane makroekonomiczne ze strefy euro. O godz. 12:17 notowania EUR/USD oscylowały wokół 1,5920.

Funt/dolar: Nienajlepszy klimat wokół brytyjskiej gospodarki nie przeszkodził funtowi w marszu w górę i przekroczeniu poziomu 2 dolarów. O godz. 12:17 notowania GBP/USD wynosiły 2,0045. Odbiły się one tym samym od okolic 2,0060 wyznaczanych przez 61,8 proc. zniesienie Fibonacciego spadków od 2,0152 do 1,9904. Rzut oka na kalendarz publikacji w najbliższych dniach (jutro zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Anglii, w czwartek sprzedaż detaliczna w czerwcu, w piątek dynamika PKB za II kwartał) sugeruje, iż poziomy powyżej 2 dolarów za funta nie powinny utrzymać się zbyt długo. Jeżeli do tego pojawią się pozytywne informacje dla dolara, to ewentualna zniżka GBP/USD w najbliższych dniach może być gwałtowna i doprowadzić do testowania linii trendu wzrostowego od połowy czerwca, która przebiega obecnie w okolicach 1,98.

2008-07-22
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia
30.06.2026 (14:49)

AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia

Sztuczna inteligencja jest już w ubezpieczeniach powszechna, ale na realną przewagę przekłada ją niewielu. Według …

a 0 ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"
30.06.2026 (14:47)

ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"

ING Bank Śląski został laureatem rankingu Miesięcznika Finansowego BANK „Banki w Polsce 2026”. Bank nagrodzono w …

a 0 8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych
30.06.2026 (14:46)

8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych

84 proc. rodziców daje dzieciom dodatkowe pieniądze na czas letnich wyjazdów — wynika z badania BLIK i IBRiS. …

a 0 Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B
30.06.2026 (14:40)

Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B

Allianz Trade nawiązał współpracę z Mastercard, rozszerzając ubezpieczenie kredytu kupieckiego na płatności …

a 0 mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze
30.06.2026 (14:38)

mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze

Z analizy mTFI wynika, że na polskim rynku obligacji skarbowych większość aktywnie zarządzanych funduszy osiągnęła …

a 0 Automarket.pl z grupy PKO udostępni bezpłatną historię pojazdu w ogłoszeniu
30.06.2026 (14:37)

Automarket.pl z grupy PKO udostępni bezpłatną historię pojazdu w ogłoszeniu

Platforma Automarket.pl, należąca do PKO Leasing, od końca lipca udostępni w ogłoszeniach bezpłatną weryfikację …

PRNews.pl

Zobacz również

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank odpowiada na kolejne pytania Bankier.pl po…

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Docelowo niemal wszystkie wnioski o kredyt mają…

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

Who is who

Marta Wiszniewska

Marta Wiszniewska

Specjalista ds. kontaktów z mediami, Citi Handlowy…

Arkadiusz Bruliński

Arkadiusz Bruliński

Kierownik Zespołu PR i Nowych Mediów w…

Monika Charamsa

Monika Charamsa

Monika Charamsa CEO NCS Sp. z o.o.,…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców