PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościKomentarzeMocne zakończenie tygodnia

Mocne zakończenie tygodnia

Komentarze 28.08.2009 (12:26) artykuł nadesłany

Końcówka czwartkowej sesji na GPW bez dwóch zdań była pechowa. Na fali słabego rozpoczęcia handlu na giełdowych rynkach akcyjnych za oceanem (ok. godz. 16:10 indeks S&P 500 notował swój maksymalny dzienny spadek o ok. 1,14%) WIG stracił na wartości 0,99%.

Podobnie zachował się WIG20 idąc w dół o 1,54%. Wśród blue-chipów nad kreską zamknęły się jedynie: Lotos, Polimex Mostostal, PKO BP i GTC. W przypadku PKO BP in plus zadziałały opublikowane rano przez ten bank lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne. W okresie kwiecień-czerwiec br. zysk netto PKO BP wyniósł 609,9 mln złotych i był o 21% wyższy od średnio oczekiwanego na rynku (506 mln wg. ankiety PAP).

Lepiej niż giełda poradziła sobie za to wczoraj nasza waluta. Kurs EUR/PLN na koniec dnia tj. o godz. 19:00 spadł o 0,07% do poziomu 4,1116, a kurs USD/PLN zniżkował o 0,27% do 2,8822. Decydujące okazało się być tu odbicie, do którego doszło w dalszej części handlu akcjami na Wall Street. Doprowadziło ona także do wyraźnego wzrostu kursu EUR/USD na arenie międzynarodowej (+0,76% do 1,4348 na koniec dnia).       

Na początku piątkowej sesji na polskim rynku akcyjnym i walutowym, niepodzielnie królowały już jednak byki. Było to spowodowane pozytywnym, mimo słabego początku, zakończeniem dnia za oceanem (indeks S&P 500 wzrósł o 0,25%) co od samego dzisiejszego poranka wspierało polskie aktywa. Dodatkowo opublikowane o godz. 10:00 przez Główny Urząd Statystyczny dane o PKB okazały się być wyraźnie lepsze od prognoz i dały kolejny pozytywny impuls. Jak się okazało tempo wzrostu gospodarczego naszego kraju w II kwartale wyniosło r/r 1,1%, a nie tak jak oczekiwanego tego na rynku 0,5%. Było ono także wyższe od tego, które zanotowano w I kwartale (+0,8%). Z kolei w ujęciu kwartalnych PKB poszedł w górę o 1,4%. GUS poinformował dodatkowo, że w sierpniu bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), poprawił się piąty miesiąc z rzędu, rosnąc do poziomu -20%.

Trudno się zatem dziwić, że przy tak sprzyjających wiatrach, w piątek o godz. 10:30 indeks WIG rósł o 2,77%, a indeks WIG20 o 3,49% do poziomu 2291,99 pkt. Kurs EUR/PLN spadał o 0,96% do 4,0721, a kurs USD/PLN szedł w dół o 1,50% do 2,8391. W tym samym czasie na arenie międzynarodowej, paneuropejski indeks akcyjny DJ Stoxx 600 rósł o 1,20%; kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 znajdowały się na 0,17% plusie. Nie miało to praktycznie wpływu na najbardziej płynną parę walutową świata, czyli kurs EUR/USD, która zanotowała minimalny spadek o 0,03% do poziomu 1,4343.

Marek Nienałtowski
Źródło: Money Expert

komentarze 2009-08-28
Redakcja PRNews.pl
Tagi: komentarze

Sprawdź także:

a 0 Raport Portfel Studenta 2026 ZBP i Warszawskiego Instytutu Bankowości
21.09.2026 (12:52)

Raport Portfel Studenta 2026 ZBP i Warszawskiego Instytutu Bankowości

Miesięczne wydatki polskiego studenta wynoszą przeciętnie 4 045,82 zł, o 66,60 zł więcej niż rok wcześniej — wynika …

a 0 Firmy leasingowe i CFM zaostrzają wycenę elektryków. Analiza Superauto.pl
21.09.2026 (12:49)

Firmy leasingowe i CFM zaostrzają wycenę elektryków. Analiza Superauto.pl

Polskie firmy leasingowe i CFM w 2026 r. wyraźnie zaostrzyły politykę wartości rezydualnych dla samochodów …

a 0 Dyrektywa UE o przejrzystości wynagrodzeń. Pierwsze zmiany już obowiązują
21.09.2026 (12:46)

Dyrektywa UE o przejrzystości wynagrodzeń. Pierwsze zmiany już obowiązują

Od 24 grudnia 2025 r. pracodawca ma obowiązek przekazać kandydatowi informację o proponowanym wynagrodzeniu lub …

a 0 Bank Pekao z drugą edycją „Bajek Oszczędzajek"
21.09.2026 (12:36)

Bank Pekao z drugą edycją „Bajek Oszczędzajek"

Bank Pekao S.A. i Empik Go uruchomili drugą edycję słuchowiska edukacyjnego „Bajki Oszczędzajki". Autorką bajek …

a 0 VeloBank sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka
21.09.2026 (12:31)

VeloBank sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka

VeloBank został sponsorem głównym polskiej premiery filmu Jana Holoubka „Dziki Dziki Wschód". Produkcja otwiera 21 …

a 0 PayPo obchodzi 10-lecie. Podsumowanie rynku BNPL w Polsce
21.09.2026 (12:28)

PayPo obchodzi 10-lecie. Podsumowanie rynku BNPL w Polsce

21 września mija 10 lat od pierwszej transakcji PayPo. Pierwszy rok fintech zamknął z 96 klientami i 157 …

PRNews.pl

Zobacz również

Wielka akcja zwracania odsetek. Banki dostosowują się do wyroku TSUE, a w sądach przybywa pozwów o SKD

Wielka akcja zwracania odsetek. Banki dostosowują się do wyroku TSUE, a w sądach przybywa pozwów o SKD

Banki kończą przygotowania do zwrotu klientom odsetek…

Raport: Bankowość mobilna i internetowa. Wskaźniki logowań klientów – II kwartał 2026 r.

Raport: Bankowość mobilna i internetowa. Wskaźniki logowań klientów – II kwartał 2026 r.

Aplikacja mobilna coraz wyraźniej wypiera tradycyjną bankowość…

Revolut przekazał dane klientów oszustom. Wśród poszkodowanych mogą być Polacy

Revolut przekazał dane klientów oszustom. Wśród poszkodowanych mogą być Polacy

Oszustom podszywającym się pod włoskie służby udało…

Raport: Liczba użytkowników bankowości elektronicznej – II kwartał 2026 r.

Raport: Liczba użytkowników bankowości elektronicznej – II kwartał 2026 r.

Ponad 45,4 mln klientów banków ma dostęp…

Prawie dwie trzecie bankowców nie ma już kontaktu z klientem przy okienku

Prawie dwie trzecie bankowców nie ma już kontaktu z klientem przy okienku

W centralach banków przybyło w rok 3,1…

Who is who

Artur Newecki

Artur Newecki

PR Manager, Getin Noble Bank Artur Newecki…

Artur Mojecki

Artur Mojecki

Artur Mojecki, Prezes Zarządu Dom Finansowy QS…

Marcin Pawelec

Marcin Pawelec

Kierownik ds. komunikacji korporacyjnej / rzecznik prasowy,…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

MalmoMind:

Niestety ale oferta jest mało atrakcyjna, droga i niedostosowana do rzeczywistości. Widać zachłanność …

niedz., 23 sie 2026 (21:29) • Credit Agricole wprowadza flagowe Konto dla Ciebie Max bez opłat i wymagań miesięcznych

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców