PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plInformacjeKawalerki drożeją dwa razy szybciej niż większe mieszkania

Kawalerki drożeją dwa razy szybciej niż większe mieszkania

Informacje 17.09.2018 (09:49) artykuł nadesłany
Kredyty

Inwestycja w kawalerkę to dobry strzał. W ostatnich trzech latach średnia wartość mieszkań jednopokojowych zwiększyła się najbardziej spośród wszystkich typów lokali. Wzrost ich wartości był niemal dwukrotnie większy niż większych mieszkań – wynika z analizy serwisu domiporta.pl.

45 tys. PLN – tyle, mógłby zarobić właściciel 30-metrowej kawalerki w Warszawie kupionej przed trzema laty, gdyby zdecydowałby się na jej sprzedaż dzisiaj. W ostatnich 3 latach mieszkania jednopokojowe zdrożały w stolicy o ponad 18%. Uśrednione tempo wzrostu dla pięciu największych miast, wskazuje na podwyżkę cen kawalerek o ponad jedną piątą w ciągu 3 lat. Kawalerki drożały zdecydowanie najszybciej wśród wszystkich typów mieszkań poddanych analizie. Na drugim miejscu uplasowały się apartamenty pięcio- i wielopokojowe z wynikiem niecałych 15%.

Największe wzrosty w Łodzi

Najsilniejszy wzrost cen ofertowych spośród miast ujętych w zestawieniu, nastąpił w Łodzi. Jeszcze trzy lata temu, za metr mieszkania jednopokojowego trzeba tam było zapłacić średnio 3 873 złotych. Dziś jest to już 5 670 PLN, co oznacza wzrost o niemal połowę w ciągu zaledwie 3 lat – wskazują dane domiporta.pl. Najwolniej mieszkania jednopokojowe drożeją w Poznaniu, choć i tu wzrost o prawie 10%, jest istotny.

W tym samym czasie pozostałe mieszkania również zyskiwały na wartości, lecz nie w takim tempie, jak kawalerki. Najmniej atrakcyjne z inwestycyjnego punktu widzenia okazały się lokale dwu- i trzypokojowe, które w ostatnich trzech a latach zdrożały średnio o 12 i 10%. Warto przy tym zwrócić uwagę, że pod względem tempa wzrostu cen w drugiej kolejności za kawalerkami plasują się wielopowierzchniowe apartamenty. Podwyżki tym segmencie podyktowane są rosnącym popytem oraz bardzo ograniczoną podażą tego typu lokali.

Z czego wynikają tak silne wzrosty cen na rynku mieszkaniowym i dysproporcje pomiędzy poszczególnymi typami mieszkań? Powodów tego pierwszego jest wiele: dobra koniunktura gospodarcza, rosnące wynagrodzenia, rosnące koszty budowy, niski koszt pieniądza czy rządowe programy wspierania budownictwa mieszkaniowego.

O kawalerkę najtrudniej

Jeśli zaś chodzi o dysproporcje w poszczególnych typach mieszkań, to jednym z powodów takiej sytuacji jest struktura podaży, w której dominują 3 i 2-pokojowe (odpowiednio 38 i 35%). Mieszkań 1- pokojowych jest zdecydowanie najmniej (poniżej 9%), a te bardzo często wybierane są przez osoby dysponujące niedużym budżetem, zarówno jako lokal na własne potrzeby, jak i sposób inwestowania kapitału.

Chociaż mieszkania jednopokojowe kosztują najmniej ze względu na niedużą powierzchnię, to pod względem ceny metra kwadratowego niezmiennie pozostają najdroższymi lokalami. Koszt ich budowy rozkłada się bowiem na mniejszą powierzchnię, a muszą się w niej znaleźć wszystkie instalaje – koszt budowy takiego lokalu jest dla dewelopera wyższy. Obecnie kupno kawalerki to wydatek rzędu 300 tysięcy w Warszawie, gdzie jest najdrożej i rzędu 200 tysięcy w najtańszej Łodzi.

Rynek wtórny dużo droższy

Warto też zwrócić uwagę na istotne różnice w cenach mieszkań jednopokojowych oferowanych na rynku wtórnym i pierwotnym. Droższe są kawalerki z rynku wtórnego. Wynika to kilku powodów: są gotowe, a w przypadku rynku pierwotnego często inwestujemy w „dziurę w ziemi”, są wykończone i nierzadko umeblowane, częściej mają atrakcyjną lokalizację. W przypadku Warszawy różnica między rynkiem wtórnym i pierwotnym wynosi ponad 100 tysięcy złotych.

Bartłomiej Baranowski, Domiporta.pl

2018-09-17
Redakcja PRNews.pl

Sprawdź także:

a 0 ZEN.COM uruchamia transfery gotówkowe w Europie. Wpłata w punkcie trafia na konto w 15 minut
27.08.2026 (14:48)

ZEN.COM uruchamia transfery gotówkowe w Europie. Wpłata w punkcie trafia na konto w 15 minut

Użytkownicy ZEN.COM mieszkający w krajach Europy mogą wpłacić gotówkę w ponad 20 tys. punktów w 20 krajach i wysłać …

a 0 PZA odpowiada zarządcom VB Leasing w sporze o prawo głosu. Powołuje się na ekspertyzę prof. Szczęśniaka
27.08.2026 (13:12)

PZA odpowiada zarządcom VB Leasing w sporze o prawo głosu. Powołuje się na ekspertyzę prof. Szczęśniaka

Podmiot Zarządzający Aktywami nie zgadza się ze stanowiskiem zarządców VB Leasing i VB Leasing Automotive, jakoby …

a 0 Erste Bank Polska udostępnił Google Pay dla dzieci w wieku 7–12 lat
27.08.2026 (13:05)

Erste Bank Polska udostępnił Google Pay dla dzieci w wieku 7–12 lat

Erste Bank Polska udostępnił od tego tygodnia Google Pay dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Rodzic może dodać kartę …

a 0 Pekao aranżerem konsorcjum bankowego dla CLIP GROUP na 342 mln euro
27.08.2026 (13:03)

Pekao aranżerem konsorcjum bankowego dla CLIP GROUP na 342 mln euro

Bank Pekao ma największy udział w wartym 342 mln euro finansowaniu konsorcjalnym spółek z branży logistycznej CLIP …

a 0 Wakacyjne szkody komunikacyjne. Link4 podaje przykłady od kuny po zderzenie za 1,2 mln zł
27.08.2026 (12:59)

Wakacyjne szkody komunikacyjne. Link4 podaje przykłady od kuny po zderzenie za 1,2 mln zł

Zniszczona przez kunę maska za 9 tys. zł, rysy na lakierze od bociana za 18 tys. zł, wgniecenia po gradzie za 46 …

a 0 Millennium Leasing wprowadza pożyczkę leasingową dla transakcji od 2,5 mln zł
27.08.2026 (12:53)

Millennium Leasing wprowadza pożyczkę leasingową dla transakcji od 2,5 mln zł

Millennium Leasing poszerzył ofertę o pożyczkę leasingową. Produkt jest dostępny dla transakcji o wartości od 2,5 …

PRNews.pl

Zobacz również

Bank chętnie przyjmie przelew. Z gotówką każe się gimnastykować

Bank chętnie przyjmie przelew. Z gotówką każe się gimnastykować

Mikroprzedsiębiorca kończy dzień z kilkudziesięcioma tysiącami złotych…

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Elitarna karta LOT za 29 zł? Oszuści chcą danych karty

Reklama na Facebooku obiecuje elitarną kartę PLL…

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Bank się pomylił i odciął klientkę od pieniędzy na zagranicznym urlopie. Musiała wracać

Credit Agricole zablokował konto klientce, choć wcześniej…

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

PKO BP przebudowuje private banking. Chce zarządzać całym majątkiem klientów

Największy polski bank przechodzi od klasycznego private…

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Scam Alert od Mety będzie ostrzegać przed oszustami. Ale na Facebooku i tak nadal pełno fałszywych treści

Koncern Meta chce poprawić bezpieczeństwo użytkowników aplikacji…

Who is who

Wojciech Sokół

Wojciech Sokół

Wojciech Sokół – Account Director w NCR…

Kinga Wojciechowska-Rulka

Kinga Wojciechowska-Rulka

Specjalista ds. relacji z mediami, mBank Kinga…

Maciej Jeleński

Maciej Jeleński

Specjalista, PKO Leasing SA Jest absolwentem warszawskiej…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

Williams Anthony Dauria:

https://uploads.disquscdn.com/images/f1296da62232f5d183b02bf1dcc60a17c6c610eee75c6d16cb26b2e884940054.jpg …

śr., 19 sie 2026 (15:52) • Świąteczna kampania Pilnej Pożyczki w Internecie

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców