PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościMarketing i PRJa, ty, my – społeczność

Ja, ty, my – społeczność

Marketing i PR 03.03.2010 (07:51) artykuł nadesłany

Internet umożliwił przeciętnemu użytkownikowi udział w tworzeniu niezależnych mediów. Jeszcze w 2005 roku społeczność internetowa była zaledwie zjawiskiem powoli wypływającym na powierzchnię interaktywnego medium. Dzisiaj w Sieci sprawnie funkcjonuje globalna wspólnota uosabiająca demokratyczne prawo do wolności wyrażania poglądów, wyznań oraz zainteresowań.

Według definicji słownikowych społeczność internetowa to określona grupa użytkowników skupionych wokół jednego serwisu lub forum dyskusyjnego dotyczącego konkretnej tematyki. Polskim przykładem jest chociażby Filmweb.pl, najpopularniejszy wortal filmowy, tworzony w dużej mierze przez jego użytkowników. To właśnie tutaj, przed obejrzeniem danego tytułu zasięgamy o nim informacji zyskując opinie i recenzje pozostałych kinomanów. Serwisy typu Goldenline czy Profeo gromadzą pokaźną grupę ludzi pracy. Ogromną liczbę Internautów skupia również największa interaktywna encyklopedia świata. Hasła słownikowe Wikipedii opracowują sami Internauci, na których wiedzy polegają praktycznie wszyscy- zaczynając od uczniów podstawówki, poprzez licealistów, na studentach kierunków uniwersyteckich kończąc. Portal Nasza Klasa, najpopularniejszy serwis społecznościowy w Polsce zaistniał w świadomości internetowej społeczności zapewne dzięki temu, że jako pierwszy umożliwił kontakt z dawno niewidzianymi znajomymi i to on w dużej mierze przyczynił się do rozkwitu społeczności internetowych w naszym kraju. Tego typu portale społecznościowe, jak Demotywatory.pl, Youtube.pl, Fotka.pl czy Grono.net dostarczają nam sporej dawki rozrywki w zaledwie kilka minut i stają się wygodną alternatywą spędzania wolnego czasu w Sieci. Społeczność internetowa daje w końcu możliwości, dzięki którym sfera online wnika do rzeczywistości offline. Odświeżone lub zawarte poprzez portale społecznościowe znajomości mają często przełożenie na tzw. real. Dzięki aktywnej grupie użytkowników serwisu Myspace światową sławę zyskała jedna z ulubienic paparazzi brytyjska wokalistka Lily Allen, rockowy zespół młodego pokolenia Artic Monkeys czy amerykański wykonawca R&B Sean Kingston. Integracja społeczności internetowej potrafi również osiągnąć wymiar ogólnokrajowy, jak wówczas, kiedy niezadowoleni z rządów PZPN-u kibice dali przykład frustracji bojkotując mecz naszej reprezentacji ze Słowacją.

Jeszcze kilka lat temu o społecznościach internetowych mówiono jako o zjawisku określanym mianem nowości i swoistego trendu. Dziś to społeczność wyznacza trendy i dyktuje prawami w Internecie. Jak podaje InternetStats, w drugiej połowie 2009 roku na forach dyskusyjnych głos zabrało 37 % użytkowników, 74% ankietowanych przyznało się do założeniu profilu na Naszej Klasie, która we wrześniu 2009 roku odnotowała ponad 8 miliardów odsłon. Serwis Allegro, który opiera się o uczestnictwo społeczności szukającej okazyjnych cen zakupów zanotował w ubiegłym roku ok. 700 mln zł. obrotów, a internetowa społeczność Facebooka systematycznie się powiększa licząc obecnie ponad 2 mln polskich użytkowników. Skoro trend zagościł już na dobre w internetowej przestrzeni, będzie zapewne prężnie funkcjonował i rozwijał się. Dużym potencjałem na przyszłościowy rozwój charakteryzuje się chociażby nowy system rezerwacji miejsc noclegowych online Dotbook.pl. Gromadzi on fascynatów turystyki, dając jednocześnie możliwość realnego uczestnictwa i wpływu na jakość rezerwowanych miejsc oraz czerpania wynagrodzenia za zaangażowanie w system. Dotbook, według jego twórców, powstał ze swoistego poczucia misji, jakim jest bezpośredni wpływ na jakość znajdujących się w systemie ofert noclegowych. Uczestnicy dokonujący w nim rezerwacji mogą bowiem wyrazić swą opinię na temat noclegu, z którego skorzystali, czego efektem jest uczciwa konkurencja na rynku turystycznym. „Dotbook.pl to system stworzony z myślą o każdym użytkowniku, który planując wyjazd ceni czas jaki poświęci na jego organizację. W Dotbook.pl zrobi to wyszukując wolne pokoje w interesującym go terminie i zarezerwuje je online. Nowością jest to, że rezerwacji można dokonać na ulubionej stronie www, portalu czy blogu. Opcja ta wynika z tego, iż Dotbook to system umieszczany na licznych stronach partnerskich.”- mówi Joanna Muszyńska z Dotbook.pl.

Pomimo, iż według badań Gemius 37% Internautów na pytanie, czy zarejestrowaliby się na kolejnym, nowym portalu społecznościowym odpowiada przecząco, nie ma wątpliwości co do faktu, że tego typu zjawisko szybko nie zniknie z interaktywnej rzeczywistości. Społeczność internetową tworzą bowiem świadomi użytkownicy o zróżnicowanych gustach, odmiennych poglądach na świat, życie i nie wstydzący się kwestionowania czy aprobaty określonych zjawisk społecznych lub kulturalnych. Internauta, którym jest obecnie każdy z nas chce mieć głos i pragnie być zauważalnym. W tym tkwi pewien paradoks: uczestnik globalnej, interaktywnej społeczności traci na anonimowości przy jednoczesnym jej zachowaniu. I może właśnie tutaj tkwi przyczyna tak ogromnej popularności społeczności, gdzie zagubieni w politycznych zawirowaniach, w dobie finansowego kryzysu czujemy się przynależni do konkretnej grupy, tworzącej cudowny, interaktywny bezproblemowy świat.

Źródło: wirtuale.pl

internet 2010-03-03
Redakcja PRNews.pl
Tagi: internet

Sprawdź także:

a 0 mFaktoring sfinansował w pierwszym półroczu faktury za 22,7 mld zł, wynik brutto wzrósł do 25 mln zł
26.08.2026 (15:55)

mFaktoring sfinansował w pierwszym półroczu faktury za 22,7 mld zł, wynik brutto wzrósł do 25 mln zł

mFaktoring sfinansował w pierwszym półroczu 2026 r. faktury o wartości 22,7 mld zł, o 14,5 proc. więcej rok do …

a 0 W lipcu firmy pożyczkowe udzieliły 1,67 mln pożyczek na 2,68 mld zł, podaje BIK
26.08.2026 (15:50)

W lipcu firmy pożyczkowe udzieliły 1,67 mln pożyczek na 2,68 mld zł, podaje BIK

W lipcu 2026 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 1,67 mln pożyczek na kwotę 2,68 mld zł — wynika z danych Biura …

a 0 17 proc. Polaków korzystało z usług finansowych opartych na AI. Badanie Autopay
26.08.2026 (12:39)

17 proc. Polaków korzystało z usług finansowych opartych na AI. Badanie Autopay

Z usług finansowych opartych na AI skorzystało 17 proc. Polaków, ale otwartość na kolejne rośnie razem z dystansem …

a 0 Połowa firm z sektora MŚP korzysta lub korzystała z leasingu, wynika z badania ZPL
26.08.2026 (08:12)

Połowa firm z sektora MŚP korzysta lub korzystała z leasingu, wynika z badania ZPL

Doświadczenie z leasingiem ma 51 proc. mikro, małych i średnich firm, a z kredytem 53 proc. — wynika z badania SME …

a 0 Aplikacja mobilna Banku Millennium ma już 3 miliony aktywnych użytkowników
25.08.2026 (18:47)

Aplikacja mobilna Banku Millennium ma już 3 miliony aktywnych użytkowników

Z aplikacji mobilnej Banku Millennium aktywnie korzysta już 3 miliony klientów miesięcznie. Milion aktywnych …

a 0 VeloBank obniża marże kredytów refinansowych dla małych i średnich firm
25.08.2026 (10:18)

VeloBank obniża marże kredytów refinansowych dla małych i średnich firm

VeloBank wprowadził promocję refinansowania kredytów firmowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bank oferuje …

PRNews.pl

Zobacz również

Bank chętnie przyjmie przelew. Z gotówką każe się gimnastykować

Bank chętnie przyjmie przelew. Z gotówką każe się gimnastykować

Mikroprzedsiębiorca kończy dzień z kilkudziesięcioma tysiącami złotych…

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Reklama na Facebooku obiecuje elitarną kartę PLL…

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Credit Agricole zablokował konto klientce, choć wcześniej…

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

Największy polski bank przechodzi od klasycznego private…

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Koncern Meta chce poprawić bezpieczeństwo użytkowników aplikacji…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

Williams Anthony Dauria:

https://uploads.disquscdn.com/images/f1296da62232f5d183b02bf1dcc60a17c6c610eee75c6d16cb26b2e884940054.jpg …

śr., 19 sie 2026 (15:52) • Świąteczna kampania Pilnej Pożyczki w Internecie

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców